Co je to?
Výraz, termín, definice slova CPU. Co znamená odborný pojem CPU z kategorie Hardware?

Co je to CPU? Význam slova

Co znamená termín CPU? Vysvětlení pojmu, definice hesla

CPU je zkratkou anglických slov Central Processing Unit, neboli centrální procesovací jednotka. Česky nazýváme CPU slovem procesor. Jedná se o základní součástku počítače (telefonu, tabletu, herní konzole, apod.), která vykonává strojový kód z operační paměti (RAM). V současnosti je procesor obvykle jednou součástkou (jedná se o mikroprocesor). Nejznámějšími výrobci jsou Intel (např. procesory Intel 286, 386, 486, Pentium, Intel Celeron, apod.), AMD, VIA, IBM nebo Motorola.


Co je to CPU? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova CPU. Co znamená odborný pojem CPU z kategorie Hardware?

Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu CPU doporučujeme sdílet s přáteli a kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Termín CPU se nachází v sekci hardware

Klíčová slova: formulace, wiki, přesný význam, co je to CPU?, význam pojmu, definice pojmu, odborné názvosloví, slovník, odborný výraz, přesný výraz, terminus technicus, synonymum, lexikon, co to je, informace, názvosloví, pojem, význam slova


Pojem CPU je v kategorii hardware, ilustrační obrázek

Co označuje termín CPU? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Centrální procesorová jednotka (zkratka CPU, anglicky central processing unit) je v informatice označení základní elektronické součásti v počítači, která umí vykonávat strojové instrukce, ze kterých je tvořen počítačový program a obsluhovat jeho vstupy a výstupy. Historicky byl CPU složen z velmi mnoha elektronických součástek, avšak kolem roku 1970 byly všechny potřebné obvody sloučeny do jednoho integrovaného obvodu, který je označován jako mikroprocesor.

Mikroprocesor

Mikroprocesor AMD Sempron 2500. Autor: David Jenne, zdroj: Pixabay
Mikroprocesor AMD Sempron 2500. Autor: David Jenne, zdroj: Pixabay


Jiné informační zdroje o pojmu CPU

Zkusit najít výraz CPU ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít slovo CPU ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít pojem CPU ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít slovo CPU ve Wikizdrojích

Najít pojem CPU ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem CPU ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo CPU například v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, ve videích na Youtube nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Právě jste zjistili co znamená CPU? resp. co je to CPU? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu CPU, odpověď na dotaz co je to CPU?. Víte např. kdo to je Bud Spencer? Znáte a víte kdo je Editor? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je hardware. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to chachar? nebo kdo je socka? Nejen tyto hanlivé pojmy naleznete na těchto stránkách.