Co je to?
Odborný výraz, definice slova Tůň. Co znamená pojem Tůň z kategorie Příroda?

Co je Tůň?

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Tůň?

Tůň se nachází v nivním okolí potoků a řek. Jde o celý ekosystém, který se podobá kruhu nebo má oválný tvar. Jde o útvar naplněný vodou, který není propojen s nějakým tokem. K propojení může dojít, pokud je překročen normální stav vody. Tůně se liší hloubkou. Žije v nich mnoho různých rostlin, živočichů i mikroorganizmů. Okolní rostliny tvoří zvláštní ekosystém. Příčinou vzniku tůní bývají nejčastěji zátopy terénu jako důsledek změny terénu při povodních. Může jít i o oddělení mrtvého ramena řeky nebo potoka. Voda se doplňuje při deštích nebo záplavách, popřípadě průsakem z dalších vrstev, které jsou značně propustné.
Obvykle bývají zastíněny stromy v okolí, takže na jejich dně se nachází velké množství napadaného listí. Rostlinné zbytky na dně se rozkládají, materiálu stále přibývá a hloubka a plocha vody tůní se zmenšuje. Tůně tak mohou pozvolna zanikat. Někdy se jako tůně označují i přirozené nádrže se stojatou vodou. Ty mohou být trvalé nebo jen občasné. U moří vznikají přílivové tůně.


Co je to Tůň? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Tůň. Co znamená pojem Tůň z kategorie Příroda?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Text byl vytvořen autorkami právě pro projekt Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s bližními na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Pojem Tůň se nachází v sekci příroda

Klíčová slova: termín, pojem, význam slova, popis, význam pojmu, Tůň, lexikon, co je to Tůň?, názvosloví, co znamená, terminus technicus, příroda, wiki, přesný výraz, formulace, význam, příroda, definice


Pojem Tůň je v kategorii příroda, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Tůň?

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Tůň je sladkovodní ekosystém tvaru kruhu či oválu nacházející se v nivách řek či potoků. Je to deprese naplněná vodou, která není za normálního stavu vody spojená se samotným tokem nebo jiným akvatickým ekosystémem. Hloubka tůní bývá různá.
Ekosystém tůně skýtá velké množství rostlinných i živočišných druhů a mikroorganizmů. V okolí tůní roste specifická vegetace.

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Hledat slovo Tůň ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Tůň na Youtube

Hledat frázi Tůň ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Tůň ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz Tůň ve Wikizdrojích

Hledat výraz Tůň ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Tůň například ve fulltextu Yahoo.com, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Google obrázcích, ve fulltextu Google.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Teďka již bezesporu víte jaký je význam slova Tůň? resp. jaký je význam pojmu Tůň? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Tůň, odpověď na dotaz co je to Tůň?. Víte např. kdo to je Baraba? Znáte a víte kdo je Jitka Schneiderová? Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto hledat termín Tůň hledat i v jiných kategoriích (než příroda). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie příroda, Říčka na louce, tůň, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na slovníková hesla, významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Oblíbenou prázdninovou destinací Čechů je Chorvatsko. Na tomto webu se o něm dozvíte mnoho zajímavostí.