Co je to?
Definice výrazu, termínu Křížová klenba. Co znamená odborný pojem Křížová klenba z kategorie Stavebnictví?

Co je to Křížová klenba? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Křížová klenba

Křížová klenba je jedním z nejčastěji používaných typů klenby ve středověku. Její náznaky se objevují už v románském období, kdy klenbu odlehčují žebra. Pro křížovou klenbu jsou typické pouze čtyři křížové podpěry na průsečíku křížové a hlavní lodi stavby. Klenba je tak tvořena klenebními plochami, označovanými jako kápě. Hrany pak tvoří kříž.
V Itálii byla používána poněkud odlišná technika, kdy se rohy klenby spojily zkříženými žebry a svorník se použil jako ozdoba. Křížová klenba se hojně používala také v době renesance a baroka.


Co je to Křížová klenba? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Křížová klenba. Co znamená odborný pojem Křížová klenba z kategorie Stavebnictví?

Texty mohou obsahovat chyby. Text napsán pro Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s blízkými na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Křížová klenba patří do kategorie Stavebnictví

Klíčová slova: přesný výraz, lexikon, pojem, termín, Křížová klenba, význam slova, význam, definice pojmu, wiki, co je to Křížová klenba?, definice, informace, přesný význam, terminus technicus, popis, slovník, Stavebnictví, význam pojmu


Pojem Křížová klenba je v kategorii Stavebnictví, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Křížová klenba?

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Křížová klenba je nejběžnější typ středověké klenby, který vzniká jako průnik dvou vzájemně kolmých válcových nebo lomených ploch. Už v románské architektuře se na hranách tohoto průniku objevují žebra, která klenbu odlehčují a usnadňují její konstrukci.

Linky na další online zdroje

Vyhledat heslo Křížová klenba ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Křížová klenba ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Křížová klenba ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat výraz Křížová klenba ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít výraz Křížová klenba ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Křížová klenba ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Křížová klenba například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v evropském vyhledávači Qwant, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Křížová klenba? resp. co vlastně znamená slovo Křížová klenba? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Křížová klenba, odpověď na dotaz co je to Křížová klenba?. Víte např. kdo to je Luděk Sekyra? Znáte a víte kdo je Anežka Česká? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než Stavebnictví. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, významy slov, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, slovníková hesla, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Zajímáte se o auta? Pak pro určitě znáte zkratku SUV, TSI nebo TDI. Pokud je neznáte, podívejte se na spřátelený web který obsahuje tisíc nejrůznějších zkratek.