Co je to?
Odborný výraz, definice slova Glosa. Co znamená pojem Glosa z kategorie Literatura?

Co je Glosa? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Glosa?

Glosa byla v původním významu vpisek, poznámka na okraji textu, který vysvětloval či zpřesňoval jeho význam. Glosy byly často doplňovány do textů Bible pro snadnější pochopení historických textů. V současné žurnalistice je glosa útvar, který subjektivně, v nadsázce, s nadledem něco komentuje nebo hodnotí. Jedná se o literární útvar podobný fejetonu nebo sloupku.


Co je to Glosa? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Glosa. Co znamená pojem Glosa z kategorie Literatura?

Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s dalšími osobami na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Heslo Glosa se nachází v sekci literatura

Klíčová slova: literatura, heslo, slovo, slovník, význam, formulace, přesný význam, názvosloví, terminologie, definice pojmu, vysvětlení, co to je, odborné názvosloví, synonymum, terminus technicus, co znamená, wiki, definice


Pojem Glosa je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Glosa?

Níže uvedená citace (text) je převzat z online projektu Wikipedie. Licence CC-BY-SA.

Glosa (z řeckého γλώσσα glóssa „jazyk“ [starší γλώττα glótta]) je ve středověké literatuře a v exegezi poznámka na okraji nebo uvnitř textu, jejímž úkolem je blíže objasnit nebo upřesnit význam nesnadno pochopitelné pasáže či slova. Písař, který opatřuje text glosami, se nazývá obvykle glosátor.

Dnes je glosa rovněž novinářským literárním útvarem. Jedná se o útvar subjektivní, podobně jako fejeton nebo sloupek. Novinářská glosa je krátký polemický komentář s osobním pohledem, obvykle věnovaný jedinému základnímu tématu, naznačenému v titulku nebo na začátku textu.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Glosa ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Glosa ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Glosa ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít pojem Glosa ve Wikislovníku

Hledat heslo Glosa ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít výraz Glosa na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Glosa například ve Wikizdrojích, v nabídce zboží na Heureka.cz, v evropském vyhledávači Qwant, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Nyní už nejspíš víte jaký je přesný význam slova Glosa? resp. co přesně znamená slovo Glosa? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Glosa, odpověď na dotaz co je to Glosa?. Víte např. kdo to je Zdeněk Izer? Znáte a víte kdo je Švejk? Jednotlivá slova můžou mít několik významů podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Glosa v jiné sekci než literatura. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na slovníková hesla, významy slov, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Znáte Ivana Trojana, Ondřeje Vetchého nebo Jana Krause? Více o těchto hercích zjistíte na webových stránkách s výstižným názvem Kdo je to?