Co je to?
Definice odborného termínu, slova Precedent. Co znamená pojem Precedent z kategorie Právo?

Co je to Precedent? Význam slova

Co znamená termín Precedent? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Precedent neboli precedens je pojem pocházející z latiny a označující něco dřívějšího nebo podobného, v právní nauce podobný dřívější případ, na jehož základě se odehrává pozdější rozhodnutí. Taková rozhodnutí náleží soudu, popřípadě správnímu orgánu.
Precedent musí být prvotním rozhodnutím ve věci, podle něj se pak soudí i další případy. Jedná se o závazný formální právní přístup, uznávaný i v mezinárodním právu.


Co je to Precedent? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Precedent. Co znamená pojem Precedent z kategorie Právo?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Precedent doporučujeme sdílet s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Precedent se nachází v sekci Právo

Klíčová slova: terminus technicus, význam slova, přesný výraz, Právo, význam pojmu, lexikon, popis, vysvětlení, informace, přesný význam, odborné názvosloví, synonymum, termín, formulace, Právo, co to je, názvosloví, odborný výraz


Pojem Precedent je v kategorii Právo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Precedent? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Precedens nebo precedent (z lat. praecedere, předcházet) znamená předchozí, dřívější obdobný případ. Jako odborný termín se v právu používá pro precedenční (předchozí) rozhodnutí soudu, případně správního úřadu v podobné věci.
Precedent je judikát (=soudní rozhodnutí), které je prvním řešením daného případu, dosud právem neupraveného. Soudní precedent je uznáván jako formálně závazný pramen práva v angloamerickém typu právní kultury (judge made law, case law) a v mezinárodním právu. Dnes již malý význam mají správní precedenty. V kontinentálním typu právní kultury rozhodnutí vyšších soudů nejsou formálně obecně závazná a vymahatelná, ale klíčové judikáty vytvořené podle zákonů a normativních právních smluv mají kvaziprecedenční význam.

Jiné doporučené zdroje informací

Vyhledat pojem Precedent ve Wikislovníku

Vyhledat výraz Precedent ve vyhledávači Yandex

Najít termín Precedent ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat slovo Precedent ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Precedent ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít termín Precedent ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Precedent například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co znamená Precedent? resp. co přesně znamená slovo Precedent? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Precedent, odpověď na dotaz co je to Precedent?. Víte např. kdo to je Dramatik? Znáte a víte kdo je Violetta? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Právo. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na slovníková hesla, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, významy slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte co znamená zkratka AYOR, JFGI nebo WIYF? Tyto a další zkratky naleznete na našem spřáteleném webu.