Co je to?
Odborný výraz, definice slova Aneurysma. Co znamená pojem Aneurysma z kategorie Lékařství?

Co je Aneurysma? Význam slova

Co znamená termín Aneurysma? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Aneurysma znamená v lékařství rozšíření neboli výduť dutého orgánu směrem ven. Původ slova najdeme v řečtině: „ἀνεύρυσμα“ aneurysma, „rozšíření“, „ἀνευρύνειν“ aneurynein, „rozšířit“. Je způsobené lokálně slabým místem na stěnu krevní cévy. Aneurysma může být dědičné nebo získané onemocnění. S rostoucí velikostí aneurysma se zvyšuje riziko prasknutí, které vede k nekontrolovanému krvácení. Častý výskyt zvláště letální zahrnují aneurysma Willisova kruhu v mozku, aneurysma aorty postihující hrudní aortu a aneurysma břišní aorty. Aneurysma v samotném srdci po srdečním infarktu.
Aneurysma se dělí na pravé a nepravé. Pravé aneurysma je takové, které zahrnuje všechny tři vrstvy stěny tepny. Pravé aneurysma zahrnuje aterosklerotické, syfilitické a vrozené. Ventrikulární aneurysma následují po infarktech myokardu. Nepravé aneurysma je nashromážděná krev, která zcela vytéká z tepny nebo žíly, ale je omezena okolní tkáň vedle cévy. Tato dutina naplněná sraženou krví utěsní únik, nebo dojde prasknutí do okolní tkáně.
Pseudoaneurysma mohou být způsobena traumatem, propíchnutí tepny, jako jsou poranění nožem, kulkou, v důsledku chirurgických zákroků - koronární angiografie.
Z hlediska Morfologie mohou být aneurysma klasifikována podle jejich makroskopických tvarů a velikostí a jsou popsána buď jako „vakovitá" nebo „vřetenovitá“. Vakovité aneurysma má kulovitý tvar a zahrnuje pouze část stěny cévy. Obvykle se pohybují od 5 do 20 cm v průměru a jsou často vyplněny, buď částečně nebo úplně sraženinou.
Vřetenovité aneurysma je variabilní, jak svým průměrem až 20 cm, tak délkou. Často zahrnují velké části vzestupného a příčného aortálního oblouku, břišní aorty.
Pokud cítíte bolesti hlavy, břicha nebo na hrudi, otok krku, ztížené polykaní, zvracení a nevolnosti, tak určitě vyhledejte lékaře, aby se vyloučilo toto onemocnění. Vhodná prevence je zdravý životní styl, pohlídat si krevní tlak a cholesterol v normě.


Odborný výraz, definice slova Aneurysma. Co znamená pojem Aneurysma z kategorie Lékařství?

Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Aneurysma doporučujeme sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Pojem Aneurysma se nachází v sekci lékařství

Klíčová slova: význam slova, co znamená, co je to Aneurysma?, přesný výraz, informace, vysvětlení, co to je, wiki, přesný význam, slovník, termín, terminologie, význam pojmu, pojem, význam, lexikon, lékařství, Aneurysma


Pojem Aneurysma je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Aneurysma? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Aneurysma je medicínský výraz pro rozšíření neboli výduť dutého orgánu. Řecky aneurynein = otvírat. Nejčastěji se vztahuje k tepnám, nebo stěně srdeční komory.
Aneurysma srdce může vzniknout po rozsáhlejším infarktu myokardu. Poškozená svalovina srdce se zhojí jizvou, která se vyklene tlakem krve v pracujícím srdci. Zhoršuje vypuzovací funkci srdce – stěna vyklenutí se nestahuje. Může se vyplnit krevní sraženinou, která ohrožuje nemocného embolizací.
Aneurysma tepny je důsledkem vrozené poruchy nebo následek získaného onemocnění. Pokud nedojde k prasknutí (ruptuře) rozšířená tepna pacienta ohrožuje jen tlakem na ostatní orgány.
Aneurysma aorty dnes nejčastěji vzniká poškozením stěny břišní aorty ukládáním tuků – aterosklerosou. V minulosti někdy vznikalo ve třetím stadiu onemocnění syfilis.

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Hledat heslo Aneurysma ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Aneurysma ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Aneurysma ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz Aneurysma ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Aneurysma na Youtube

Hledat pojem Aneurysma ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Aneurysma například ve vyhledávači Seznam.cz, v Lingea slovnících, v Microsoft Bing, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Aneurysma? resp. jaká je definice slova Aneurysma? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Aneurysma, odpověď na dotaz co je to Aneurysma?. Víte např. kdo to je Jan Pirk? Znáte a víte kdo je Liou Chuej? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Radíme proto zkusit hledat pojem Aneurysma v dalších sekcích tohoto webu, v jiné kategorii než je lékařství. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího zajímavosti, významy slov, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Být, bydlit, obyvatel ... Vzpomenete si ještě na všechna vyjmenovaná slova po B?