Co je to?
Výraz, termín, definice slova CPU. Co znamená odborný pojem CPU z kategorie Hardware?

Co je to CPU? Význam slova

Co znamená termín CPU? Vysvětlení pojmu, definice hesla

CPU je zkratkou anglických slov Central Processing Unit, neboli centrální procesovací jednotka. Česky nazýváme CPU slovem procesor. Jedná se o základní součástku počítače (telefonu, tabletu, herní konzole, apod.), která vykonává strojový kód z operační paměti (RAM). V současnosti je procesor obvykle jednou součástkou (jedná se o mikroprocesor). Nejznámějšími výrobci jsou Intel (např. procesory Intel 286, 386, 486, Pentium, Intel Celeron, apod.), AMD, VIA, IBM nebo Motorola.


Co je to CPU? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova CPU. Co znamená odborný pojem CPU z kategorie Hardware?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu CPU? Pak se o ní podělte se známými prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Výraz CPU je v kategorii hardware

Klíčová slova: přesný význam, lexikon, informace, formulace, wiki, CPU, hardware, význam pojmu, co to je, definice, význam slova, definice pojmu, termín, terminus technicus, slovník, terminologie, odborný výraz, heslo


Pojem CPU je v kategorii hardware, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu CPU?

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Centrální procesorová jednotka (zkratka CPU, anglicky central processing unit) je v informatice označení základní elektronické součásti v počítači, která umí vykonávat strojové instrukce, ze kterých je tvořen počítačový program a obsluhovat jeho vstupy a výstupy. Historicky byl CPU složen z velmi mnoha elektronických součástek, avšak kolem roku 1970 byly všechny potřebné obvody sloučeny do jednoho integrovaného obvodu, který je označován jako mikroprocesor.

Mikroprocesor

Mikroprocesor AMD Sempron 2500. Autor: David Jenne, zdroj: Pixabay
Mikroprocesor AMD Sempron 2500. Autor: David Jenne, zdroj: Pixabay


Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Najít výraz CPU ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem CPU na Youtube

Hledat frázi CPU ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem CPU ve Wikimedia Commons

Hledat výraz CPU ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo CPU ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo CPU například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikizdrojích, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Nyní již víte co znamená slovo CPU? resp. jaký je význam pojmu CPU? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu CPU, odpověď na dotaz co je to CPU?. Víte např. kdo to je Jana Musilová? Znáte a víte kdo je Dramaturg? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme proto pokusit se najít heslo CPU i jinde než v sekci než v hardware. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího zajímavosti, významy slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to chachar? nebo kdo je socka? Nejen tyto hanlivé pojmy naleznete na těchto stránkách.