Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Mozaika. Co znamená pojem Mozaika z kategorie Stavebnictví?

Co je Mozaika? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Mozaika

Mozaika je pojem z oblasti stavebnictví. Jedná se o druh dekorace, kdy se kousky určitého materiálu poskládají na povrch stropu, stěny, podlahy či jiné plochy. Vznikne tak komplexní kresba, která je z těchto kousků sestavena. Dekorace může být složena z částí kamenů, sklíček, kovu nebo dřeva. Mozaiky ze skla bývají označovány jako balotinské, tam, kde se kousky skládají neplánovaně, jde o mozaiku benátskou. Mozaiky jsou velmi staré, nálezy jsou starší než 5000 let. Tato díla se dochovala v Řecku, Indii a Persii. V současné době se mozaiky využívají především k ozdobným účelům. Tímto skládáním lze vyzdobit luxusní předměty, bazény a podobně. Záleží na volbě materiálu, nabídka je široká a proto nabízí nespočet možností a obměn. Každá taková mozaika je originálem.
Mozaikou lze oživit i velké plochy jednotných obkladů. Použitím mozaiky se naruší nudná jednota a může vzniknout umělecké dílo. Obkládat lze jakékoli prostory, úzké pruhy lze použít na výzdobu předmětů, jako třeba zrcadel. Vhodné je i použití místo listel nebo ozdobných obkladů.


Co je to Mozaika? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Mozaika. Co znamená pojem Mozaika z kategorie Stavebnictví?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Sdílejte text pojmu Mozaika s partnery, kolegy a kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Výraz Mozaika se nachází v kategorii stavebnictví

Klíčová slova: co to je, pojem, Mozaika, odborné názvosloví, terminus technicus, význam slova, informace, lexikon, co znamená, popis, terminologie, co je to Mozaika?, slovo, formulace, odborný výraz, přesný význam, stavebnictví, synonymum


Pojem Mozaika je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Mozaika?

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Mozaika (opus musivum, "věnované múzám") je plošná výzdoba, ornamentální nebo figurální, sestavená z drobných různobarevných kostiček, kolíčků nebo destiček z kamene, keramiky, nebo skla. Upevňují do měkké omítky nebo tmelu.
Základním prvkem je čtyřboká kostička, zpravidla hranolek, nazývaný tessera (mn. č. tesserae ze starořečtiny) nebo destička různých tvarů, a to z kamene, keramiky, organických materiálů (mušle, dřevo), později z barevného skla, někdy podloženého zlatou fólií. Upevňují do měkké omítky nebo tmelu. Povrch nástěnných a nástropních mozaik bývá voskován.

Další možné informační zdroje

Zkusit najít pojem Mozaika ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Mozaika ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Mozaika ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít heslo Mozaika ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Mozaika na Youtube

Hledat heslo Mozaika na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Mozaika například v Microsoft Bing, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v evropském vyhledávači Qwant, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo Mozaika? resp. co přesně označuje termín Mozaika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Mozaika, odpověď na dotaz co je to Mozaika?. Víte např. kdo to je Hans Kammler? Znáte a víte kdo je Vlastina Svátková? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic podle různých oborů. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je stavebnictví. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na popisy termínů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, významy slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.