Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Tůň. Co znamená pojem Tůň z kategorie Příroda?

Co to je Tůň? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Tůň?

Tůň se nachází v nivním okolí potoků a řek. Jde o celý ekosystém, který se podobá kruhu nebo má oválný tvar. Jde o útvar naplněný vodou, který není propojen s nějakým tokem. K propojení může dojít, pokud je překročen normální stav vody. Tůně se liší hloubkou. Žije v nich mnoho různých rostlin, živočichů i mikroorganizmů. Okolní rostliny tvoří zvláštní ekosystém. Příčinou vzniku tůní bývají nejčastěji zátopy terénu jako důsledek změny terénu při povodních. Může jít i o oddělení mrtvého ramena řeky nebo potoka. Voda se doplňuje při deštích nebo záplavách, popřípadě průsakem z dalších vrstev, které jsou značně propustné.
Obvykle bývají zastíněny stromy v okolí, takže na jejich dně se nachází velké množství napadaného listí. Rostlinné zbytky na dně se rozkládají, materiálu stále přibývá a hloubka a plocha vody tůní se zmenšuje. Tůně tak mohou pozvolna zanikat. Někdy se jako tůně označují i přirozené nádrže se stojatou vodou. Ty mohou být trvalé nebo jen občasné. U moří vznikají přílivové tůně.


Odborný termín, výraz, slovo Tůň. Co znamená pojem Tůň z kategorie Příroda?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Tůň? se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Tůň je v sekci Příroda

Klíčová slova: co je to Tůň?, termín, Příroda, odborný výraz, Tůň, co to je, odborné názvosloví, vysvětlení, význam, definice pojmu, synonymum, informace, lexikon, terminologie, slovo, přesný význam, terminus technicus, pojem


Pojem Tůň je v kategorii Příroda, ilustrační obrázek

Co označuje termín Tůň? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Tůň je sladkovodní ekosystém tvaru kruhu či oválu nacházející se v nivách řek či potoků. Je to deprese naplněná vodou, která není za normálního stavu vody spojená se samotným tokem nebo jiným akvatickým ekosystémem. Hloubka tůní bývá různá.
Ekosystém tůně skýtá velké množství rostlinných i živočišných druhů a mikroorganizmů. V okolí tůní roste specifická vegetace.

Hledejte v dalších zdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Tůň ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Tůň ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít termín Tůň na Google.cz

Hledat termín Tůň ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Tůň ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Tůň na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Tůň například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, v Microsoft Bing nebo v Lingea slovnících.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaká je definice termínu Tůň? resp. co přesně označuje termín Tůň? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Tůň, odpověď na dotaz co je to Tůň?. Víte např. kdo to je Učitel národů? Znáte a víte kdo je Víla? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Příroda). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na významy slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Oblíbenou prázdninovou destinací Čechů je Chorvatsko. Na tomto webu se o něm dozvíte mnoho zajímavostí.