Co je to?
Definice výrazu, termínu Dusík. Co znamená odborný pojem Dusík z kategorie Chemie?

Co je to Dusík? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Dusík?

Dusík je chemický prvek značky N. Jde o dvouatomový bezbarvý plyn, který nemá zápach ani chuť. V obvyklých přirozených podmínkách není tento prvek aktivní. V laboratorních podmínkách reaguje s lithiem, fluorem, radiem, křemíkem, borem, vodíkem a kyslíkem a vytváří s nimi různé sloučeniny. Může reagovat i s dalšími prvky a kovy. Volný dusík se nachází v atmosféře, v přírodě je pak vázaný na větší množství organických sloučenin.
Mezi nerosty se váže hlavně na nitráty, celkově se vyskytuje minimálně 83 nerostů s obsahem dusíku. Pro průmyslové využití se dusík vyrábí frakční destilací kapalného vzduchu. V chemickém průmyslu nachází dusík více způsobů použití, v potravinářství se využívá jako balicí plyn. V praxi se však více využívají sloučeniny dusíku, nejvíce z nich amoniak. Ten je chladivem a hnojivem, ale i základem pro řadu dalších výrobků, kyseliny dusičné, jejích solí a mnoho dalších.


Co je to Dusík? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Dusík. Co znamená odborný pojem Dusík z kategorie Chemie?

Neručíme za pravdivost a aktuálnost informací zde uvedených. Text napsán pro Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s partnery, kolegy a kamarády na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Výraz Dusík patří do sekce chemie

Klíčová slova: popis, co znamená, co je to Dusík?, terminologie, slovo, termín, význam, synonymum, formulace, chemie, Dusík, pojem, význam slova, definice pojmu, terminus technicus, lexikon, odborný výraz, přesný výraz


Pojem Dusík je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Dusík? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Dusík (chemická značka N, latinsky Nitrogenium) je plynný chemický prvek, tvořící hlavní složku zemské atmosféry. Patří mezi biogenní prvky, které jsou základními stavebními kameny živé hmoty.
V druhé polovině 18. století byla objevena složka vzduchu, která nepodporuje hoření ani dýchání. Tento plyn popsal jako první Němec Carl Wilhelm Scheele v roce 1777 a Francouz Antoine Lavoisier ho pojmenoval jako azote (tento název se používá např. ve francouzštině, ruštině (Азот) nebo polštině), což znamená "dusivý plyn". Poté, co bylo zjištěno, že je kyselina dusičná odvozena od dusíku, pro něj Chaptal navrhl název nitrogéne, což znamená "ledkotvorný", který se udržel v latinském označení nitrogenium. Český název dusík vznikl překladem jeho německého názvu Stickstoff a pochází od Jana Svatopluka Presla; podobné názvy jsou ještě např. ve slovenštině (dusík) nebo slovinštině a chorvatštině (dušik).

Jiné informační zdroje o pojmu Dusík

Zkusit najít pojem Dusík ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat heslo Dusík ve vyhledávači Qwant

Najít slovo Dusík ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Dusík ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Dusík na Google.cz

Vyhledat výraz Dusík ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Dusík například ve videích na Youtube, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v projektu slovnik.cz.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo Dusík? resp. co se přesně ukrývá za slovem Dusík? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dusík, odpověď na dotaz co je to Dusík?. Víte např. kdo to je Aleš Chmelař? Znáte a víte kdo je Michele Mercier? Ke každému slovo může existovat víc definic podle různých oborů. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než chemie. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.