Co je to?
Výraz, termín, definice slova Antonymum. Co znamená odborný pojem Antonymum z kategorie Český jazyk?

Co je to Antonymum? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Antonymum?

Pro slovo opačného významu se v českém jazyce používá výraz antonymum. Jedná se o označení pocházející z řečtiny. Jedno slovo může mít klidně více opačných významů. Ne každé slovo však musí nutně mít antonymum.
Antonyma se dělí na polární, komplementární, konverzní a kontextová. Jako příklad polárních antonym lze uvést dvojici velký x malý, u komplementárních antonym je to pravda x lež, v případě konverzních antonym se jedná o pár učitel x žák a kontextová antonyma nejlépe reprezentuje pár křesťan x muslim.


Co je to Antonymum? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Antonymum. Co znamená odborný pojem Antonymum z kategorie Český jazyk?

Informace jsou bez jakékoliv záruky, neručíme za faktickou správnost, aktuálnost a jazykovou přesnost uvedených informací. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Antonymum? Pak se o ní podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Výraz Antonymum patří do sekce Český jazyk

Klíčová slova: Český jazyk, informace, význam, formulace, pojem, synonymum, co znamená, definice pojmu, lexikon, heslo, vysvětlení, přesný význam, názvosloví, popis, slovník, terminologie, slovo, význam slova


Pojem Antonymum je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Antonymum? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Antonymum, též opozitum označuje slovo opačného, protikladného významu. Jedno slovo může mít více antonym s různými významy, podle toho, o který druh antonymie jde, v jakém kontextu a na které významové škále k antonymii dochází, popřípadě ke kterému z více významů slova se vztahuje. Na rozdíl od synonymie a homonymie, které vznikají v podstatě náhodně (nejsou podmíněny vnější realitou), antonyma vznikají v každém jazyce přirozeně z důvodu vyjádřit významový protiklad k některému výrazu. Některá slova antonymní protějšek nemají (zejména číslovky určité, citoslovce).

Další zdroje informací o slovu Antonymum

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Antonymum ve Wikimedia Commons

Hledat pojem Antonymum ve Wikislovníku

Zkusit najít heslo Antonymum ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Antonymum na Youtube

Najít pojem Antonymum ve fulltextu Seznam.cz

Najít termín Antonymum ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Antonymum například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikizdrojích, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Lingea slovnících.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Teď už víte jaká je definice termínu Antonymum? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Antonymum? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Antonymum, odpověď na dotaz co je to Antonymum?. Víte např. kdo to je Pitaval? Znáte a víte kdo je Křesťan? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Český jazyk). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, definice odborných pojmů, popisy termínů s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.