Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Dusík. Co znamená pojem Dusík z kategorie Chemie?

Co je Dusík? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Dusík?

Dusík je chemický prvek značky N. Jde o dvouatomový bezbarvý plyn, který nemá zápach ani chuť. V obvyklých přirozených podmínkách není tento prvek aktivní. V laboratorních podmínkách reaguje s lithiem, fluorem, radiem, křemíkem, borem, vodíkem a kyslíkem a vytváří s nimi různé sloučeniny. Může reagovat i s dalšími prvky a kovy. Volný dusík se nachází v atmosféře, v přírodě je pak vázaný na větší množství organických sloučenin.
Mezi nerosty se váže hlavně na nitráty, celkově se vyskytuje minimálně 83 nerostů s obsahem dusíku. Pro průmyslové využití se dusík vyrábí frakční destilací kapalného vzduchu. V chemickém průmyslu nachází dusík více způsobů použití, v potravinářství se využívá jako balicí plyn. V praxi se však více využívají sloučeniny dusíku, nejvíce z nich amoniak. Ten je chladivem a hnojivem, ale i základem pro řadu dalších výrobků, kyseliny dusičné, jejích solí a mnoho dalších.


Co je to Dusík? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Dusík. Co znamená pojem Dusík z kategorie Chemie?

Nemůžeme ručit za přesnost, správnost a aktuálnost informací. Veškeré zde uvedené informace jsou bez záruky. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Sdílejte text pojmu Dusík s ostatními na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Heslo Dusík se nachází v kategorii chemie

Klíčová slova: definice, synonymum, přesný výraz, Dusík, informace, termín, význam, terminus technicus, odborný výraz, vysvětlení, význam pojmu, popis, chemie, heslo, definice pojmu, co to je, názvosloví, pojem


Pojem Dusík je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Dusík?

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Dusík (chemická značka N, latinsky Nitrogenium) je plynný chemický prvek, tvořící hlavní složku zemské atmosféry. Patří mezi biogenní prvky, které jsou základními stavebními kameny živé hmoty.
V druhé polovině 18. století byla objevena složka vzduchu, která nepodporuje hoření ani dýchání. Tento plyn popsal jako první Němec Carl Wilhelm Scheele v roce 1777 a Francouz Antoine Lavoisier ho pojmenoval jako azote (tento název se používá např. ve francouzštině, ruštině (Азот) nebo polštině), což znamená "dusivý plyn". Poté, co bylo zjištěno, že je kyselina dusičná odvozena od dusíku, pro něj Chaptal navrhl název nitrogéne, což znamená "ledkotvorný", který se udržel v latinském označení nitrogenium. Český název dusík vznikl překladem jeho německého názvu Stickstoff a pochází od Jana Svatopluka Presla; podobné názvy jsou ještě např. ve slovenštině (dusík) nebo slovinštině a chorvatštině (dušik).

Jiné informační zdroje o pojmu Dusík

Hledat frázi Dusík ve Wikizdrojích

Vyhledat heslo Dusík ve Wikislovníku

Zkusit najít výraz Dusík ve fulltextu Seznam.cz

Hledat výraz Dusík na Google.cz

Hledat výraz Dusík na Google obrázcích

Vyhledat termín Dusík ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Dusík například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, v evropském vyhledávači Qwant nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Teď už znáte odpověď na otázku co to je Dusík? resp. co se skrývá pod slovem Dusík? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dusík, odpověď na dotaz co je to Dusík?. Víte např. kdo to je Diletta Leotta? Znáte a víte kdo je Lída Nopová? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než chemie). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího definice odborných pojmů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, významy slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.