Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Paškál. Co znamená pojem Paškál z kategorie Náboženství?

Co to je Paškál? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Paškál

Paškál je pojem z oblasti náboženství. Označuje zvláštní velikonoční svíci. Její název je odvozen hebrejštiny, latiny a řečtiny, ze slov používaných k označení pro odchod Židů z oblasti Egypta. Paškál je symbolem vzkříšení Krista. Křesťanství vidí jeho světlo jako prosvícení temnoty smrti. Paškál je svíce značné výšky, zapaluje se právě při velikonoční noční vigilii. Nedaleko od kostela hoří oheň, od kterého se svíce zapálí, a pak s ní vejde jáhen do mírně osvětleného kostela, přičemž třikrát zpívá předepsané zvolání. Poté se rozsvěcují další svíce a zpívá se velikonoční chvalozpěv.
Vysoká masivní svíce je ozdobena křížem s písmeny alfa a omega, symbolem začátku a konce, a dalšími symboly Krista. Paškál se během obřadu třikrát ponoří do vody, probíhá její žehnání. Svíce se nachází poblíž oltáře a rozsvěcuje se během Velikonoc při každé bohoslužbě a pak při dalších církevních oslavách a svátostech. Paškál musí být dostatečně velký, zhotovuje se z vosku a nesmí jít o náhražku.


Odborný termín, výraz, slovo Paškál. Co znamená pojem Paškál z kategorie Náboženství?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Napsáno redaktory Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s přáteli a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Paškál patří do kategorie Náboženství

Klíčová slova: odborné názvosloví, terminologie, slovo, co je to Paškál?, význam slova, synonymum, přesný význam, termín, wiki, informace, Náboženství, Paškál, formulace, lexikon, heslo, odborný výraz, vysvětlení, definice pojmu


Pojem Paškál je v kategorii Náboženství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Paškál? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Velikonoční svíce, označovaná též jako paškál (z latinského candela paschalis cerea) je vysoká svíce zapalovaná při velikonoční vigilii v církvích západní liturgické tradice, která symbolizuje vzkříšeného Krista, jehož světlo podle křesťanské nauky rozráží temnoty smrti.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Vyhledat heslo Paškál na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Paškál ve Wikimedia Commons

Vyhledat výraz Paškál ve vyhledávači Qwant

Najít výraz Paškál ve Wikizdrojích

Vyhledat termín Paškál ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Paškál na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Paškál například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači Seznam.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Paškál? resp. co se přesně ukrývá za slovem Paškál? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Paškál, odpověď na dotaz co je to Paškál?. Víte např. kdo to je Nemrtvý? Znáte a víte kdo je Václav IV? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte po pojmu Paškál i v jiných kategoriích (než Náboženství). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkazu na konkrétní podstránku tohoto projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje významy slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, definice odborných pojmů, popisy termínů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si ještě na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po L nebo po Z?