Co je to?
Výraz, termín, definice slova Velká koalice. Co znamená odborný pojem Velká koalice z kategorie Politika?

Co je to Velká koalice? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Velká koalice

Velká koalice je název pro spojení politické moci dvou největších politických stran. Ty mají rozdílnou ideologii a proti nim stojí jiné strany. Může jít například o spojení pravicové a levicové strany.
Obě silné strany se společně pokoušejí vytvořit většinovou vládu i za cenu ústupků z vlastních programů. Protože se tyto dvě strany od sebe zásadně liší, nebývá velká koalice častou formou vlády.


Co je to Velká koalice? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Velká koalice. Co znamená odborný pojem Velká koalice z kategorie Politika?

Uvedené informace jsou bez záruky. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Sdílejte uvedený text se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Velká koalice je v kategorii Politika

Klíčová slova: co to je, termín, co znamená, odborné názvosloví, Velká koalice, heslo, terminologie, přesný výraz, definice pojmu, synonymum, odborný výraz, vysvětlení, lexikon, názvosloví, slovník, pojem, Politika, význam pojmu


Pojem Velká koalice je v kategorii Politika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Velká koalice? Výraz, definice slova z Wikipedie

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Velkou koalicí je většinou chápáno spojenectví dvou nejsilnějších politických stran, které jsou zpravidla opačných politických ideologií (např. pravice a levice). Pojem velká koalice (tzv. grand coalition) je někdy používán i v širším slova smyslu jako termín označující vlády složené z více než dvou stran, nicméně se pak význam termínu velká koalice úplně ztrácí. To čemu se někdy říká grand coalition se v češtině označuje jako „široká koalice“, či „nadměrná koalice“. Podmínkou velké koalice je tedy spojení dvou velkých politických stran, které jsou ideologicky protikladné a mimo jejich spojení zůstává minimálně jeden další protivník. Toto spojenectví na exekutivní úrovni je uspořádaní v parlamentním systému s více politickými stranami a disponuje nadpoloviční většinou hlasů v legislativním orgánu, kterému je vláda, v níž jsou obě strany zastoupeny, odpovědná. Termín velká koalice je nejběžněji používán v zemích, kde existují dvě dominantní strany s různými ideologickými orientacemi, z nichž žádná ovšem nedisponuje v parlamentu absolutní většinou křesel a několik dalších menších stran, které uspěly ve volbách a mají zastoupení v parlamentu. Obvykle se obě velké strany snaží vytvořit vlastní většinovou vládu s pomocí menších ideově spřízněných stran. Teprve pokud se tato varianta nepodaří, začínají jednat společně o velké koalici. Vzhledem k tomu, že se obě velké strany zpravidla liší v hlavních ideologických otázkách a jsou všeobecně vnímány jako hlavní soupeři, nepatří velká koalice k nejčastějším modelům vládnutí.

Další možné informační zdroje

Hledat pojem Velká koalice ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Velká koalice ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo Velká koalice na Google.cz

Zkusit najít termín Velká koalice ve vyhledávači Qwant

Vyhledat heslo Velká koalice ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Velká koalice na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Velká koalice například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Microsoft Bing, ve Wikislovníku nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Velká koalice? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Velká koalice? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Velká koalice, odpověď na dotaz co je to Velká koalice?. Víte např. kdo to je Pavel Telička? Znáte a víte kdo je Nefritový císař? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Politika). U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na významy slov, slovníková hesla, zajímavosti, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů je Egypt. Na těchto webových stránkách se o něm dozvíte mnoho zajímavého.