Co je to?
Výraz, termín, definice slova Glosa. Co znamená odborný pojem Glosa z kategorie Literatura?

Co je to Glosa? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Glosa

Glosa byla v původním významu vpisek, poznámka na okraji textu, který vysvětloval či zpřesňoval jeho význam. Glosy byly často doplňovány do textů Bible pro snadnější pochopení historických textů. V současné žurnalistice je glosa útvar, který subjektivně, v nadsázce, s nadledem něco komentuje nebo hodnotí. Jedná se o literární útvar podobný fejetonu nebo sloupku.


Co je to Glosa? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Glosa. Co znamená odborný pojem Glosa z kategorie Literatura?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Glosa s kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Glosa je v kategorii Literatura

Klíčová slova: Literatura, popis, co znamená, přesný význam, slovo, odborný výraz, terminus technicus, termín, význam, význam pojmu, definice pojmu, informace, Glosa, Literatura, synonymum, wiki, význam slova, pojem


Pojem Glosa je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Glosa? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Glosa (z řeckého γλώσσα glóssa „jazyk“ [starší γλώττα glótta]) je ve středověké literatuře a v exegezi poznámka na okraji nebo uvnitř textu, jejímž úkolem je blíže objasnit nebo upřesnit význam nesnadno pochopitelné pasáže či slova. Písař, který opatřuje text glosami, se nazývá obvykle glosátor.

Dnes je glosa rovněž novinářským literárním útvarem. Jedná se o útvar subjektivní, podobně jako fejeton nebo sloupek. Novinářská glosa je krátký polemický komentář s osobním pohledem, obvykle věnovaný jedinému základnímu tématu, naznačenému v titulku nebo na začátku textu.

Jiné doporučené zdroje informací

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Glosa ve Wikimedia Commons

Hledat výraz Glosa ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít výraz Glosa ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít pojem Glosa ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Glosa ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat pojem Glosa ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Glosa například ve vyhledávači Seznam.cz, v Lingea slovnících, ve ruském vyhledávači Yandex, ve Wikislovníku nebo v Google překladači.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaký je význam slova Glosa? resp. jaký je význam slova Glosa? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Glosa, odpověď na dotaz co je to Glosa?. Víte např. kdo to je Repetent? Znáte a víte kdo je Blbeček? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Literatura). U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na slovníková hesla, zajímavosti, definice odborných pojmů, popisy termínů, významy slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Znáte Ivana Trojana, Ondřeje Vetchého nebo Jana Krause? Více o těchto hercích zjistíte na webových stránkách s výstižným názvem Kdo je to?