Co je to?
Definice odborného termínu, slova CPU. Co znamená pojem CPU z kategorie Hardware?

Co je to CPU? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu CPU

CPU je zkratkou anglických slov Central Processing Unit, neboli centrální procesovací jednotka. Česky nazýváme CPU slovem procesor. Jedná se o základní součástku počítače (telefonu, tabletu, herní konzole, apod.), která vykonává strojový kód z operační paměti (RAM). V současnosti je procesor obvykle jednou součástkou (jedná se o mikroprocesor). Nejznámějšími výrobci jsou Intel (např. procesory Intel 286, 386, 486, Pentium, Intel Celeron, apod.), AMD, VIA, IBM nebo Motorola.


Co je to CPU? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova CPU. Co znamená pojem CPU z kategorie Hardware?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem CPU s vašimi kamarády, známými a přáteli prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín CPU patří do kategorie Hardware

Klíčová slova: terminus technicus, význam, slovník, význam slova, popis, definice pojmu, pojem, lexikon, význam pojmu, slovo, názvosloví, co to je, termín, Hardware, přesný výraz, heslo, přesný význam, vysvětlení


Pojem CPU je v kategorii Hardware, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu CPU?

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Centrální procesorová jednotka (zkratka CPU, anglicky central processing unit) je v informatice označení základní elektronické součásti v počítači, která umí vykonávat strojové instrukce, ze kterých je tvořen počítačový program a obsluhovat jeho vstupy a výstupy. Historicky byl CPU složen z velmi mnoha elektronických součástek, avšak kolem roku 1970 byly všechny potřebné obvody sloučeny do jednoho integrovaného obvodu, který je označován jako mikroprocesor.

Mikroprocesor

Mikroprocesor AMD Sempron 2500. Autor: David Jenne, zdroj: Pixabay
Mikroprocesor AMD Sempron 2500. Autor: David Jenne, zdroj: Pixabay


Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Vyhledat slovo CPU ve Wikizdrojích

Zkusit najít slovo CPU ve Wikislovníku

Zkusit najít termín CPU ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem CPU na Youtube

Hledat termín CPU ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít heslo CPU ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo CPU například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Google.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaká je definice slova CPU? resp. co se přesně ukrývá za slovem CPU? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu CPU, odpověď na dotaz co je to CPU?. Víte např. kdo to je Pavel Rychetský? Znáte a víte kdo je Editor? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci Hardware Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkazu na konkrétní podstránku tohoto projektu. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího zajímavosti, významy slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to chachar? nebo kdo je socka? Nejen tyto hanlivé pojmy naleznete na těchto stránkách.