Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Diecéze. Co znamená pojem Diecéze z kategorie Náboženství?

Co to je Diecéze? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Diecéze?

Diecéze je označení pocházející z latiny a používá se pro církevní správní jednotku. Nejvyšším představitelem diecéze je biskup, který má úřad a sídlo v biskupství. Většinou se diecéze určují podle územní příslušnosti, málokdy také podle funkce nebo institucionálního zařazení. Diecézi jsou podřízeny jednotlivé farnosti, děkanáty a vikariáty. Pojem se může v různých náboženstvích používat odlišně. Římská katolická církev má nadřazenou arcidiecézi a arcibiskupa.
Samotný pojem je typický pro katolickou, anglikánskou a Československou husitskou církev, pravoslavná církev a církve východní nazývají tyto jednotky eparchiemi, které vede eparcha. Některé církve takové uspořádání vůbec nemají. V Česku je arcidiecéze pražská a 4 další diecéze, na Moravě arcidiecéze olomoucká a další dvě diecéze. Jim jsou nadřazené církevní provincie. Církev československá husitská má pět českých diecézí a také jednu na Slovensku v Bratislavě.


Odborný termín, výraz, slovo Diecéze. Co znamená pojem Diecéze z kategorie Náboženství?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Sdílejte uvedený text s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Diecéze je v kategorii Náboženství

Klíčová slova: formulace, význam pojmu, význam slova, terminus technicus, popis, co je to Diecéze?, přesný význam, lexikon, Náboženství, co znamená, synonymum, přesný výraz, význam, odborný výraz, definice pojmu, slovo, Diecéze, vysvětlení


Pojem Diecéze je v kategorii Náboženství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Diecéze? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Diecéze (lat. dioecesis) je správní jednotka církví s episkopální strukturou, v jejímž čele stojí biskup s úřadem a sídlem nazývaným biskupství. Diecéze se vymezuje územně, výjimečně institucionálně či funkčně. Podřazenou jednotkou diecéze jsou obvykle farnosti či svazky farností (děkanáty, vikariáty), nadřazená jednotka se u jednotlivých církví liší, u římskokatolické církve jde obvykle o církevní provincii. Hlavní diecéze církevní provincie se nazývá arcidiecéze v čele se sídelním arcibiskupem neboli metropolitou (existují ale i arcidiecéze, která jsou sufragány; např. Arcidiecéze cambraiská, či Arcidiecéze trnavská).

Odkazy na jiné weby

Vyhledat slovo Diecéze ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít heslo Diecéze ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat slovo Diecéze ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Diecéze ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Diecéze ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Diecéze na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Diecéze například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, ve Wikizdrojích, ve fulltextu Google.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Diecéze? resp. co se skrývá pod slovem Diecéze? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Diecéze, odpověď na dotaz co je to Diecéze?. Víte např. kdo to je Signalista? Znáte a víte kdo je Dřevák? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Náboženství). U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.