Co je to?
Výraz, termín, definice slova Čakan. Co znamená odborný pojem Čakan z kategorie Nástroje?

Co je Čakan?

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Čakan

Čakan je název příruční zbraně, podobné sekeře. Ta je spojena s kladívkem nebo hákem na opačné straně, než je ostří. Násada čakanu je dlouhá, může mít až dva metry. Násad bývá dole zakončena hrotem, nahoře v místě přechodu do sekerky má ozdobu v podobě hřebů. Čakany samotné jsou vyzdobeny rytinami s lidovými motivy. Tato zbraň patřila do typické výbavy chodské stráže a sloužila k ochraně královských hranic.
V současnosti patří k tradičnímu chodskému kroji pro mužské pohlaví. Stejný název používá v oblasti strojírenství razidlo, které je určeno pro ruční ražení. To se provádí za pomoci kladívka. Také rytci kovů používají tento název pro takové nástroje, kterými modelují plastiky v kovu. Mají nejrůznější tvary.


Co je to Čakan? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Čakan. Co znamená odborný pojem Čakan z kategorie Nástroje?

Uvedené informace jsou bez záruky. Text vytvořen pro Superia.cz

Definici slova Čakan můžete sdílet s přáteli a kamarády na komunitních sítích Facebook, Síť X, Reddit a Pinterest prostřednictvím tlačítek Sdílet.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Pojem Čakan je v kategorii nástroje

Klíčová slova: heslo, wiki, názvosloví, odborný výraz, lexikon, co je to Čakan?, synonymum, terminus technicus, terminologie, pojem, definice, přesný význam, význam slova, slovo, Čakan, význam, odborné názvosloví, význam pojmu


Pojem Čakan je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Čakan? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Čakan (také čakana) je příruční zbraň v podobě sekery kombinované s kladívkem popř. hákem na straně proti ostří na dlouhé násadě (až 2 metry). Tato násada bývá v horní části u sekerky bohatě pobita ozdobnými hřeby, v dolní části je obvykle zakončena kovovým hrotem (jako bývá na holích).

Internetové odkazy na vyhledávače

Hledat termín Čakan ve vyhledávači Yahoo

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Čakan ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Čakan ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem Čakan na Youtube

Hledat pojem Čakan ve vyhledávači Yandex

Hledat termín Čakan ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Čakan například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co je to Čakan? resp. co to je Čakan? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Čakan, odpověď na dotaz co je to Čakan?. Víte např. kdo to je George Gordon Byron? Znáte a víte kdo je Asanátor? Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto termín Čakan hledat i v jiných kategoriích (než nástroje). U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje zajímavosti, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.