Co je to?
Odborný výraz, definice slova Antonymum. Co znamená pojem Antonymum z kategorie Český jazyk?

Co je to Antonymum? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Antonymum?

Pro slovo opačného významu se v českém jazyce používá výraz antonymum. Jedná se o označení pocházející z řečtiny. Jedno slovo může mít klidně více opačných významů. Ne každé slovo však musí nutně mít antonymum.
Antonyma se dělí na polární, komplementární, konverzní a kontextová. Jako příklad polárních antonym lze uvést dvojici velký x malý, u komplementárních antonym je to pravda x lež, v případě konverzních antonym se jedná o pár učitel x žák a kontextová antonyma nejlépe reprezentuje pár křesťan x muslim.


Co je to Antonymum? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Antonymum. Co znamená pojem Antonymum z kategorie Český jazyk?

Texty mohou obsahovat chyby. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Sdílejte uvedený text s přáteli na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Antonymum je v kategorii Český jazyk

Klíčová slova: odborné názvosloví, popis, formulace, definice pojmu, význam slova, definice, co znamená, Český jazyk, vysvětlení, přesný význam, heslo, informace, přesný výraz, wiki, co to je, slovník, význam, Český jazyk


Pojem Antonymum je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Antonymum? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Antonymum, též opozitum označuje slovo opačného, protikladného významu. Jedno slovo může mít více antonym s různými významy, podle toho, o který druh antonymie jde, v jakém kontextu a na které významové škále k antonymii dochází, popřípadě ke kterému z více významů slova se vztahuje. Na rozdíl od synonymie a homonymie, které vznikají v podstatě náhodně (nejsou podmíněny vnější realitou), antonyma vznikají v každém jazyce přirozeně z důvodu vyjádřit významový protiklad k některému výrazu. Některá slova antonymní protějšek nemají (zejména číslovky určité, citoslovce).

Více informací o slovu Antonymum doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Najít výraz Antonymum ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat heslo Antonymum ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat výraz Antonymum na Google.cz

Zkusit najít heslo Antonymum ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat pojem Antonymum ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Antonymum ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Antonymum například ve Wikizdrojích, v projektu slovnik.cz, ve videích na Youtube, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaká je definice termínu Antonymum? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Antonymum? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Antonymum, odpověď na dotaz co je to Antonymum?. Víte např. kdo to je Dragoun? Znáte a víte kdo je Puritán? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic podle různých oborů. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Český jazyk). U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na popisy termínů, definice odborných pojmů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, významy slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.