Co je to?
Definice výrazu, termínu Kilogram. Co znamená odborný pojem Kilogram z kategorie Fyzika?

Co je to Kilogram? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Kilogram?

Kilogram, hovorově také zkráceně kilo, je název jednotky hmotnosti. Je definován jako jednotka soustavy SI, kde se pro jeho určení používá metr a sekunda a fixní hodnota Planckovy konstanty. Jeden kilogram se přibližně shoduje s jedním litrem vody. Značkou pro kilogram je kg. Až do roku 2019 se pro definici kilogramu používal mezinárodní prototyp, který byl uložen ve francouzském Sèvres, v Mezinárodním úřadu pro míry a váhy. Tento prototyp měl tvar válce, výšku i průměr 39 mm. Materiálem pro výrobu byla slitina platiny a iridia. Pro instituce dalších států bylo vyrobeno 80 kopií. Definice pomocí prototypu měla své nedostatky, navíc prototyp v průběhu času ztrácel na váze.
Prvotní definice kilogramu však pochází již z 19. století. Nejnovější definice založená na Planckově konstantě vychází z takových vlastností přírody, které jsou neměnné. Samotné pojmenování kilogram má latinský původ ve slově grámma, ke kterému byla přidána předpona soustavy SI kilo. Kilogram je jedinou jednotkou soustavy SI, která se vzhledem k předponě řadí k základním jednotkám.


Co je to Kilogram? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Kilogram. Co znamená odborný pojem Kilogram z kategorie Fyzika?

Za uvedené informace neručíme. Přes veškerou pečlivost se mohou v textech objevit chybné údaje nebo pravopisné chyby. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte text pojmu Kilogram s vašimi přáteli na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Pojem Kilogram se nachází v kategorii fyzika

Klíčová slova: popis, přesný výraz, heslo, co je to Kilogram?, slovník, fyzika, názvosloví, wiki, odborný výraz, lexikon, termín, fyzika, význam slova, pojem, definice pojmu, odborné názvosloví, význam, formulace


Pojem Kilogram je v kategorii fyzika, ilustrační obrázek

Co označuje termín Kilogram? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Kilogram (hovorově kilo) je základní jednotka hmotnosti, značka je kg. Odpovídá přibližně hmotnosti 1 litru vody. Podle soustavy SI je kilogram definován pomocí metru a sekundy zafixováním hodnoty Planckovy konstanty na přesné hodnotě 6,62607015⋅10−34 kg⋅m2⋅s−1.
Do 19. května 2019 byl kilogram definován jako hmotnost mezinárodního prototypu kilogramu uloženého u Mezinárodního úřadu pro míry a váhy v Sèvres (Francie). První definice kilogramu pocházela z roku 1875. Tomu předcházelo pověření vědců v dobách krále Ludvíka XVI., aby stanovili jednotky v desítkové soustavě.
Název je odvozen z latinského kořene grámma, plus předpona soustavy SI kilo. Přestože označení jednotky již obsahuje předponu, jedná se o základní jednotku a naopak gram je považován za násobek této základní jednotky. Kilogram je jedinou takovou jednotkou v soustavě SI.

Odkazy na jiné weby

Najít termín Kilogram ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít heslo Kilogram ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat výraz Kilogram na Google.cz

Najít pojem Kilogram ve vyhledávači Yandex

Vyhledat slovo Kilogram ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Kilogram ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Kilogram například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Právě nyní již víte co je to Kilogram? resp. co znamená výraz Kilogram? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kilogram, odpověď na dotaz co je to Kilogram?. Víte např. kdo to je Janek Rubeš? Znáte a víte kdo je Ivo Šmoldas? Ke každému slovo může existovat víc definic podle různých oborů. Můžete se proto pokusit najít heslo Kilogram i v jiné sekci než v fyzika. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Pýcha, pytel, pysk ... Víte jak to pokračuje dál? Pokud ne, odpověď naleznete tady.