Co je to?
Definice výrazu Diecéze. Co znamená odborný pojem Diecéze z kategorie Náboženství?

Co to je Diecéze? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Diecéze

Diecéze je označení pocházející z latiny a používá se pro církevní správní jednotku. Nejvyšším představitelem diecéze je biskup, který má úřad a sídlo v biskupství. Většinou se diecéze určují podle územní příslušnosti, málokdy také podle funkce nebo institucionálního zařazení. Diecézi jsou podřízeny jednotlivé farnosti, děkanáty a vikariáty. Pojem se může v různých náboženstvích používat odlišně. Římská katolická církev má nadřazenou arcidiecézi a arcibiskupa.
Samotný pojem je typický pro katolickou, anglikánskou a Československou husitskou církev, pravoslavná církev a církve východní nazývají tyto jednotky eparchiemi, které vede eparcha. Některé církve takové uspořádání vůbec nemají. V Česku je arcidiecéze pražská a 4 další diecéze, na Moravě arcidiecéze olomoucká a další dvě diecéze. Jim jsou nadřazené církevní provincie. Církev československá husitská má pět českých diecézí a také jednu na Slovensku v Bratislavě.


Co je to Diecéze? Význam slova, termín, Definice výrazu Diecéze. Co znamená odborný pojem Diecéze z kategorie Náboženství?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Sepsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte uvedený text s vašimi přáteli na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Pojem Diecéze je v kategorii náboženství

Klíčová slova: odborné názvosloví, pojem, slovník, terminologie, význam slova, definice pojmu, co znamená, lexikon, co to je, Diecéze, informace, termín, význam pojmu, popis, názvosloví, definice, terminus technicus, wiki


Pojem Diecéze je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Diecéze? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Diecéze (lat. dioecesis) je správní jednotka církví s episkopální strukturou, v jejímž čele stojí biskup s úřadem a sídlem nazývaným biskupství. Diecéze se vymezuje územně, výjimečně institucionálně či funkčně. Podřazenou jednotkou diecéze jsou obvykle farnosti či svazky farností (děkanáty, vikariáty), nadřazená jednotka se u jednotlivých církví liší, u římskokatolické církve jde obvykle o církevní provincii. Hlavní diecéze církevní provincie se nazývá arcidiecéze v čele se sídelním arcibiskupem neboli metropolitou (existují ale i arcidiecéze, která jsou sufragány; např. Arcidiecéze cambraiská, či Arcidiecéze trnavská).

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Najít výraz Diecéze ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít frázi Diecéze ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít termín Diecéze ve Wikizdrojích

Zkusit najít termín Diecéze ve Wikislovníku

Najít slovo Diecéze ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat výraz Diecéze ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Diecéze například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Lingea slovnících, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve fulltextu Google.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Diecéze? resp. jaký je význam pojmu Diecéze? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Diecéze, odpověď na dotaz co je to Diecéze?. Víte např. kdo to je Evžen Korec? Znáte a víte kdo je Jiří Šedivý? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Proto případně zapátrejte po pojmu Diecéze i v jiných kategoriích (než náboženství). U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, zajímavosti, významy slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.