Co je to?
Výraz, termín, definice slova Velká koalice. Co znamená odborný pojem Velká koalice z kategorie Politika?

Co je to Velká koalice? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Velká koalice

Velká koalice je název pro spojení politické moci dvou největších politických stran. Ty mají rozdílnou ideologii a proti nim stojí jiné strany. Může jít například o spojení pravicové a levicové strany.
Obě silné strany se společně pokoušejí vytvořit většinovou vládu i za cenu ústupků z vlastních programů. Protože se tyto dvě strany od sebe zásadně liší, nebývá velká koalice častou formou vlády.


Co je to Velká koalice? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Velká koalice. Co znamená odborný pojem Velká koalice z kategorie Politika?

Chyby vyhrazeny. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte text pojmu Velká koalice s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Velká koalice se nachází v kategorii Politika

Klíčová slova: přesný význam, pojem, co je to Velká koalice?, odborné názvosloví, co to je, přesný výraz, slovo, terminologie, Velká koalice, informace, definice pojmu, formulace, popis, co znamená, lexikon, vysvětlení, Politika, význam


Pojem Velká koalice je v kategorii Politika, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Velká koalice?

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Velkou koalicí je většinou chápáno spojenectví dvou nejsilnějších politických stran, které jsou zpravidla opačných politických ideologií (např. pravice a levice). Pojem velká koalice (tzv. grand coalition) je někdy používán i v širším slova smyslu jako termín označující vlády složené z více než dvou stran, nicméně se pak význam termínu velká koalice úplně ztrácí. To čemu se někdy říká grand coalition se v češtině označuje jako „široká koalice“, či „nadměrná koalice“. Podmínkou velké koalice je tedy spojení dvou velkých politických stran, které jsou ideologicky protikladné a mimo jejich spojení zůstává minimálně jeden další protivník. Toto spojenectví na exekutivní úrovni je uspořádaní v parlamentním systému s více politickými stranami a disponuje nadpoloviční většinou hlasů v legislativním orgánu, kterému je vláda, v níž jsou obě strany zastoupeny, odpovědná. Termín velká koalice je nejběžněji používán v zemích, kde existují dvě dominantní strany s různými ideologickými orientacemi, z nichž žádná ovšem nedisponuje v parlamentu absolutní většinou křesel a několik dalších menších stran, které uspěly ve volbách a mají zastoupení v parlamentu. Obvykle se obě velké strany snaží vytvořit vlastní většinovou vládu s pomocí menších ideově spřízněných stran. Teprve pokud se tato varianta nepodaří, začínají jednat společně o velké koalici. Vzhledem k tomu, že se obě velké strany zpravidla liší v hlavních ideologických otázkách a jsou všeobecně vnímány jako hlavní soupeři, nepatří velká koalice k nejčastějším modelům vládnutí.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Vyhledat termín Velká koalice ve vyhledávači Qwant

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Velká koalice ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat pojem Velká koalice ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít termín Velká koalice ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Velká koalice ve Wikizdrojích

Vyhledat výraz Velká koalice ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Velká koalice například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, ve fulltextu Google.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co to je Velká koalice? resp. jaká je definice termínu Velká koalice? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Velká koalice, odpověď na dotaz co je to Velká koalice?. Víte např. kdo to je Dana Morávková? Znáte a víte kdo je Fízl? Ke každému slovo může existovat víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je Politika. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, významy slov, popisy termínů, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů je Egypt. Na těchto webových stránkách se o něm dozvíte mnoho zajímavého.