Co je to?
Definice odborného termínu, slova Precedent. Co znamená pojem Precedent z kategorie Právo?

Co je to Precedent? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Precedent

Precedent neboli precedens je pojem pocházející z latiny a označující něco dřívějšího nebo podobného, v právní nauce podobný dřívější případ, na jehož základě se odehrává pozdější rozhodnutí. Taková rozhodnutí náleží soudu, popřípadě správnímu orgánu.
Precedent musí být prvotním rozhodnutím ve věci, podle něj se pak soudí i další případy. Jedná se o závazný formální právní přístup, uznávaný i v mezinárodním právu.


Co je to Precedent? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Precedent. Co znamená pojem Precedent z kategorie Právo?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Text vytvořen pro server Superia.cz

Definici pojmu Precedent sdílejte s přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Precedent je v kategorii Právo

Klíčová slova: slovo, co to je, termín, co znamená, definice pojmu, odborný výraz, informace, přesný význam, synonymum, názvosloví, slovník, co je to Precedent?, odborné názvosloví, heslo, Precedent, wiki, vysvětlení, popis


Pojem Precedent je v kategorii Právo, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Precedent?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Precedens nebo precedent (z lat. praecedere, předcházet) znamená předchozí, dřívější obdobný případ. Jako odborný termín se v právu používá pro precedenční (předchozí) rozhodnutí soudu, případně správního úřadu v podobné věci.
Precedent je judikát (=soudní rozhodnutí), které je prvním řešením daného případu, dosud právem neupraveného. Soudní precedent je uznáván jako formálně závazný pramen práva v angloamerickém typu právní kultury (judge made law, case law) a v mezinárodním právu. Dnes již malý význam mají správní precedenty. V kontinentálním typu právní kultury rozhodnutí vyšších soudů nejsou formálně obecně závazná a vymahatelná, ale klíčové judikáty vytvořené podle zákonů a normativních právních smluv mají kvaziprecedenční význam.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Zkusit najít slovo Precedent ve Wikislovníku

Vyhledat heslo Precedent ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Precedent na Youtube

Zkusit najít výraz Precedent na Google.cz

Hledat slovo Precedent ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít heslo Precedent ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Precedent například ve Wikizdrojích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Precedent? resp. co se přesně ukrývá za slovem Precedent? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Precedent, odpověď na dotaz co je to Precedent?. Víte např. kdo to je Černoprdelník? Znáte a víte kdo je Švagr? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je Právo. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících známé i neznámé pojmy, významy slov, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte co znamená zkratka AYOR, JFGI nebo WIYF? Tyto a další zkratky naleznete na našem spřáteleném webu.