Co je to?
Výraz, termín, definice slova Guláš. Co znamená odborný pojem Guláš z kategorie Jídlo?

Co je Guláš? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Guláš?

Guláš je oblíbený masový pokrm maďarského původu. Připravuje se z kostek masa, které plavou v omáčce tvořené cibulí a paprikou. Název je odvozen od označení stáda hovězího dobytka. Původně se jednalo o polévku s mrkví a malými knedlíčky, která se nezahušťovala a byla podávána i jako hlavní jídlo. Guláš také nabyl ostře kořeněný, přidávala se do něj sladká paprika. Pokud někdo chtěl pikantnější chuť, přidal pálivou papriku v čerstvé nebo naložené podobě. Výsledný pokrm se podává s bílým chlebem.
V dalších zemích se jako guláš označuje dušené maso se zahuštěnou omáčkou, může jít i o jiné druh masa než hovězí. Základ českého guláše tvoří maso a mletá paprika, které se restují na oleji nebo na sádle se smaženou cibulí. Poté se přidávají další druhy koření, popřípadě protlak z rajčat, a vše se podlije vodou nebo vývarem a dochutí. Vše se pak zahustí, povaří a přidá se česnek a majoránka. Přílohou bývá rohlík knedlík nebo chleba. Zvláštním druhem guláše je guláš segedínský z vepřového a se zelím. Známý je i bramborový guláš nebo guláš z hub.


Co je to Guláš? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Guláš. Co znamená odborný pojem Guláš z kategorie Jídlo?

Neručíme za pravdivost a aktuálnost informací zde uvedených. Text vytvořen pro Superia.cz

Definici slova Guláš můžete sdílet s kamarády prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Termín Guláš je v kategorii jídlo

Klíčová slova: přesný výraz, názvosloví, definice, lexikon, přesný význam, termín, Guláš, odborný výraz, wiki, jídlo, co znamená, heslo, terminologie, definice pojmu, jídlo, synonymum, význam slova, odborné názvosloví


Pojem Guláš je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Guláš dozvíte následující

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Guláš je původně maďarský pokrm tvořený nakrájenými masovými kostkami v omáčce z cibule, kořeněné paprikou. Slovo je odvozeno z maďarského „gulya“ (stádo hovězího dobytka), ze kterého pochází maďarský název gulyás (výslovnost [gujáš]) a z toho dále české guláš. V původní maďarské verzi jde o hovězí (jak název napovídá) polévku. Častou přísadou v ní je mrkev a malé bílé knedlíčky zvané csipetke. V maďarské verzi není nikdy zahušťován moukou. Gulyás ač má blízko k polévce, může být i hlavním jídlem, a v maďarštině není výrazného rozdílu mezi gulyás (guláš) a gulyásleves (gulášová polévka). Nejde nutně o krmi ostře kořeněnou, většina papriky v prášku obsažená v guláši je paprika sladká, chceme-li získat verzi pikantní (pálivou), můžeme při podávání talíře či misky polévky dodat kousky čerstvé pálivé papriky anebo přidat rozmačkanou konzervovanou pálivou papriku (např. Erős Pista). Gulyás je vždy podáván s bílým chlebem.
Mimo Maďarsko se pod pojmem guláš rozumí dušené maso následně zahuštěné, podávané se všemožnými přílohami. Tato krmě není identická, ale blíží se maďarskému pörköltu. V angličtině by odpovídal přibližně termín „stew“.

Guláš s knedlíkem

Hovězí guláš s knedlíky. Autor: RitaE, zdroj: Pixabay
Hovězí guláš s knedlíky. Autor: RitaE, zdroj: Pixabay


Internetové odkazy na vyhledávače

Hledat videa s názvem Guláš na Youtube

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Guláš ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Guláš ve Wikimedia Commons

Vyhledat slovo Guláš ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít výraz Guláš ve Wikizdrojích

Najít výraz Guláš ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Guláš například v evropském vyhledávači Qwant, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Google.cz, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Guláš? resp. co je to Guláš? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Guláš, odpověď na dotaz co je to Guláš?. Víte např. kdo to je Miloslav Bednář? Znáte a víte kdo je Radovan Vávra? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je jídlo. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Vzpomněli byste si na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po B nebo po M?