Co je to?
Výraz, termín, definice slova Dusík. Co znamená odborný pojem Dusík z kategorie Chemie?

Co je to Dusík? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Dusík

Dusík je chemický prvek značky N. Jde o dvouatomový bezbarvý plyn, který nemá zápach ani chuť. V obvyklých přirozených podmínkách není tento prvek aktivní. V laboratorních podmínkách reaguje s lithiem, fluorem, radiem, křemíkem, borem, vodíkem a kyslíkem a vytváří s nimi různé sloučeniny. Může reagovat i s dalšími prvky a kovy. Volný dusík se nachází v atmosféře, v přírodě je pak vázaný na větší množství organických sloučenin.
Mezi nerosty se váže hlavně na nitráty, celkově se vyskytuje minimálně 83 nerostů s obsahem dusíku. Pro průmyslové využití se dusík vyrábí frakční destilací kapalného vzduchu. V chemickém průmyslu nachází dusík více způsobů použití, v potravinářství se využívá jako balicí plyn. V praxi se však více využívají sloučeniny dusíku, nejvíce z nich amoniak. Ten je chladivem a hnojivem, ale i základem pro řadu dalších výrobků, kyseliny dusičné, jejích solí a mnoho dalších.


Co je to Dusík? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Dusík. Co znamená odborný pojem Dusík z kategorie Chemie?

Chyby vyhrazeny. Text napsán pro Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s vašimi známými a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Termín Dusík patří do kategorie chemie

Klíčová slova: názvosloví, wiki, formulace, co znamená, co to je, odborný výraz, chemie, pojem, synonymum, význam pojmu, definice pojmu, slovník, informace, význam, přesný výraz, přesný význam, termín, heslo


Pojem Dusík je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Dusík? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Dusík (chemická značka N, latinsky Nitrogenium) je plynný chemický prvek, tvořící hlavní složku zemské atmosféry. Patří mezi biogenní prvky, které jsou základními stavebními kameny živé hmoty.
V druhé polovině 18. století byla objevena složka vzduchu, která nepodporuje hoření ani dýchání. Tento plyn popsal jako první Němec Carl Wilhelm Scheele v roce 1777 a Francouz Antoine Lavoisier ho pojmenoval jako azote (tento název se používá např. ve francouzštině, ruštině (Азот) nebo polštině), což znamená "dusivý plyn". Poté, co bylo zjištěno, že je kyselina dusičná odvozena od dusíku, pro něj Chaptal navrhl název nitrogéne, což znamená "ledkotvorný", který se udržel v latinském označení nitrogenium. Český název dusík vznikl překladem jeho německého názvu Stickstoff a pochází od Jana Svatopluka Presla; podobné názvy jsou ještě např. ve slovenštině (dusík) nebo slovinštině a chorvatštině (dušik).

Hledejte pojem Dusík v následujících vyhledávačích

Najít pojem Dusík ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Dusík na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Dusík ve Wikimedia Commons

Hledat heslo Dusík ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít termín Dusík ve Wikizdrojích

Vyhledat slovo Dusík na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Dusík například v evropském vyhledávači Qwant, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, v Microsoft Bing nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Dusík? resp. co je to Dusík? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dusík, odpověď na dotaz co je to Dusík?. Víte např. kdo to je Osmany Laffita? Znáte a víte kdo je Rektor? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než chemie). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího definice odborných pojmů, popisy termínů, významy slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.