Co je to?
Definice odborného termínu, slova Prohazovačka. Co znamená pojem Prohazovačka z kategorie Nástroje?

Co je to Prohazovačka? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Prohazovačka?

Prohazovačka nebo jinak také kátrovačka je velké síto, které se používá především při prosívání nebo prohazování písku na stavbách. Po prosetí je možno použít písek do míchačky. Název má svůj původ v německém slově Gatter, což jsou mříže. Používala se hojně všude tam,, kde byl potřeba namíchat maltu. Jednalo se o velmi namáhavou práci, proto zedníci dali přednost dovozu již prosetého písku nebo použití strojních sít. Prohazovačka má obvodový rám, standardní rozměry jsou 90x120 cm. Je vypletena ocelovým pletivem a uprostřed má výztuhu. Oka pletiva mohou mít různou velikost. K jedné straně prohazovačky je připevněna tyčová opěra.
Na šikmo postavenou prohazovačku se házel písek do horní části a ten cestou dolů procházel pletivem. Prosívat bylo možno i přímo maltu, což bylo rychlejší. Prohazovačka se postupně používala méně a méně, setkat se s ní je možno v muzeích a na zahradách, kde se hodí k prohazování kompostu nebo substrátů.


Co je to Prohazovačka? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Prohazovačka. Co znamená pojem Prohazovačka z kategorie Nástroje?

Uvedené informace jsou bez záruky. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Definici slova Prohazovačka můžete sdílet s kolegy na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Prohazovačka je v kategorii Nástroje

Klíčová slova: co je to Prohazovačka?, odborný výraz, wiki, informace, přesný výraz, slovník, co to je, názvosloví, terminus technicus, význam slova, termín, pojem, Prohazovačka, formulace, co znamená, Nástroje, definice pojmu, lexikon


Pojem Prohazovačka je v kategorii Nástroje, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Prohazovačka? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Prohazovačka, lidově kátrovačka, gatrovačka, kátro, katro (z německého das Gatter – mříže) je síto, které slouží k prohazování, prosívání, kátrování písku na stavbě, než se vhodí do míchačky. Až do let devadesátých byla nutná a nezbytná všude tam, kde se míchala malta na zdění a do omítek. Od poloviny let sedmdesátých se ve velkých pískovnách začala postupně objevovat strojní síta a bylo možné si dovézt tříděný písek, což bylo pro zedníky úplným dobrodiním. Ruční prosívání bylo fyzicky velmi namáhavé.

Odkazy na jiné weby

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Prohazovačka ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Prohazovačka ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít slovo Prohazovačka ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat pojem Prohazovačka ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít termín Prohazovačka ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Prohazovačka na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Prohazovačka například ve Wikislovníku, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Lingea slovnících.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Prohazovačka? resp. jaký je přesný význam slova Prohazovačka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Prohazovačka, odpověď na dotaz co je to Prohazovačka?. Víte např. kdo to je Ivan Vladimirovič Mičurin? Znáte a víte kdo je Ondřej Hejma? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Nástroje). U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na známé i neznámé pojmy, popisy termínů, slovníková hesla, zajímavosti, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Chcete si zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Jedním z rychlých a levných způsobů je změna tapety pracovní plochy. Mezi neoblíbenější pozadí patří horský vrchol, kapky vody a obilí.