Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Antonymum. Co znamená pojem Antonymum z kategorie Český jazyk?

Co to je Antonymum? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Antonymum?

Pro slovo opačného významu se v českém jazyce používá výraz antonymum. Jedná se o označení pocházející z řečtiny. Jedno slovo může mít klidně více opačných významů. Ne každé slovo však musí nutně mít antonymum.
Antonyma se dělí na polární, komplementární, konverzní a kontextová. Jako příklad polárních antonym lze uvést dvojici velký x malý, u komplementárních antonym je to pravda x lež, v případě konverzních antonym se jedná o pár učitel x žák a kontextová antonyma nejlépe reprezentuje pár křesťan x muslim.


Co je to Antonymum? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Antonymum. Co znamená pojem Antonymum z kategorie Český jazyk?

Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Antonymum? Pak se o ní podělte s kolegy prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Heslo Antonymum patří do sekce Český jazyk

Klíčová slova: odborný výraz, Český jazyk, význam, vysvětlení, formulace, názvosloví, wiki, heslo, význam pojmu, co to je, Český jazyk, přesný význam, definice pojmu, přesný výraz, co znamená, popis, Antonymum, význam slova


Pojem Antonymum je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Antonymum můžete dozvědět následující

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Antonymum, též opozitum označuje slovo opačného, protikladného významu. Jedno slovo může mít více antonym s různými významy, podle toho, o který druh antonymie jde, v jakém kontextu a na které významové škále k antonymii dochází, popřípadě ke kterému z více významů slova se vztahuje. Na rozdíl od synonymie a homonymie, které vznikají v podstatě náhodně (nejsou podmíněny vnější realitou), antonyma vznikají v každém jazyce přirozeně z důvodu vyjádřit významový protiklad k některému výrazu. Některá slova antonymní protějšek nemají (zejména číslovky určité, citoslovce).

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Najít heslo Antonymum ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Antonymum ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít slovo Antonymum na Google.cz

Vyhledat termín Antonymum ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Antonymum ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít termín Antonymum ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Antonymum například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v projektu slovnik.cz, ve videích na Youtube, ve Wikizdrojích nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Nyní už nejspíš víte co to je Antonymum? resp. co se skrývá pod slovem Antonymum? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Antonymum, odpověď na dotaz co je to Antonymum?. Víte např. kdo to je André Rieu? Znáte a víte kdo je Pediatr? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Doporučujeme proto pokusit se najít heslo Antonymum i jinde než v sekci než v Český jazyk. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, významy slov, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.