Co je to?
Definice odborného termínu, slova Šídlo. Co znamená pojem Šídlo z kategorie Nástroje?

Co je to Šídlo? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Šídlo?

Šídlo je tradiční nástroj, který se používá na propichování kůže a vytváření otvorů. Patří například do výbavy sedláře, brašnáře nebo obuvníka. Slouží řemeslníkům pro sešití dvou i více kusů kůží. Má podobu velké tlusté jehly s velmi ostrým hrotem a bez ouška. Aby se dobře držela, má plastovou nebo dřevěnou rukojeť.
Nové modely mají také hlavu, do které lze upevňovat rozmanité hroty v různých velikostech. Při šití šídlem je potřeba nejdříve vyznačit místa pro otvory tak, aby rozestup mezi nimi byl pravidelný. Někdy se šídlo nahrazuje děrovacím dlátem, kterým lze vysekávat více otvorů bez vyznačení. Při šití tenké kůže se dává přednost trojhranným jehlám.


Co je to Šídlo? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Šídlo. Co znamená pojem Šídlo z kategorie Nástroje?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Šídlo doporučujeme sdílet s vašimi přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Šídlo se nachází v sekci Nástroje

Klíčová slova: termín, lexikon, odborný výraz, terminus technicus, přesný význam, heslo, wiki, vysvětlení, slovník, formulace, co je to Šídlo?, terminologie, názvosloví, definice pojmu, pojem, informace, Nástroje, význam slova


Pojem Šídlo je v kategorii Nástroje, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Šídlo píše následující

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Šídlo je jednoduchý pracovní nástroj, který slouží k propichování otvorů do kůže. Používá se při ručním řemeslném sešívání dvou či více kusů kůží v obuvnictví, brašnářství a sedlářství.
Jedná se vlastně o větší masivní ostrou jehlu (ostrý hrot bez ouška), která je opatřena dřevěnou či plastovou rukojetí pro snadnější úchop, neboť propichování kůží vyžaduje relativně velkou fyzickou sílu. Modernější typy šídel mohou být opatřeny výměnnou hlavou, do které lze připevnit hroty různých velikostí.

Jiné informační zdroje o pojmu Šídlo

Najít pojem Šídlo ve vyhledávači Yandex

Hledat termín Šídlo ve fulltextu Seznam.cz

Najít slovo Šídlo ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat pojem Šídlo ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Šídlo ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Šídlo ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Šídlo například ve Wikizdrojích, v Google překladači, v Microsoft Bing, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Šídlo? resp. co přesně označuje termín Šídlo? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Šídlo, odpověď na dotaz co je to Šídlo?. Víte např. kdo to je Pizizubka? Znáte a víte kdo je Ridley Scott? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto termín Šídlo hledat i v jiných kategoriích (než Nástroje) K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na známé i neznámé pojmy, zajímavosti, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, významy slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?