Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Precedent. Co znamená pojem Precedent z kategorie Právo?

Co je Precedent? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Precedent?

Precedent neboli precedens je pojem pocházející z latiny a označující něco dřívějšího nebo podobného, v právní nauce podobný dřívější případ, na jehož základě se odehrává pozdější rozhodnutí. Taková rozhodnutí náleží soudu, popřípadě správnímu orgánu.
Precedent musí být prvotním rozhodnutím ve věci, podle něj se pak soudí i další případy. Jedná se o závazný formální právní přístup, uznávaný i v mezinárodním právu.


Co je to Precedent? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Precedent. Co znamená pojem Precedent z kategorie Právo?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Sdílejte text pojmu Precedent s vašimi přáteli na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Pojem Precedent se nachází v kategorii právo

Klíčová slova: názvosloví, Precedent, co znamená, význam, definice, definice pojmu, informace, vysvětlení, wiki, význam slova, význam pojmu, co je to Precedent?, odborné názvosloví, slovník, terminus technicus, právo, slovo, přesný význam


Pojem Precedent je v kategorii právo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Precedent? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Precedens nebo precedent (z lat. praecedere, předcházet) znamená předchozí, dřívější obdobný případ. Jako odborný termín se v právu používá pro precedenční (předchozí) rozhodnutí soudu, případně správního úřadu v podobné věci.
Precedent je judikát (=soudní rozhodnutí), které je prvním řešením daného případu, dosud právem neupraveného. Soudní precedent je uznáván jako formálně závazný pramen práva v angloamerickém typu právní kultury (judge made law, case law) a v mezinárodním právu. Dnes již malý význam mají správní precedenty. V kontinentálním typu právní kultury rozhodnutí vyšších soudů nejsou formálně obecně závazná a vymahatelná, ale klíčové judikáty vytvořené podle zákonů a normativních právních smluv mají kvaziprecedenční význam.

Další možné informační zdroje

Zkusit najít výraz Precedent ve vyhledávači Qwant

Hledat výraz Precedent ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít heslo Precedent ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Precedent ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Precedent ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Precedent ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Precedent například ve Wikislovníku, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, ve fulltextu Google.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Právě nyní již víte co je to Precedent? resp. jaký je význam slova Precedent? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Precedent, odpověď na dotaz co je to Precedent?. Víte např. kdo to je Sebevrah? Znáte a víte kdo je Eric Clapton? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic podle různých oborů. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než právo). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na zajímavosti, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, významy slov, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Víte co znamená zkratka AYOR, JFGI nebo WIYF? Tyto a další zkratky naleznete na našem spřáteleném webu.