Co je to?
Výraz, termín, definice slova Paškál. Co znamená odborný pojem Paškál z kategorie Náboženství?

Co je to Paškál? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Paškál?

Paškál je pojem z oblasti náboženství. Označuje zvláštní velikonoční svíci. Její název je odvozen hebrejštiny, latiny a řečtiny, ze slov používaných k označení pro odchod Židů z oblasti Egypta. Paškál je symbolem vzkříšení Krista. Křesťanství vidí jeho světlo jako prosvícení temnoty smrti. Paškál je svíce značné výšky, zapaluje se právě při velikonoční noční vigilii. Nedaleko od kostela hoří oheň, od kterého se svíce zapálí, a pak s ní vejde jáhen do mírně osvětleného kostela, přičemž třikrát zpívá předepsané zvolání. Poté se rozsvěcují další svíce a zpívá se velikonoční chvalozpěv.
Vysoká masivní svíce je ozdobena křížem s písmeny alfa a omega, symbolem začátku a konce, a dalšími symboly Krista. Paškál se během obřadu třikrát ponoří do vody, probíhá její žehnání. Svíce se nachází poblíž oltáře a rozsvěcuje se během Velikonoc při každé bohoslužbě a pak při dalších církevních oslavách a svátostech. Paškál musí být dostatečně velký, zhotovuje se z vosku a nesmí jít o náhražku.


Co je to Paškál? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Paškál. Co znamená odborný pojem Paškál z kategorie Náboženství?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Paškál sdílet s vašimi přáteli na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Termín Paškál patří do sekce náboženství

Klíčová slova: formulace, termín, synonymum, pojem, náboženství, wiki, slovník, význam, co to je, Paškál, informace, co je to Paškál?, definice, terminologie, náboženství, popis, přesný výraz, význam pojmu


Pojem Paškál je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Paškál? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Velikonoční svíce, označovaná též jako paškál (z latinského candela paschalis cerea) je vysoká svíce zapalovaná při velikonoční vigilii v církvích západní liturgické tradice, která symbolizuje vzkříšeného Krista, jehož světlo podle křesťanské nauky rozráží temnoty smrti.

Další informace o pojmu Paškál hledejte v níže uvedených zdrojích

Vyhledat pojem Paškál ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít výraz Paškál ve Wikislovníku

Zkusit najít slovo Paškál ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz Paškál ve fulltextu Seznam.cz

Hledat výraz Paškál ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Paškál ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Paškál například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Právě jste zjistili jaká je definice slova Paškál? resp. co označuje slovo Paškál? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Paškál, odpověď na dotaz co je to Paškál?. Víte např. kdo to je Ivan Hlas? Znáte a víte kdo je Dula? Jednotlivá slova můžou mít několik významů v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je náboženství. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího slovníková hesla, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, významy slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si ještě na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po L nebo po Z?