Co je to?
Výraz, termín, definice slova Tůň. Co znamená odborný pojem Tůň z kategorie Příroda?

Co je Tůň?

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Tůň?

Tůň se nachází v nivním okolí potoků a řek. Jde o celý ekosystém, který se podobá kruhu nebo má oválný tvar. Jde o útvar naplněný vodou, který není propojen s nějakým tokem. K propojení může dojít, pokud je překročen normální stav vody. Tůně se liší hloubkou. Žije v nich mnoho různých rostlin, živočichů i mikroorganizmů. Okolní rostliny tvoří zvláštní ekosystém. Příčinou vzniku tůní bývají nejčastěji zátopy terénu jako důsledek změny terénu při povodních. Může jít i o oddělení mrtvého ramena řeky nebo potoka. Voda se doplňuje při deštích nebo záplavách, popřípadě průsakem z dalších vrstev, které jsou značně propustné.
Obvykle bývají zastíněny stromy v okolí, takže na jejich dně se nachází velké množství napadaného listí. Rostlinné zbytky na dně se rozkládají, materiálu stále přibývá a hloubka a plocha vody tůní se zmenšuje. Tůně tak mohou pozvolna zanikat. Někdy se jako tůně označují i přirozené nádrže se stojatou vodou. Ty mohou být trvalé nebo jen občasné. U moří vznikají přílivové tůně.


Co je to Tůň? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Tůň. Co znamená odborný pojem Tůň z kategorie Příroda?

Omlouváme se za případné chyby, které se mohou vyskytnout na našich webových stránkách. Text vytvořen pro Superia.cz

Definici pojmu Tůň sdílejte s rodinou a kamarády na společených (komunitních, sociálních) webech jako je Facebook, Reddit, síť X (Twitter) nebo Pinterest.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Termín Tůň je v kategorii příroda

Klíčová slova: terminologie, pojem, význam, co znamená, terminus technicus, příroda, význam pojmu, odborný výraz, lexikon, přesný výraz, přesný význam, informace, Tůň, názvosloví, slovník, příroda, termín, formulace


Pojem Tůň je v kategorii příroda, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Tůň?

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Tůň je sladkovodní ekosystém tvaru kruhu či oválu nacházející se v nivách řek či potoků. Je to deprese naplněná vodou, která není za normálního stavu vody spojená se samotným tokem nebo jiným akvatickým ekosystémem. Hloubka tůní bývá různá.
Ekosystém tůně skýtá velké množství rostlinných i živočišných druhů a mikroorganizmů. V okolí tůní roste specifická vegetace.

Jiné informační zdroje o pojmu Tůň

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Tůň ve Wikimedia Commons

Zkusit najít výraz Tůň ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít slovo Tůň ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít výraz Tůň ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Tůň ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít heslo Tůň ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Tůň například v Google obrázcích, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku co znamená Tůň? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Tůň? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Tůň, odpověď na dotaz co je to Tůň?. Víte např. kdo to je Cindy Crawford? Znáte a víte kdo je Jitka Schneiderová? Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Pojmy mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než příroda). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie příroda, hory, tůň, ilustrační obrázek

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího popisy termínů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Oblíbenou prázdninovou destinací Čechů je Chorvatsko. Na tomto webu se o něm dozvíte mnoho zajímavostí.