Co je to?
Definice výrazu, termínu Křížová klenba. Co znamená odborný pojem Křížová klenba z kategorie Stavebnictví?

Co je to Křížová klenba? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Křížová klenba

Křížová klenba je jedním z nejčastěji používaných typů klenby ve středověku. Její náznaky se objevují už v románském období, kdy klenbu odlehčují žebra. Pro křížovou klenbu jsou typické pouze čtyři křížové podpěry na průsečíku křížové a hlavní lodi stavby. Klenba je tak tvořena klenebními plochami, označovanými jako kápě. Hrany pak tvoří kříž.
V Itálii byla používána poněkud odlišná technika, kdy se rohy klenby spojily zkříženými žebry a svorník se použil jako ozdoba. Křížová klenba se hojně používala také v době renesance a baroka.


Co je to Křížová klenba? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Křížová klenba. Co znamená odborný pojem Křížová klenba z kategorie Stavebnictví?

Uvedené informace jsou bez záruky. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s vašimi přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Křížová klenba se nachází v kategorii Stavebnictví

Klíčová slova: vysvětlení, Stavebnictví, význam slova, odborné názvosloví, synonymum, definice, terminologie, lexikon, význam, informace, definice pojmu, slovník, pojem, popis, názvosloví, význam pojmu, odborný výraz, co je to Křížová klenba?


Pojem Křížová klenba je v kategorii Stavebnictví, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Křížová klenba?

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Křížová klenba je nejběžnější typ středověké klenby, který vzniká jako průnik dvou vzájemně kolmých válcových nebo lomených ploch. Už v románské architektuře se na hranách tohoto průniku objevují žebra, která klenbu odlehčují a usnadňují její konstrukci.

Zkuste zjistit více informací o slovu Křížová klenba v následujících zdrojích

Najít pojem Křížová klenba na Google.cz

Vyhledat slovo Křížová klenba ve vyhledávači Qwant

Najít slovo Křížová klenba ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat slovo Křížová klenba ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat termín Křížová klenba ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Křížová klenba ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Křížová klenba například ve Wikizdrojích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Křížová klenba? resp. jaký je význam slova Křížová klenba? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Křížová klenba, odpověď na dotaz co je to Křížová klenba?. Víte např. kdo to je Napolen Bonaparte? Znáte a víte kdo je Truhlář? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy podle různých oborů. Zkuste proto termín Křížová klenba hledat i v jiných kategoriích (než Stavebnictví) Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, významy slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Zajímáte se o auta? Pak pro určitě znáte zkratku SUV, TSI nebo TDI. Pokud je neznáte, podívejte se na spřátelený web který obsahuje tisíc nejrůznějších zkratek.