Co je to?
Definice výrazu Paškál. Co znamená odborný pojem Paškál z kategorie Náboženství?

Co je Paškál? Význam slova

Co znamená termín Paškál? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Paškál je pojem z oblasti náboženství. Označuje zvláštní velikonoční svíci. Její název je odvozen hebrejštiny, latiny a řečtiny, ze slov používaných k označení pro odchod Židů z oblasti Egypta. Paškál je symbolem vzkříšení Krista. Křesťanství vidí jeho světlo jako prosvícení temnoty smrti. Paškál je svíce značné výšky, zapaluje se právě při velikonoční noční vigilii. Nedaleko od kostela hoří oheň, od kterého se svíce zapálí, a pak s ní vejde jáhen do mírně osvětleného kostela, přičemž třikrát zpívá předepsané zvolání. Poté se rozsvěcují další svíce a zpívá se velikonoční chvalozpěv.
Vysoká masivní svíce je ozdobena křížem s písmeny alfa a omega, symbolem začátku a konce, a dalšími symboly Krista. Paškál se během obřadu třikrát ponoří do vody, probíhá její žehnání. Svíce se nachází poblíž oltáře a rozsvěcuje se během Velikonoc při každé bohoslužbě a pak při dalších církevních oslavách a svátostech. Paškál musí být dostatečně velký, zhotovuje se z vosku a nesmí jít o náhražku.


Co je to Paškál? Význam slova, termín, Definice výrazu Paškál. Co znamená odborný pojem Paškál z kategorie Náboženství?

Při tvorbě obsahu (textů a obrázků) bylo postupováno s maximální péčí, ale přesto nelze zcela vyloučit možnost výskytu chyb. Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s partnery, kolegy a kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Výraz Paškál je v sekci náboženství

Klíčová slova: definice, heslo, wiki, názvosloví, co znamená, informace, terminus technicus, terminologie, formulace, náboženství, lexikon, Paškál, vysvětlení, náboženství, odborný výraz, význam pojmu, pojem, slovník


Pojem Paškál je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Paškál?

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Velikonoční svíce, označovaná též jako paškál (z latinského candela paschalis cerea) je vysoká svíce zapalovaná při velikonoční vigilii v církvích západní liturgické tradice, která symbolizuje vzkříšeného Krista, jehož světlo podle křesťanské nauky rozráží temnoty smrti.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Hledat videa s názvem Paškál na Youtube

Hledat výraz Paškál ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít slovo Paškál ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Paškál ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Paškál na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Paškál ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Paškál například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikizdrojích, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Lingea slovnících.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Nyní již víte co znamená slovo Paškál? resp. jaký je význam slova Paškál? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Paškál, odpověď na dotaz co je to Paškál?. Víte např. kdo to je Robson Walton? Znáte a víte kdo je Jitka Vodňanská? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů v závislosti na oboru a kontextu. Radíme proto zkusit hledat pojem Paškál v dalších sekcích tohoto webu, v jiné kategorii než je náboženství. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si ještě na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po L nebo po Z?