Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Diecéze. Co znamená pojem Diecéze z kategorie Náboženství?

Co to je Diecéze? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Diecéze?

Diecéze je označení pocházející z latiny a používá se pro církevní správní jednotku. Nejvyšším představitelem diecéze je biskup, který má úřad a sídlo v biskupství. Většinou se diecéze určují podle územní příslušnosti, málokdy také podle funkce nebo institucionálního zařazení. Diecézi jsou podřízeny jednotlivé farnosti, děkanáty a vikariáty. Pojem se může v různých náboženstvích používat odlišně. Římská katolická církev má nadřazenou arcidiecézi a arcibiskupa.
Samotný pojem je typický pro katolickou, anglikánskou a Československou husitskou církev, pravoslavná církev a církve východní nazývají tyto jednotky eparchiemi, které vede eparcha. Některé církve takové uspořádání vůbec nemají. V Česku je arcidiecéze pražská a 4 další diecéze, na Moravě arcidiecéze olomoucká a další dvě diecéze. Jim jsou nadřazené církevní provincie. Církev československá husitská má pět českých diecézí a také jednu na Slovensku v Bratislavě.


Odborný termín, výraz, slovo Diecéze. Co znamená pojem Diecéze z kategorie Náboženství?

Chyby vyhrazeny. Text vytvořen pro server Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Diecéze s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Diecéze se nachází v sekci Náboženství

Klíčová slova: co to je, popis, pojem, slovo, co znamená, odborný výraz, definice, názvosloví, wiki, co je to Diecéze?, heslo, význam pojmu, přesný význam, odborné názvosloví, Diecéze, Náboženství, slovník, terminologie


Pojem Diecéze je v kategorii Náboženství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Diecéze? Definice slova, termínu z Wikipedie

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Diecéze (lat. dioecesis) je správní jednotka církví s episkopální strukturou, v jejímž čele stojí biskup s úřadem a sídlem nazývaným biskupství. Diecéze se vymezuje územně, výjimečně institucionálně či funkčně. Podřazenou jednotkou diecéze jsou obvykle farnosti či svazky farností (děkanáty, vikariáty), nadřazená jednotka se u jednotlivých církví liší, u římskokatolické církve jde obvykle o církevní provincii. Hlavní diecéze církevní provincie se nazývá arcidiecéze v čele se sídelním arcibiskupem neboli metropolitou (existují ale i arcidiecéze, která jsou sufragány; např. Arcidiecéze cambraiská, či Arcidiecéze trnavská).

Hledejte pojem Diecéze v následujících vyhledávačích

Zkusit najít termín Diecéze ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Diecéze ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Diecéze na Youtube

Vyhledat výraz Diecéze na Google.cz

Najít pojem Diecéze ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat termín Diecéze ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Diecéze například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, v Microsoft Bing nebo v Lingea slovnících.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co to je Diecéze? resp. co označuje slovo Diecéze? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Diecéze, odpověď na dotaz co je to Diecéze?. Víte např. kdo to je Kaskadér? Znáte a víte kdo je Dřevák? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů v různých oborech lidské činnosti. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je Náboženství. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, popisy termínů, zajímavosti, významy slov, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.