Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Věrtel. Co znamená pojem Věrtel z kategorie Fyzika?

Co je Věrtel?

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Věrtel?

Věrtel je název původní české jednotky objemu, která byla využívaná pro látky sypkého charakteru. Původ pojmenování je v němčině, kde slovo Viertel znamená čtvrtinu. V minulosti se věrtel používal také jako jednotka plošného obsahu, zahrnoval asi jednu čtvrtinu korce. Věrtel je zmiňován i v Hájkově kronice, kde je věrtel jednotkou měření kapalin a znamená 248 litrů. Tato jednota byla označována také jako pivní sud, 128 pint. Velikost věrtelu byla hodnocena různě, mohlo jít o 23,40 litru, popřípadě 49 nebo 50 žejdlíků, což může znamenat 23,5 nebo 25,2 litru.
Tento objem se datuje do roku 1876. V té době byl zaveden v Rakousku Uhersku metrický systém, a věrtelu byl přisouzen objem 25 litrů. Ten později přešel na třicetilitrový, který se využíval hlavně v chmelařství. O tom svědčí zachované kovové odměrky na chmel a také jednověrtelové známky. S pojmem věrtel se lze setkat i dnes. Čeští chmelaři využívají český věrtel, který má přesně 23,25 litru.


Co je to Věrtel? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Věrtel. Co znamená pojem Věrtel z kategorie Fyzika?

Neručíme za pravdivost poskytovaných informací. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s dalšími osobami na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Heslo Věrtel se nachází v kategorii fyzika

Klíčová slova: co to je, slovo, význam pojmu, Věrtel, definice, informace, lexikon, pojem, popis, přesný výraz, co znamená, termín, heslo, fyzika, význam slova, slovník, vysvětlení, přesný význam


Pojem Věrtel je v kategorii fyzika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Věrtel? Definice slova, termínu z Wikipedie

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Věrtel je stará česká jednotka objemu užívaná pro sypké látky. Slovo pochází z německého slova viertel (čili čtvrtina). Jednalo se o 1/4 korce. Byla ale užívána i jako jednotka plošného obsahu.
Historická velikost věrtele je uváděna v několika různých hodnotách, buďto 23,40 litru nebo 49 či 50 žejdlíků, což odpovídá hodnotě 23,5 litru pro 49 žejdlíků a 25,2 litru pro 50 žejdlíků.
Hájkova kronika uvádí jednotku věrtel jakožto jednotku užívanou pro kapaliny ve velikosti 1 věrtel = 248 litrů, což je 128 pint – což je tzv. pivní sud (jednotka).
Ruská jednotka четверть (čtvrť) má přibližně 210 litrů. Její polovinou byla jednotka осьмина (osmina). Čtvrtinou této osminy byla jednotka четверик (čtvrtinka), která má přibližně 26 litrů. Mohlo se ale také jednat o čtvrtinu ruské jednotky vědro (3 litry).
V českém chmelařství se jednotka nazývá český věrtel a činí přesně 23,25 litru.

Více informací o slovu Věrtel doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Najít termín Věrtel na Google.cz

Vyhledat slovo Věrtel ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat termín Věrtel ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít termín Věrtel na Google obrázcích

Najít výraz Věrtel ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Věrtel na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Věrtel například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, v metavyhledávači Info.com, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku co to je Věrtel? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Věrtel? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Věrtel, odpověď na dotaz co je to Věrtel?. Víte např. kdo to je Joseph Goebbels? Znáte a víte kdo je Marie z Tecku? Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Pojmy mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než fyzika). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie fyzika, perpetuum mobile, věrtel, ilustrační obrázek

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího zajímavosti, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, významy slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Syn, sytý, sýr ... Dokázali byste z hlavy vyjmenovat všechna vyjmenovaná slova po S?