Co je to?
Odborný výraz, definice slova Dusík. Co znamená pojem Dusík z kategorie Chemie?

Co je Dusík?

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Dusík

Dusík je chemický prvek značky N. Jde o dvouatomový bezbarvý plyn, který nemá zápach ani chuť. V obvyklých přirozených podmínkách není tento prvek aktivní. V laboratorních podmínkách reaguje s lithiem, fluorem, radiem, křemíkem, borem, vodíkem a kyslíkem a vytváří s nimi různé sloučeniny. Může reagovat i s dalšími prvky a kovy. Volný dusík se nachází v atmosféře, v přírodě je pak vázaný na větší množství organických sloučenin.
Mezi nerosty se váže hlavně na nitráty, celkově se vyskytuje minimálně 83 nerostů s obsahem dusíku. Pro průmyslové využití se dusík vyrábí frakční destilací kapalného vzduchu. V chemickém průmyslu nachází dusík více způsobů použití, v potravinářství se využívá jako balicí plyn. V praxi se však více využívají sloučeniny dusíku, nejvíce z nich amoniak. Ten je chladivem a hnojivem, ale i základem pro řadu dalších výrobků, kyseliny dusičné, jejích solí a mnoho dalších.


Co je to Dusík? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Dusík. Co znamená pojem Dusík z kategorie Chemie?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Dusík doporučujeme sdílet s dalšími lidmi na sociálních sítích jako je Facebook, Pinterest, Síť X nebo Reddit. Stačí kliknout na tlačítko Sdílet.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Pojem Dusík se nachází v sekci chemie

Klíčová slova: synonymum, pojem, názvosloví, terminologie, informace, odborný výraz, co je to Dusík?, přesný výraz, chemie, co to je, popis, význam, co znamená, význam pojmu, Dusík, význam slova, heslo, přesný význam


Pojem Dusík je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Dusík?

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Dusík (chemická značka N, latinsky Nitrogenium) je plynný chemický prvek, tvořící hlavní složku zemské atmosféry. Patří mezi biogenní prvky, které jsou základními stavebními kameny živé hmoty.
V druhé polovině 18. století byla objevena složka vzduchu, která nepodporuje hoření ani dýchání. Tento plyn popsal jako první Němec Carl Wilhelm Scheele v roce 1777 a Francouz Antoine Lavoisier ho pojmenoval jako azote (tento název se používá např. ve francouzštině, ruštině (Азот) nebo polštině), což znamená "dusivý plyn". Poté, co bylo zjištěno, že je kyselina dusičná odvozena od dusíku, pro něj Chaptal navrhl název nitrogéne, což znamená "ledkotvorný", který se udržel v latinském označení nitrogenium. Český název dusík vznikl překladem jeho německého názvu Stickstoff a pochází od Jana Svatopluka Presla; podobné názvy jsou ještě např. ve slovenštině (dusík) nebo slovinštině a chorvatštině (dušik).

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Vyhledat výraz Dusík ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít Dusík ve vyhledávači Qwant

Hledat frázi Dusík ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat výraz Dusík ve Wikizdrojích

Zkusit najít Dusík ve vyhledávači Yahoo

Najít slovo Dusík ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Dusík například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Google překladači.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Teď už znáte odpověď na otázku co je to Dusík? resp. co se skrývá pod slovem Dusík? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dusík, odpověď na dotaz co je to Dusík?. Víte např. kdo to je Zdeněk Piškula? Znáte a víte kdo je Aleš Ulm? Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pojmy mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Pokuste se najít termín Dusík i v jiné kategorii než v chemie. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie chemie, dusík, ilustrační obrázek

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, významy slov, popisy termínů, slovníková hesla, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.