Co je to?
Definice výrazu Akné. Co znamená odborný pojem Akné z kategorie Nemoce?

Co to je Akné? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Akné

Akné je označení pro chronické onemocnění kůže. Nejčastěji se vyskytuje v pubertě (cca 85% postižených) a u části jedinců přetrvává až do dospělosti. Při tomto kožním onemocnění vzniká v kůži vřídek, který je důsledkem zánětu a uzavření mazových žláz. U hlubokých zánětů pak vznikají jizvy. Akné zhoršují také roztoči, bakterie a kvasinky.
Akné se nejčastěji vyskytuje v obličeji, ramenou, zádech a hrudi. Typickým projevem akné jsou pupínky, komedony, puchýře nebo uzlinky. U většiny postižených jedinců akné mizí do 25. roku života, doba trvání onemocnění je individuální.


Co je to Akné? Význam slova, termín, Definice výrazu Akné. Co znamená odborný pojem Akné z kategorie Nemoce?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Text vytvořen pro server Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Akné patří do kategorie Nemoce

Klíčová slova: co to je, synonymum, co znamená, přesný význam, co je to Akné?, definice pojmu, definice, Nemoce, odborné názvosloví, popis, slovník, terminus technicus, terminologie, význam slova, pojem, formulace, termín, Nemoce


Pojem Akné je v kategorii Nemoce, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Akné píše následující

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až 100 % lidí. Nejvýraznějším projevem nemoci je vznik vřídků, zvaných trudy, nežity, neštovice, odborně furunkly, hovorově uhry, jebáky, beďary nebo beďáky a beďárky a pupínky. Tyto vřídky jsou způsobeny zánětem vývodů mazových žláz, resp. jejich uzavřením. Stagnace sekretu mazových žláz má za následek poškození těchto žláz a vznik hlubokých zánětů, po nichž zůstávají jizvy. Stav zhoršuje přítomnost roztočů, kvasinek a bakterií. Pokožka s akné obsahuje vyšší aktivitu 5-alfa-reduktázy, která přeměňuje testosteron na silnější androgen – dihydrotestosteron. Proto se akné nevyskytuje u eunuchů se suchým typem kůže. Akné se nachází v oblastech kůže s nejvyšší hustotou folikulů, tj. na obličeji, a to zejména v t-zóně, na ramenou, v horní části hrudi a na zádech.

Hledejte v dalších zdrojích

Najít slovo Akné ve Wikizdrojích

Najít heslo Akné ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Akné ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Akné na Youtube

Hledat slovo Akné ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat výraz Akné ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Akné například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikislovníku nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaký je význam slova Akné? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Akné? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Akné, odpověď na dotaz co je to Akné?. Víte např. kdo to je Prince? Znáte a víte kdo je Pizizubka? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Nemoce). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na významy slov, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si ještě na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po L nebo po Z?