Co je to?
Výraz, termín, definice slova Dusík. Co znamená odborný pojem Dusík z kategorie Chemie?

Co je to Dusík? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Dusík?

Dusík je chemický prvek značky N. Jde o dvouatomový bezbarvý plyn, který nemá zápach ani chuť. V obvyklých přirozených podmínkách není tento prvek aktivní. V laboratorních podmínkách reaguje s lithiem, fluorem, radiem, křemíkem, borem, vodíkem a kyslíkem a vytváří s nimi různé sloučeniny. Může reagovat i s dalšími prvky a kovy. Volný dusík se nachází v atmosféře, v přírodě je pak vázaný na větší množství organických sloučenin.
Mezi nerosty se váže hlavně na nitráty, celkově se vyskytuje minimálně 83 nerostů s obsahem dusíku. Pro průmyslové využití se dusík vyrábí frakční destilací kapalného vzduchu. V chemickém průmyslu nachází dusík více způsobů použití, v potravinářství se využívá jako balicí plyn. V praxi se však více využívají sloučeniny dusíku, nejvíce z nich amoniak. Ten je chladivem a hnojivem, ale i základem pro řadu dalších výrobků, kyseliny dusičné, jejích solí a mnoho dalších.


Co je to Dusík? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Dusík. Co znamená odborný pojem Dusík z kategorie Chemie?

Neručíme za pravdivost a aktuálnost informací zde uvedených. Sepsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Dusík s přáteli na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Termín Dusík patří do kategorie chemie

Klíčová slova: odborné názvosloví, přesný výraz, definice, slovník, synonymum, popis, přesný význam, terminus technicus, co znamená, definice pojmu, termín, wiki, co je to Dusík?, vysvětlení, co to je, význam pojmu, pojem, informace


Pojem Dusík je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Dusík dozvíte následující

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Dusík (chemická značka N, latinsky Nitrogenium) je plynný chemický prvek, tvořící hlavní složku zemské atmosféry. Patří mezi biogenní prvky, které jsou základními stavebními kameny živé hmoty.
V druhé polovině 18. století byla objevena složka vzduchu, která nepodporuje hoření ani dýchání. Tento plyn popsal jako první Němec Carl Wilhelm Scheele v roce 1777 a Francouz Antoine Lavoisier ho pojmenoval jako azote (tento název se používá např. ve francouzštině, ruštině (Азот) nebo polštině), což znamená "dusivý plyn". Poté, co bylo zjištěno, že je kyselina dusičná odvozena od dusíku, pro něj Chaptal navrhl název nitrogéne, což znamená "ledkotvorný", který se udržel v latinském označení nitrogenium. Český název dusík vznikl překladem jeho německého názvu Stickstoff a pochází od Jana Svatopluka Presla; podobné názvy jsou ještě např. ve slovenštině (dusík) nebo slovinštině a chorvatštině (dušik).

Jiné informační zdroje o pojmu Dusík

Hledat videa s názvem Dusík na Youtube

Vyhledat slovo Dusík ve Wikizdrojích

Najít termín Dusík ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít pojem Dusík ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít výraz Dusík ve Wikislovníku

Hledat výraz Dusík ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Dusík například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Google.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaká je definice slova Dusík? resp. jaká je definice termínu Dusík? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dusík, odpověď na dotaz co je to Dusík?. Víte např. kdo to je Kristýna Plíšková? Znáte a víte kdo je Ray Charles? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je chemie. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, popisy termínů, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.