Co je to?
Výraz, termín, definice slova Glosa. Co znamená odborný pojem Glosa z kategorie Literatura?

Co je to Glosa? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Glosa?

Glosa byla v původním významu vpisek, poznámka na okraji textu, který vysvětloval či zpřesňoval jeho význam. Glosy byly často doplňovány do textů Bible pro snadnější pochopení historických textů. V současné žurnalistice je glosa útvar, který subjektivně, v nadsázce, s nadledem něco komentuje nebo hodnotí. Jedná se o literární útvar podobný fejetonu nebo sloupku.


Co je to Glosa? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Glosa. Co znamená odborný pojem Glosa z kategorie Literatura?

Neručíme za správnost a aktuálnost uvedených informací. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Glosa sdílet s kolegy na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Pojem Glosa patří do sekce literatura

Klíčová slova: informace, slovník, popis, terminus technicus, názvosloví, literatura, význam, slovo, heslo, význam pojmu, přesný výraz, odborný výraz, co znamená, co je to Glosa?, termín, odborné názvosloví, pojem, co to je


Pojem Glosa je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Glosa píše následující

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Glosa (z řeckého γλώσσα glóssa „jazyk“ [starší γλώττα glótta]) je ve středověké literatuře a v exegezi poznámka na okraji nebo uvnitř textu, jejímž úkolem je blíže objasnit nebo upřesnit význam nesnadno pochopitelné pasáže či slova. Písař, který opatřuje text glosami, se nazývá obvykle glosátor.

Dnes je glosa rovněž novinářským literárním útvarem. Jedná se o útvar subjektivní, podobně jako fejeton nebo sloupek. Novinářská glosa je krátký polemický komentář s osobním pohledem, obvykle věnovaný jedinému základnímu tématu, naznačenému v titulku nebo na začátku textu.

Jiné zdroje informací o pojmu Glosa

Zkusit najít pojem Glosa ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít termín Glosa ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Glosa na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Glosa ve Wikimedia Commons

Vyhledat slovo Glosa ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo Glosa ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Glosa například ve Wikizdrojích, v Lingea slovnících, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve fulltextu Google.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Glosa? resp. co znamená Glosa? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Glosa, odpověď na dotaz co je to Glosa?. Víte např. kdo to je Rupert Murdoch? Znáte a víte kdo je Geront? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než literatura). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího významy slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Znáte Ivana Trojana, Ondřeje Vetchého nebo Jana Krause? Více o těchto hercích zjistíte na webových stránkách s výstižným názvem Kdo je to?