Co je to?
Definice výrazu Kilogram. Co znamená odborný pojem Kilogram z kategorie Fyzika?

Co je Kilogram? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Kilogram?

Kilogram, hovorově také zkráceně kilo, je název jednotky hmotnosti. Je definován jako jednotka soustavy SI, kde se pro jeho určení používá metr a sekunda a fixní hodnota Planckovy konstanty. Jeden kilogram se přibližně shoduje s jedním litrem vody. Značkou pro kilogram je kg. Až do roku 2019 se pro definici kilogramu používal mezinárodní prototyp, který byl uložen ve francouzském Sèvres, v Mezinárodním úřadu pro míry a váhy. Tento prototyp měl tvar válce, výšku i průměr 39 mm. Materiálem pro výrobu byla slitina platiny a iridia. Pro instituce dalších států bylo vyrobeno 80 kopií. Definice pomocí prototypu měla své nedostatky, navíc prototyp v průběhu času ztrácel na váze.
Prvotní definice kilogramu však pochází již z 19. století. Nejnovější definice založená na Planckově konstantě vychází z takových vlastností přírody, které jsou neměnné. Samotné pojmenování kilogram má latinský původ ve slově grámma, ke kterému byla přidána předpona soustavy SI kilo. Kilogram je jedinou jednotkou soustavy SI, která se vzhledem k předponě řadí k základním jednotkám.


Co je to Kilogram? Význam slova, termín, Definice výrazu Kilogram. Co znamená odborný pojem Kilogram z kategorie Fyzika?

Navzdory veškeré pečlivosti neručíme za úplnost a správnost zveřejněného obsahu. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Kilogram? s partnery, kolegy a kamarády na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Výraz Kilogram je v sekci fyzika

Klíčová slova: informace, lexikon, fyzika, Kilogram, význam pojmu, fyzika, terminologie, co je to Kilogram?, co znamená, přesný výraz, co to je, názvosloví, slovo, synonymum, wiki, definice, význam slova, terminus technicus


Pojem Kilogram je v kategorii fyzika, ilustrační obrázek

Co označuje termín Kilogram? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Kilogram (hovorově kilo) je základní jednotka hmotnosti, značka je kg. Odpovídá přibližně hmotnosti 1 litru vody. Podle soustavy SI je kilogram definován pomocí metru a sekundy zafixováním hodnoty Planckovy konstanty na přesné hodnotě 6,62607015⋅10−34 kg⋅m2⋅s−1.
Do 19. května 2019 byl kilogram definován jako hmotnost mezinárodního prototypu kilogramu uloženého u Mezinárodního úřadu pro míry a váhy v Sèvres (Francie). První definice kilogramu pocházela z roku 1875. Tomu předcházelo pověření vědců v dobách krále Ludvíka XVI., aby stanovili jednotky v desítkové soustavě.
Název je odvozen z latinského kořene grámma, plus předpona soustavy SI kilo. Přestože označení jednotky již obsahuje předponu, jedná se o základní jednotku a naopak gram je považován za násobek této základní jednotky. Kilogram je jedinou takovou jednotkou v soustavě SI.

Více informací o pojmu Kilogram lze najít v následujících zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kilogram ve Wikimedia Commons

Zkusit najít výraz Kilogram ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat heslo Kilogram ve Wikizdrojích

Vyhledat heslo Kilogram na Google obrázcích

Vyhledat výraz Kilogram ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat výraz Kilogram ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Kilogram například v metavyhledávači Info.com, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Teď už víte co znamená slovo Kilogram? resp. co je to Kilogram? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kilogram, odpověď na dotaz co je to Kilogram?. Víte např. kdo to je Wernher von Braun? Znáte a víte kdo je Laďka Kozderková? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci fyzika. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, definice odborných pojmů, popisy termínů, zajímavosti, významy slov s názvem Co Je To?.

Pýcha, pytel, pysk ... Víte jak to pokračuje dál? Pokud ne, odpověď naleznete tady.