Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Sekunda. Co znamená pojem Sekunda z kategorie Fyzika?

Co je Sekunda?

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Sekunda

Sekunda je označení pro jednotku času. Jde o základní jednotku soustavy SI. Tato doba trvání má označení s. Je také možno setkat se se značením sek neb sec, toto označení je však chybné. Hovorový i spisovný jazyk využívá také pojmenování vteřina, to však není uznáváno vědci, techniky nebo právníky. Z hlediska historického vzniku šlo o rozdělení jednoho dne podle slunečního času. Tento den se dělí na 24 hodin, hodina zahrnuje 60 minut a minuta 60 sekund.
Slovo sekunda pochází z latiny, sekunda znamená druhá (pars minuta secunda). Jde tedy o druhé dělení hodiny. Dnešní pojetí sekundy se odvozuje od atomových hodin a mezinárodního atomového času. Sluneční den a světový čas neodpovídají zcela přesně atomovému času. Proto se jednou za několik let používá také přestupná sekunda, takže se pak hovoří o koordinovaném světovém času. Měření sekund je spjato s hodinovým kyvadlem. Sekundové kyvadlo bylo navrženo jako jednotka délky v roce 1660. Tento návrh byl podán v Londýně Londýnskou královskou společností.


Co je to Sekunda? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Sekunda. Co znamená pojem Sekunda z kategorie Fyzika?

Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Text vytvořen pro Superia.cz

Sdílejte text pojmu Sekunda s vašimi kamarády, známými a přáteli na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Heslo Sekunda se nachází v kategorii fyzika

Klíčová slova: přesný význam, definice pojmu, odborné názvosloví, wiki, terminus technicus, fyzika, co je to Sekunda?, Sekunda, terminologie, termín, slovník, lexikon, informace, význam pojmu, co znamená, význam, popis, názvosloví


Pojem Sekunda je v kategorii fyzika, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Sekunda můžete dozvědět následující

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Sekunda (značka s, ale někdy též nesprávně označovaná jako sec, sek apod.) je základní jednotka času (nebo také doby trvání) v soustavě SI. V běžné mluvě bývá užíváno i slovo vteřina, které ale v oblasti vědy, techniky a práva není správné.
Historicky vznikla sekunda dělením jednoho dne slunečního času na 24 hodin, 1 hodiny na 60 minut a 1 minuty na 60 sekund (secunda, latinsky „druhá“, ve smyslu druhého dělení hodiny). Dnes je délka sekundy přesněji odvozena od procesů uvnitř atomu, kterými se řídí i atomové hodiny a jimi určovaný mezinárodní atomový čas. Protože délka slunečního dne světového času není naprosto přesně 24 × 60 × 60 = 86 400 sekund atomového času, upravuje se čas v některých letech pomocí přestupné sekundy a tím vzniká běžně používaný koordinovaný světový čas.

Další zdroje informací o slovu Sekunda

Zkusit najít pojem Sekunda ve Wikislovníku

Hledat výraz Sekunda ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat frázi Sekunda ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat frázi Sekunda ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem Sekunda na Youtube

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Sekunda ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Sekunda například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikizdrojích, v Google obrázcích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Teď už víte jaký je přesný význam slova Sekunda? resp. co označuje slovo Sekunda? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Sekunda, odpověď na dotaz co je to Sekunda?. Víte např. kdo to je Megan Fox? Znáte a víte kdo je Milada Karasová? Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Doporučujeme proto pokusit se najít heslo Sekunda i jinde než v sekci než v fyzika. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících významy slov, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Máte-li chvilku času, podívejte se prosím na partnerskou stránku plnou obrázků vhodných na plochu počítače. Jsou zde stovky tapet v desítkách kategorií. Vybere si proto určitě každý.