Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Guláš. Co znamená pojem Guláš z kategorie Jídlo?

Co to je Guláš? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Guláš

Guláš je oblíbený masový pokrm maďarského původu. Připravuje se z kostek masa, které plavou v omáčce tvořené cibulí a paprikou. Název je odvozen od označení stáda hovězího dobytka. Původně se jednalo o polévku s mrkví a malými knedlíčky, která se nezahušťovala a byla podávána i jako hlavní jídlo. Guláš také nabyl ostře kořeněný, přidávala se do něj sladká paprika. Pokud někdo chtěl pikantnější chuť, přidal pálivou papriku v čerstvé nebo naložené podobě. Výsledný pokrm se podává s bílým chlebem.
V dalších zemích se jako guláš označuje dušené maso se zahuštěnou omáčkou, může jít i o jiné druh masa než hovězí. Základ českého guláše tvoří maso a mletá paprika, které se restují na oleji nebo na sádle se smaženou cibulí. Poté se přidávají další druhy koření, popřípadě protlak z rajčat, a vše se podlije vodou nebo vývarem a dochutí. Vše se pak zahustí, povaří a přidá se česnek a majoránka. Přílohou bývá rohlík knedlík nebo chleba. Zvláštním druhem guláše je guláš segedínský z vepřového a se zelím. Známý je i bramborový guláš nebo guláš z hub.


Co je to Guláš? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Guláš. Co znamená pojem Guláš z kategorie Jídlo?

Chyby vyhrazeny. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Guláš? Pak se o ní podělte se známými na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Guláš je v kategorii Jídlo

Klíčová slova: pojem, heslo, informace, Guláš, co to je, formulace, Jídlo, Jídlo, význam slova, popis, názvosloví, slovník, terminus technicus, co znamená, termín, wiki, terminologie, co je to Guláš?


Pojem Guláš je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Guláš? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Guláš je původně maďarský pokrm tvořený nakrájenými masovými kostkami v omáčce z cibule, kořeněné paprikou. Slovo je odvozeno z maďarského „gulya“ (stádo hovězího dobytka), ze kterého pochází maďarský název gulyás (výslovnost [gujáš]) a z toho dále české guláš. V původní maďarské verzi jde o hovězí (jak název napovídá) polévku. Častou přísadou v ní je mrkev a malé bílé knedlíčky zvané csipetke. V maďarské verzi není nikdy zahušťován moukou. Gulyás ač má blízko k polévce, může být i hlavním jídlem, a v maďarštině není výrazného rozdílu mezi gulyás (guláš) a gulyásleves (gulášová polévka). Nejde nutně o krmi ostře kořeněnou, většina papriky v prášku obsažená v guláši je paprika sladká, chceme-li získat verzi pikantní (pálivou), můžeme při podávání talíře či misky polévky dodat kousky čerstvé pálivé papriky anebo přidat rozmačkanou konzervovanou pálivou papriku (např. Erős Pista). Gulyás je vždy podáván s bílým chlebem.
Mimo Maďarsko se pod pojmem guláš rozumí dušené maso následně zahuštěné, podávané se všemožnými přílohami. Tato krmě není identická, ale blíží se maďarskému pörköltu. V angličtině by odpovídal přibližně termín „stew“.

Guláš s knedlíkem

Hovězí guláš s knedlíky. Autor: RitaE, zdroj: Pixabay
Hovězí guláš s knedlíky. Autor: RitaE, zdroj: Pixabay


Internetové odkazy na vyhledávače

Najít pojem Guláš ve Wikizdrojích

Najít výraz Guláš ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Guláš ve vyhledávači Qwant

Hledat termín Guláš ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít slovo Guláš ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Guláš ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Guláš například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Guláš? resp. co to je Guláš? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Guláš, odpověď na dotaz co je to Guláš?. Víte např. kdo to je Čmaňa? Znáte a víte kdo je Tatiana Pauhofová? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy podle různých oborů. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než Jídlo). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího slovníková hesla, popisy termínů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Vzpomněli byste si na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po B nebo po M?