Co je to?
Výraz, termín, definice slova CPU. Co znamená odborný pojem CPU z kategorie Hardware?

Co je to CPU? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu CPU?

CPU je zkratkou anglických slov Central Processing Unit, neboli centrální procesovací jednotka. Česky nazýváme CPU slovem procesor. Jedná se o základní součástku počítače (telefonu, tabletu, herní konzole, apod.), která vykonává strojový kód z operační paměti (RAM). V současnosti je procesor obvykle jednou součástkou (jedná se o mikroprocesor). Nejznámějšími výrobci jsou Intel (např. procesory Intel 286, 386, 486, Pentium, Intel Celeron, apod.), AMD, VIA, IBM nebo Motorola.


Co je to CPU? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova CPU. Co znamená odborný pojem CPU z kategorie Hardware?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Napsáno redaktory Superia.cz

Uvedený text s definicí slova CPU můžete samozřejmě sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Výraz CPU je v sekci hardware

Klíčová slova: formulace, odborný výraz, lexikon, definice pojmu, přesný výraz, význam slova, význam, názvosloví, definice, informace, hardware, synonymum, popis, terminologie, odborné názvosloví, slovník, co to je, terminus technicus


Pojem CPU je v kategorii hardware, ilustrační obrázek

Co označuje termín CPU? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Centrální procesorová jednotka (zkratka CPU, anglicky central processing unit) je v informatice označení základní elektronické součásti v počítači, která umí vykonávat strojové instrukce, ze kterých je tvořen počítačový program a obsluhovat jeho vstupy a výstupy. Historicky byl CPU složen z velmi mnoha elektronických součástek, avšak kolem roku 1970 byly všechny potřebné obvody sloučeny do jednoho integrovaného obvodu, který je označován jako mikroprocesor.

Mikroprocesor

Mikroprocesor AMD Sempron 2500. Autor: David Jenne, zdroj: Pixabay
Mikroprocesor AMD Sempron 2500. Autor: David Jenne, zdroj: Pixabay


Další zdroje informací o slovu CPU

Chraňte své soukromí a hledejte slovo CPU ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz CPU ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem CPU na Youtube

Zkusit najít termín CPU ve Wikizdrojích

Najít slovo CPU ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem CPU ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo CPU například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo CPU? resp. jaký je význam pojmu CPU? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu CPU, odpověď na dotaz co je to CPU?. Víte např. kdo to je Jan Neckář? Znáte a víte kdo je Editor? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů podle různých oborů. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než hardware). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na významy slov, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to chachar? nebo kdo je socka? Nejen tyto hanlivé pojmy naleznete na těchto stránkách.