Co je to?
Výraz, termín, definice slova Paškál. Co znamená odborný pojem Paškál z kategorie Náboženství?

Co je Paškál?

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Paškál?

Paškál je pojem z oblasti náboženství. Označuje zvláštní velikonoční svíci. Její název je odvozen hebrejštiny, latiny a řečtiny, ze slov používaných k označení pro odchod Židů z oblasti Egypta. Paškál je symbolem vzkříšení Krista. Křesťanství vidí jeho světlo jako prosvícení temnoty smrti. Paškál je svíce značné výšky, zapaluje se právě při velikonoční noční vigilii. Nedaleko od kostela hoří oheň, od kterého se svíce zapálí, a pak s ní vejde jáhen do mírně osvětleného kostela, přičemž třikrát zpívá předepsané zvolání. Poté se rozsvěcují další svíce a zpívá se velikonoční chvalozpěv.
Vysoká masivní svíce je ozdobena křížem s písmeny alfa a omega, symbolem začátku a konce, a dalšími symboly Krista. Paškál se během obřadu třikrát ponoří do vody, probíhá její žehnání. Svíce se nachází poblíž oltáře a rozsvěcuje se během Velikonoc při každé bohoslužbě a pak při dalších církevních oslavách a svátostech. Paškál musí být dostatečně velký, zhotovuje se z vosku a nesmí jít o náhražku.


Co je to Paškál? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Paškál. Co znamená odborný pojem Paškál z kategorie Náboženství?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Paškál? Pak se o ní podělte s vašimi přáteli na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Termín Paškál je v kategorii náboženství

Klíčová slova: terminologie, náboženství, formulace, význam pojmu, vysvětlení, co to je, pojem, odborné názvosloví, popis, terminus technicus, názvosloví, slovník, náboženství, informace, co je to Paškál?, definice pojmu, heslo, význam


Pojem Paškál je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Paškál? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Velikonoční svíce, označovaná též jako paškál (z latinského candela paschalis cerea) je vysoká svíce zapalovaná při velikonoční vigilii v církvích západní liturgické tradice, která symbolizuje vzkříšeného Krista, jehož světlo podle křesťanské nauky rozráží temnoty smrti.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Zkusit najít slovo Paškál ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Paškál ve Wikimedia Commons

Najít výraz Paškál ve vyhledávači Yahoo

Hledat frázi Paškál na Google obrázcích

Vyhledat slovo Paškál ve fulltextu vyhledávače Info.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Paškál ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Paškál například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, ve videích na Youtube, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co znamená Paškál? resp. jaký je význam slova Paškál? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Paškál, odpověď na dotaz co je to Paškál?. Víte např. kdo to je Útěkář? Znáte a víte kdo je Jan Potměšil? Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pojmy mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci náboženství. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie náboženství, Oltář v kostele, paškál, ilustrační obrázek

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, zajímavosti, významy slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si ještě na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po L nebo po Z?