Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Defenestrace. Co znamená pojem Defenestrace z kategorie Politika?

Co je Defenestrace?

Co znamená pojem, definice termínu Defenestrace?

Defenestrace je označení historické události, při níž byli z oken radnice vyhozeni političtí představitelé města. Historicky se rozlišují tři pražské defenestrace. První se odehrála v roce 1419 a znamenala začátek husitských válek, po druhé defenestraci 1483 byl nastolen kutnohorský náboženský mír, třetí defenestrace se odehrála v roce 1618, kdy byli vyhozeni habsburští místodržící vystupující proti reformaci. Tato defenestrace znamenala začátek třicetileté války.


Co je to Defenestrace? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Defenestrace. Co znamená pojem Defenestrace z kategorie Politika?

Přes veškeré přiměřené úsilí tomu, aby informace na těchto stránkách byly správné, jejich přesnost nelze stoprocetně zaručit. Text byl vytvořen autorkami právě pro projekt Superia.cz

Sdílejte text pojmu Defenestrace s vašimi kamarády, známými a přáteli na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Pojem Defenestrace se nachází v kategorii politika

Klíčová slova: terminologie, popis, odborný výraz, co to je, co je to Defenestrace?, definice pojmu, formulace, přesný význam, pojem, synonymum, definice, význam pojmu, informace, Defenestrace, slovo, terminus technicus, co znamená, význam


Pojem Defenestrace je v kategorii politika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Defenestrace? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Defenestrace (z latinské předložky de, z, od, pryč a fenestra, tj. okno) označuje násilné vyhození z okna. Původ slova je odvozován od pražské defenestrace v roce 1618, kdy nespokojení protestanští stavové vyhodili z okna dva královské místodržící a k tomuto činu sepsali obsáhlou apologii. Ovšem ve středověku a v raném novověku se defenestrace konaly poměrně často a toto konání neslo prvky lynče, ordálu a společně spáchané vraždy. Ve středověké a raně novověké společnosti, která je výrazně horizontálně členěna (přičemž význam vrstev směrem odshora klesá), má defenestrace charakter symbolického trestu (svržením odshora dolů dávají vykonavatele najevo, že se svržení v jim vymezené vrstvě chovali nepatřičně). Inspirace k defenestraci je také často spatřována ve starozákonním příběhu o bezbožné, nemravné a sadistické královně Jezábel, která byla po převratu prince Jehúa svržena z okna svého paláce vlastními služebníky.

Hledejte výraz Defenestrace v dalších zdrojích

Hledat výraz Defenestrace ve vyhledávači Yahoo

Hledat videa s názvem Defenestrace na Youtube

Zkusit najít Defenestrace ve Wikislovníku

Najít termín Defenestrace ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít slovo Defenestrace ve Wikizdrojích

Hledat slovo Defenestrace na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Defenestrace například ve ruském vyhledávači Yandex, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Teďka již bezesporu víte jaký je význam slova Defenestrace? resp. jaký je význam pojmu Defenestrace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Defenestrace, odpověď na dotaz co je to Defenestrace?. Víte např. kdo to je Josef Karel Šlejhar? Znáte a víte kdo je Štefan Švec? Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Zkuste proto termín Defenestrace hledat i v jiných kategoriích (než politika). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie politika, Senát v červeném, defenestrace, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na významy slov, zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Pýcha, pytel, pysk ... Víte jak to pokračuje dál? Pokud ne, odpověď naleznete tady.