Co je to?
Definice odborného termínu, slova CPU. Co znamená pojem CPU z kategorie Hardware?

Co je to CPU? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu CPU

CPU je zkratkou anglických slov Central Processing Unit, neboli centrální procesovací jednotka. Česky nazýváme CPU slovem procesor. Jedná se o základní součástku počítače (telefonu, tabletu, herní konzole, apod.), která vykonává strojový kód z operační paměti (RAM). V současnosti je procesor obvykle jednou součástkou (jedná se o mikroprocesor). Nejznámějšími výrobci jsou Intel (např. procesory Intel 286, 386, 486, Pentium, Intel Celeron, apod.), AMD, VIA, IBM nebo Motorola.


Co je to CPU? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova CPU. Co znamená pojem CPU z kategorie Hardware?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to CPU? s vašimi známými a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz CPU je v sekci Hardware

Klíčová slova: lexikon, heslo, přesný výraz, Hardware, popis, co je to CPU?, názvosloví, definice pojmu, význam pojmu, terminologie, termín, vysvětlení, co znamená, odborný výraz, přesný význam, odborné názvosloví, Hardware, pojem


Pojem CPU je v kategorii Hardware, ilustrační obrázek

Co označuje termín CPU? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Centrální procesorová jednotka (zkratka CPU, anglicky central processing unit) je v informatice označení základní elektronické součásti v počítači, která umí vykonávat strojové instrukce, ze kterých je tvořen počítačový program a obsluhovat jeho vstupy a výstupy. Historicky byl CPU složen z velmi mnoha elektronických součástek, avšak kolem roku 1970 byly všechny potřebné obvody sloučeny do jednoho integrovaného obvodu, který je označován jako mikroprocesor.

Mikroprocesor

Mikroprocesor AMD Sempron 2500. Autor: David Jenne, zdroj: Pixabay
Mikroprocesor AMD Sempron 2500. Autor: David Jenne, zdroj: Pixabay


Další zdroje informací

Vyhledat heslo CPU ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem CPU na Youtube

Vyhledat slovo CPU ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem CPU ve Wikimedia Commons

Hledat termín CPU ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo CPU ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo CPU například ve fulltextu Google.cz, v Lingea slovnících, v evropském vyhledávači Qwant, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co znamená slovo CPU? resp. co se skrývá pod slovem CPU? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu CPU, odpověď na dotaz co je to CPU?. Víte např. kdo to je Pat a Mat? Znáte a víte kdo je Editor? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Hardware). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to chachar? nebo kdo je socka? Nejen tyto hanlivé pojmy naleznete na těchto stránkách.