Co je to?
Definice odborného termínu, slova Věrtel. Co znamená pojem Věrtel z kategorie Fyzika?

Co je Věrtel? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Věrtel

Věrtel je název původní české jednotky objemu, která byla využívaná pro látky sypkého charakteru. Původ pojmenování je v němčině, kde slovo Viertel znamená čtvrtinu. V minulosti se věrtel používal také jako jednotka plošného obsahu, zahrnoval asi jednu čtvrtinu korce. Věrtel je zmiňován i v Hájkově kronice, kde je věrtel jednotkou měření kapalin a znamená 248 litrů. Tato jednota byla označována také jako pivní sud, 128 pint. Velikost věrtelu byla hodnocena různě, mohlo jít o 23,40 litru, popřípadě 49 nebo 50 žejdlíků, což může znamenat 23,5 nebo 25,2 litru.
Tento objem se datuje do roku 1876. V té době byl zaveden v Rakousku Uhersku metrický systém, a věrtelu byl přisouzen objem 25 litrů. Ten později přešel na třicetilitrový, který se využíval hlavně v chmelařství. O tom svědčí zachované kovové odměrky na chmel a také jednověrtelové známky. S pojmem věrtel se lze setkat i dnes. Čeští chmelaři využívají český věrtel, který má přesně 23,25 litru.


Definice odborného termínu, slova Věrtel. Co znamená pojem Věrtel z kategorie Fyzika?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Věrtel sdílet s přáteli a kamarády na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Heslo Věrtel patří do sekce fyzika

Klíčová slova: vysvětlení, co to je, wiki, termín, odborné názvosloví, význam slova, definice pojmu, názvosloví, pojem, informace, přesný význam, význam pojmu, co znamená, fyzika, co je to Věrtel?, definice, význam, terminologie


Pojem Věrtel je v kategorii fyzika, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Věrtel?

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Věrtel je stará česká jednotka objemu užívaná pro sypké látky. Slovo pochází z německého slova viertel (čili čtvrtina). Jednalo se o 1/4 korce. Byla ale užívána i jako jednotka plošného obsahu.
Historická velikost věrtele je uváděna v několika různých hodnotách, buďto 23,40 litru nebo 49 či 50 žejdlíků, což odpovídá hodnotě 23,5 litru pro 49 žejdlíků a 25,2 litru pro 50 žejdlíků.
Hájkova kronika uvádí jednotku věrtel jakožto jednotku užívanou pro kapaliny ve velikosti 1 věrtel = 248 litrů, což je 128 pint – což je tzv. pivní sud (jednotka).
Ruská jednotka четверть (čtvrť) má přibližně 210 litrů. Její polovinou byla jednotka осьмина (osmina). Čtvrtinou této osminy byla jednotka четверик (čtvrtinka), která má přibližně 26 litrů. Mohlo se ale také jednat o čtvrtinu ruské jednotky vědro (3 litry).
V českém chmelařství se jednotka nazývá český věrtel a činí přesně 23,25 litru.

Další zdroje informací

Hledat pojem Věrtel ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít pojem Věrtel ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Věrtel ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Věrtel ve Wikimedia Commons

Najít výraz Věrtel ve Wikizdrojích

Hledat výraz Věrtel ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Věrtel například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, ve ruském vyhledávači Yandex, ve fulltextu Google.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Věrtel? resp. co znamená výraz Věrtel? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Věrtel, odpověď na dotaz co je to Věrtel?. Víte např. kdo to je Laďka Kozderková? Znáte a víte kdo je Gautam Adani? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Věrtel i v jiných kategoriích (než fyzika). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na zajímavosti, významy slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, popisy termínů, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Syn, sytý, sýr ... Dokázali byste z hlavy vyjmenovat všechna vyjmenovaná slova po S?