Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Guláš. Co znamená pojem Guláš z kategorie Jídlo?

Co to je Guláš? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Guláš

Guláš je oblíbený masový pokrm maďarského původu. Připravuje se z kostek masa, které plavou v omáčce tvořené cibulí a paprikou. Název je odvozen od označení stáda hovězího dobytka. Původně se jednalo o polévku s mrkví a malými knedlíčky, která se nezahušťovala a byla podávána i jako hlavní jídlo. Guláš také nabyl ostře kořeněný, přidávala se do něj sladká paprika. Pokud někdo chtěl pikantnější chuť, přidal pálivou papriku v čerstvé nebo naložené podobě. Výsledný pokrm se podává s bílým chlebem.
V dalších zemích se jako guláš označuje dušené maso se zahuštěnou omáčkou, může jít i o jiné druh masa než hovězí. Základ českého guláše tvoří maso a mletá paprika, které se restují na oleji nebo na sádle se smaženou cibulí. Poté se přidávají další druhy koření, popřípadě protlak z rajčat, a vše se podlije vodou nebo vývarem a dochutí. Vše se pak zahustí, povaří a přidá se česnek a majoránka. Přílohou bývá rohlík knedlík nebo chleba. Zvláštním druhem guláše je guláš segedínský z vepřového a se zelím. Známý je i bramborový guláš nebo guláš z hub.


Co je to Guláš? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Guláš. Co znamená pojem Guláš z kategorie Jídlo?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Text vytvořen pro server Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s blízkými na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Guláš patří do kategorie Jídlo

Klíčová slova: názvosloví, Jídlo, přesný výraz, heslo, odborný výraz, pojem, terminus technicus, odborné názvosloví, lexikon, vysvětlení, Guláš, formulace, Jídlo, význam pojmu, definice, slovník, synonymum, co znamená


Pojem Guláš je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Guláš píše následující

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Guláš je původně maďarský pokrm tvořený nakrájenými masovými kostkami v omáčce z cibule, kořeněné paprikou. Slovo je odvozeno z maďarského „gulya“ (stádo hovězího dobytka), ze kterého pochází maďarský název gulyás (výslovnost [gujáš]) a z toho dále české guláš. V původní maďarské verzi jde o hovězí (jak název napovídá) polévku. Častou přísadou v ní je mrkev a malé bílé knedlíčky zvané csipetke. V maďarské verzi není nikdy zahušťován moukou. Gulyás ač má blízko k polévce, může být i hlavním jídlem, a v maďarštině není výrazného rozdílu mezi gulyás (guláš) a gulyásleves (gulášová polévka). Nejde nutně o krmi ostře kořeněnou, většina papriky v prášku obsažená v guláši je paprika sladká, chceme-li získat verzi pikantní (pálivou), můžeme při podávání talíře či misky polévky dodat kousky čerstvé pálivé papriky anebo přidat rozmačkanou konzervovanou pálivou papriku (např. Erős Pista). Gulyás je vždy podáván s bílým chlebem.
Mimo Maďarsko se pod pojmem guláš rozumí dušené maso následně zahuštěné, podávané se všemožnými přílohami. Tato krmě není identická, ale blíží se maďarskému pörköltu. V angličtině by odpovídal přibližně termín „stew“.

Guláš s knedlíkem

Hovězí guláš s knedlíky. Autor: RitaE, zdroj: Pixabay
Hovězí guláš s knedlíky. Autor: RitaE, zdroj: Pixabay


Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Guláš ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Guláš ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít termín Guláš ve Wikizdrojích

Zkusit najít heslo Guláš ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem Guláš ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat heslo Guláš ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Guláš například ve fulltextu Google.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaký je význam slova Guláš? resp. co přesně označuje termín Guláš? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Guláš, odpověď na dotaz co je to Guláš?. Víte např. kdo to je Silvie Dymáková? Znáte a víte kdo je Tatiana Pauhofová? Ke každému slovo může existovat víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Jídlo). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, významy slov, zajímavosti, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Vzpomněli byste si na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po B nebo po M?