Co je to?
Výraz, termín, definice slova Čakan. Co znamená odborný pojem Čakan z kategorie Nástroje?

Co je to Čakan? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Čakan

Čakan je název příruční zbraně, podobné sekeře. Ta je spojena s kladívkem nebo hákem na opačné straně, než je ostří. Násada čakanu je dlouhá, může mít až dva metry. Násad bývá dole zakončena hrotem, nahoře v místě přechodu do sekerky má ozdobu v podobě hřebů. Čakany samotné jsou vyzdobeny rytinami s lidovými motivy. Tato zbraň patřila do typické výbavy chodské stráže a sloužila k ochraně královských hranic.
V současnosti patří k tradičnímu chodskému kroji pro mužské pohlaví. Stejný název používá v oblasti strojírenství razidlo, které je určeno pro ruční ražení. To se provádí za pomoci kladívka. Také rytci kovů používají tento název pro takové nástroje, kterými modelují plastiky v kovu. Mají nejrůznější tvary.


Co je to Čakan? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Čakan. Co znamená odborný pojem Čakan z kategorie Nástroje?

Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Čakan s partnery, kolegy a kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Výraz Čakan patří do kategorie nástroje

Klíčová slova: nástroje, wiki, vysvětlení, terminus technicus, odborné názvosloví, názvosloví, význam pojmu, slovník, synonymum, popis, co to je, definice, termín, formulace, heslo, přesný význam, lexikon, co znamená


Pojem Čakan je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Čakan dozvíte následující

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Čakan (také čakana) je příruční zbraň v podobě sekery kombinované s kladívkem popř. hákem na straně proti ostří na dlouhé násadě (až 2 metry). Tato násada bývá v horní části u sekerky bohatě pobita ozdobnými hřeby, v dolní části je obvykle zakončena kovovým hrotem (jako bývá na holích).

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Vyhledat heslo Čakan ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Čakan ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo Čakan ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat heslo Čakan ve vyhledávači Qwant

Najít slovo Čakan na Google.cz

Hledat slovo Čakan ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Čakan například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Google překladači.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Teď už víte co znamená slovo Čakan? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Čakan? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Čakan, odpověď na dotaz co je to Čakan?. Víte např. kdo to je Veronika Jeníková? Znáte a víte kdo je Sluníčkář? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Proto případně zapátrejte po pojmu Čakan i v jiných kategoriích (než nástroje). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje popisy termínů, slovníková hesla, významy slov, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.