Co je to?
Výraz, termín, definice slova Diecéze. Co znamená odborný pojem Diecéze z kategorie Náboženství?

Co je to Diecéze? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Diecéze?

Diecéze je označení pocházející z latiny a používá se pro církevní správní jednotku. Nejvyšším představitelem diecéze je biskup, který má úřad a sídlo v biskupství. Většinou se diecéze určují podle územní příslušnosti, málokdy také podle funkce nebo institucionálního zařazení. Diecézi jsou podřízeny jednotlivé farnosti, děkanáty a vikariáty. Pojem se může v různých náboženstvích používat odlišně. Římská katolická církev má nadřazenou arcidiecézi a arcibiskupa.
Samotný pojem je typický pro katolickou, anglikánskou a Československou husitskou církev, pravoslavná církev a církve východní nazývají tyto jednotky eparchiemi, které vede eparcha. Některé církve takové uspořádání vůbec nemají. V Česku je arcidiecéze pražská a 4 další diecéze, na Moravě arcidiecéze olomoucká a další dvě diecéze. Jim jsou nadřazené církevní provincie. Církev československá husitská má pět českých diecézí a také jednu na Slovensku v Bratislavě.


Co je to Diecéze? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Diecéze. Co znamená odborný pojem Diecéze z kategorie Náboženství?

Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Text napsán pro Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Diecéze se známými na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Pojem Diecéze je v kategorii náboženství

Klíčová slova: pojem, slovník, co je to Diecéze?, Diecéze, přesný výraz, heslo, wiki, terminologie, náboženství, odborné názvosloví, význam pojmu, význam slova, formulace, lexikon, popis, informace, co to je, definice pojmu


Pojem Diecéze je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Diecéze? Výraz, definice slova z Wikipedie

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Diecéze (lat. dioecesis) je správní jednotka církví s episkopální strukturou, v jejímž čele stojí biskup s úřadem a sídlem nazývaným biskupství. Diecéze se vymezuje územně, výjimečně institucionálně či funkčně. Podřazenou jednotkou diecéze jsou obvykle farnosti či svazky farností (děkanáty, vikariáty), nadřazená jednotka se u jednotlivých církví liší, u římskokatolické církve jde obvykle o církevní provincii. Hlavní diecéze církevní provincie se nazývá arcidiecéze v čele se sídelním arcibiskupem neboli metropolitou (existují ale i arcidiecéze, která jsou sufragány; např. Arcidiecéze cambraiská, či Arcidiecéze trnavská).

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Diecéze ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Diecéze na Google.cz

Zkusit najít heslo Diecéze ve Wikislovníku

Vyhledat termín Diecéze ve Wikizdrojích

Hledat termín Diecéze ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat heslo Diecéze ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Diecéze například ve videích na Youtube, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Microsoft Bing, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Lingea slovnících.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Právě nyní již víte co je to Diecéze? resp. jaká je definice slova Diecéze? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Diecéze, odpověď na dotaz co je to Diecéze?. Víte např. kdo to je Bigfoot? Znáte a víte kdo je Matěj Stropnický? Ke každému slovo může existovat víc definic podle různých oborů. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Diecéze v jiné sekci než náboženství. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího zajímavosti, slovníková hesla, významy slov, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.