Co je to?
Výraz, termín, definice slova Křížová klenba. Co znamená odborný pojem Křížová klenba z kategorie Stavebnictví?

Co je to Křížová klenba? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Křížová klenba?

Křížová klenba je jedním z nejčastěji používaných typů klenby ve středověku. Její náznaky se objevují už v románském období, kdy klenbu odlehčují žebra. Pro křížovou klenbu jsou typické pouze čtyři křížové podpěry na průsečíku křížové a hlavní lodi stavby. Klenba je tak tvořena klenebními plochami, označovanými jako kápě. Hrany pak tvoří kříž.
V Itálii byla používána poněkud odlišná technika, kdy se rohy klenby spojily zkříženými žebry a svorník se použil jako ozdoba. Křížová klenba se hojně používala také v době renesance a baroka.


Co je to Křížová klenba? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Křížová klenba. Co znamená odborný pojem Křížová klenba z kategorie Stavebnictví?

Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Křížová klenba? s kolegy na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Termín Křížová klenba je v sekci stavebnictví

Klíčová slova: definice pojmu, popis, synonymum, stavebnictví, stavebnictví, slovo, termín, přesný význam, pojem, formulace, význam pojmu, wiki, Křížová klenba, terminologie, heslo, slovník, lexikon, definice


Pojem Křížová klenba je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Co označuje termín Křížová klenba? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Křížová klenba je nejběžnější typ středověké klenby, který vzniká jako průnik dvou vzájemně kolmých válcových nebo lomených ploch. Už v románské architektuře se na hranách tohoto průniku objevují žebra, která klenbu odlehčují a usnadňují její konstrukci.

Další informace o pojmu Křížová klenba hledejte v níže uvedených zdrojích

Hledat termín Křížová klenba ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Křížová klenba na Youtube

Hledat pojem Křížová klenba ve Wikizdrojích

Zkusit najít pojem Křížová klenba ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat slovo Křížová klenba ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít pojem Křížová klenba ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Křížová klenba například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Křížová klenba? resp. co se skrývá pod slovem Křížová klenba? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Křížová klenba, odpověď na dotaz co je to Křížová klenba?. Víte např. kdo to je Karel Černoch? Znáte a víte kdo je Hana Lipovská? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je stavebnictví. Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího slovníková hesla, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, zajímavosti, významy slov s názvem Co Je To?.

Zajímáte se o auta? Pak pro určitě znáte zkratku SUV, TSI nebo TDI. Pokud je neznáte, podívejte se na spřátelený web který obsahuje tisíc nejrůznějších zkratek.