Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Diecéze. Co znamená pojem Diecéze z kategorie Náboženství?

Co je Diecéze?

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Diecéze?

Diecéze je označení pocházející z latiny a používá se pro církevní správní jednotku. Nejvyšším představitelem diecéze je biskup, který má úřad a sídlo v biskupství. Většinou se diecéze určují podle územní příslušnosti, málokdy také podle funkce nebo institucionálního zařazení. Diecézi jsou podřízeny jednotlivé farnosti, děkanáty a vikariáty. Pojem se může v různých náboženstvích používat odlišně. Římská katolická církev má nadřazenou arcidiecézi a arcibiskupa.
Samotný pojem je typický pro katolickou, anglikánskou a Československou husitskou církev, pravoslavná církev a církve východní nazývají tyto jednotky eparchiemi, které vede eparcha. Některé církve takové uspořádání vůbec nemají. V Česku je arcidiecéze pražská a 4 další diecéze, na Moravě arcidiecéze olomoucká a další dvě diecéze. Jim jsou nadřazené církevní provincie. Církev československá husitská má pět českých diecézí a také jednu na Slovensku v Bratislavě.


Co je to Diecéze? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Diecéze. Co znamená pojem Diecéze z kategorie Náboženství?

Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Sepsáno redaktory Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Diecéze? Potom se o definici podělte s kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Termín Diecéze se nachází v kategorii náboženství

Klíčová slova: náboženství, popis, vysvětlení, heslo, slovník, význam slova, slovo, názvosloví, odborný výraz, odborné názvosloví, terminologie, Diecéze, význam pojmu, význam, synonymum, terminus technicus, lexikon, informace


Pojem Diecéze je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Diecéze? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Diecéze (lat. dioecesis) je správní jednotka církví s episkopální strukturou, v jejímž čele stojí biskup s úřadem a sídlem nazývaným biskupství. Diecéze se vymezuje územně, výjimečně institucionálně či funkčně. Podřazenou jednotkou diecéze jsou obvykle farnosti či svazky farností (děkanáty, vikariáty), nadřazená jednotka se u jednotlivých církví liší, u římskokatolické církve jde obvykle o církevní provincii. Hlavní diecéze církevní provincie se nazývá arcidiecéze v čele se sídelním arcibiskupem neboli metropolitou (existují ale i arcidiecéze, která jsou sufragány; např. Arcidiecéze cambraiská, či Arcidiecéze trnavská).

Jiné doporučené zdroje informací

Najít pojem Diecéze na Google.cz

Hledat výraz Diecéze ve vyhledávači Yandex

Vyhledat slovo Diecéze ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat pojem Diecéze ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Diecéze na Youtube

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Diecéze ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Diecéze například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v evropském vyhledávači Qwant, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Google překladači.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Právě nyní již víte co znamená Diecéze? resp. co přesně znamená slovo Diecéze? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Diecéze, odpověď na dotaz co je to Diecéze?. Víte např. kdo to je Nadrženec? Znáte a víte kdo je Vladimír Dvořák? Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste hledání odborného pojmu Diecéze i v jiné kategorii než je sekce náboženství. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího významy slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.