Co je to?
Definice odborného termínu, slova Prohazovačka. Co znamená pojem Prohazovačka z kategorie Nástroje?

Co je to Prohazovačka? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Prohazovačka?

Prohazovačka nebo jinak také kátrovačka je velké síto, které se používá především při prosívání nebo prohazování písku na stavbách. Po prosetí je možno použít písek do míchačky. Název má svůj původ v německém slově Gatter, což jsou mříže. Používala se hojně všude tam,, kde byl potřeba namíchat maltu. Jednalo se o velmi namáhavou práci, proto zedníci dali přednost dovozu již prosetého písku nebo použití strojních sít. Prohazovačka má obvodový rám, standardní rozměry jsou 90x120 cm. Je vypletena ocelovým pletivem a uprostřed má výztuhu. Oka pletiva mohou mít různou velikost. K jedné straně prohazovačky je připevněna tyčová opěra.
Na šikmo postavenou prohazovačku se házel písek do horní části a ten cestou dolů procházel pletivem. Prosívat bylo možno i přímo maltu, což bylo rychlejší. Prohazovačka se postupně používala méně a méně, setkat se s ní je možno v muzeích a na zahradách, kde se hodí k prohazování kompostu nebo substrátů.


Co je to Prohazovačka? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Prohazovačka. Co znamená pojem Prohazovačka z kategorie Nástroje?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Prohazovačka? Pak se o tuto stránku podělte se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Prohazovačka je v kategorii Nástroje

Klíčová slova: co znamená, význam, slovo, přesný význam, názvosloví, Nástroje, wiki, význam pojmu, terminologie, synonymum, Nástroje, slovník, Prohazovačka, popis, formulace, co je to Prohazovačka?, terminus technicus, význam slova


Pojem Prohazovačka je v kategorii Nástroje, ilustrační obrázek

Co označuje termín Prohazovačka? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Prohazovačka, lidově kátrovačka, gatrovačka, kátro, katro (z německého das Gatter – mříže) je síto, které slouží k prohazování, prosívání, kátrování písku na stavbě, než se vhodí do míchačky. Až do let devadesátých byla nutná a nezbytná všude tam, kde se míchala malta na zdění a do omítek. Od poloviny let sedmdesátých se ve velkých pískovnách začala postupně objevovat strojní síta a bylo možné si dovézt tříděný písek, což bylo pro zedníky úplným dobrodiním. Ruční prosívání bylo fyzicky velmi namáhavé.

Jiné informační zdroje o pojmu Prohazovačka

Hledat výraz Prohazovačka na Google.cz

Najít termín Prohazovačka ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat výraz Prohazovačka ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat termín Prohazovačka ve vyhledávači Qwant

Najít slovo Prohazovačka ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Prohazovačka na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Prohazovačka například ve Wikislovníku, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Prohazovačka? resp. co znamená výraz Prohazovačka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Prohazovačka, odpověď na dotaz co je to Prohazovačka?. Víte např. kdo to je Imám? Znáte a víte kdo je Zvrhlík? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Prohazovačka v jiné sekci než Nástroje. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na významy slov, zajímavosti, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Chcete si zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Jedním z rychlých a levných způsobů je změna tapety pracovní plochy. Mezi neoblíbenější pozadí patří horský vrchol, kapky vody a obilí.