Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Zlaté prasátko. Co znamená pojem Zlaté prasátko z kategorie Kultura?

Co je Zlaté prasátko? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Zlaté prasátko

Zlaté prasátko je jednou z historických a oblíbených vánočních tradic. Říká se, že kdo na Štědrý den drží půst, uvidí právě zlaté prasátko. Tato tradice se datuje již od středověku. Naši předkové ještě před příchodem křesťanství spojovali vepře se zrozením slunce a také ho slunci zasvětili. Vánoce jsou obdobím zimního slunovratu a zlato bylo symbolem odchodu zimy. Vepř a zlato byli symbolem hojnosti a prosperity. Například v předkřesťanském Římě přijížděl bůh Saturn v době saturnálií na voze, které táhl vepř se zlatými štětinami. Zlaté prase se vyskytuje i u mnoha dalších náboženství jako posvátné zvíře. Vánoční půst se drží různě a existuje více variant. V nejpřísnějších půstech se nesmí jíst od půlnoci dne předcházejícího Štědrému dni až do západu slunce na Štědrý den. Jindy se říká, že zlaté prasátko uvidí ten, kdo nebude jíst žádné maso po celý Štědrý den až do večeře. Pokud si někdo zvolí bezmasou variantu, může jíst například cukroví nebo bezmasá jídla. U nás je takovým tradičním jídlem například staročeský kuba. Tento pokrm se skládá hlavně z krup a hub, takže nejde ani o pokrm finančně náročný. Dalším typickým vánočním postním bezmasým jídlem je kyselo, polévka, jejímž základem je chlebový kvásek.
Dodržení tradice zlatého prasátka může být navíc velice zdravé, pokud nahradíte běžná jídla zeleninou nebo ovocem, nebudou tělu chybět minerály a vitamíny a organizmus se pročistí. Tradici zlatého prasátka mají rády děti, kterým pak lze předvést třeba zlaté odlesky vytvořené pomocí zrcátka. Podle místních zvyklostí ani nemuselo vždy jít o prasátko, zlatý mohl být i beránek, kohout nebo tele. Adventní půst mohl být i delší a nesmělo se při něm jíst maso a pít alkohol. Základní potravou byly obiloviny, luštěniny, zelenina a ovoce.

Odborný termín, výraz, slovo Zlaté prasátko. Co znamená pojem Zlaté prasátko z kategorie Kultura?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s dalšími osobami na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Heslo Zlaté prasátko se nachází v kategorii kultura

Klíčová slova: lexikon, co je to Zlaté prasátko?, heslo, informace, kultura, popis, formulace, přesný výraz, Zlaté prasátko, terminologie, wiki, terminus technicus, definice, přesný význam, názvosloví, slovo, význam, slovník


Pojem Zlaté prasátko je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Zlaté prasátko?

Níže uvedená citace (text) je převzat z online projektu Wikipedie. Licence CC-BY-SA.

Zlaté prasátko je česká vánoční pověra, která vznikla už ve středověku. Podle ní je zlaté prasátko vidina přislíbená za neporušený předvánoční půst. Podle pověry každý, kdo celý den až do štědrovečerní večeře nebude jíst maso, uvidí zlaté prasátko. Proto se během dne podávají obvykle bezmasá jídla jako je např. staročeský kuba.
Zlaté prasátko je téma reklamy na Kofolu, která se stala mimořádně populární v Česku i na Slovensku. Tatínek Josef Polášek v ní poučuje o nutnosti dodržet půst, aby dcera uviděla prasátko, a roztomilá holčička po spatření divočáka odpovídá: „Nene, já nemusím, já už ho vidím!“

Další informační zdroje o slovu Zlaté prasátko

Zkusit najít frázi Zlaté prasátko ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem Zlaté prasátko ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít slovo Zlaté prasátko ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat slovo Zlaté prasátko ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Zlaté prasátko ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Zlaté prasátko na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Zlaté prasátko například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google překladači, ve fulltextu Google.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Zlaté prasátko? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Zlaté prasátko? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Zlaté prasátko, odpověď na dotaz co je to Zlaté prasátko?. Víte např. kdo to je Nikola Šuhaj? Znáte a víte kdo je Lana Del Rey? Jednotlivá slova můžou mít několik významů v různých oborech lidské činnosti. Zkuste hledat odborný výraz Zlaté prasátko i v jiné sekci než je kategorie kultura. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na popisy termínů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, významy slov s názvem Co Je To?.

Ať jste chodec, cyklistika nebo automobilista, měl byste znát dopravní značky a jejich význam.