Co je to?
Výraz, termín, definice slova Velká koalice. Co znamená odborný pojem Velká koalice z kategorie Politika?

Co je to Velká koalice? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Velká koalice

Velká koalice je název pro spojení politické moci dvou největších politických stran. Ty mají rozdílnou ideologii a proti nim stojí jiné strany. Může jít například o spojení pravicové a levicové strany.
Obě silné strany se společně pokoušejí vytvořit většinovou vládu i za cenu ústupků z vlastních programů. Protože se tyto dvě strany od sebe zásadně liší, nebývá velká koalice častou formou vlády.


Co je to Velká koalice? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Velká koalice. Co znamená odborný pojem Velká koalice z kategorie Politika?

Chyby vyhrazeny. Text napsán pro Superia.cz

Sdílejte text pojmu Velká koalice s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Pojem Velká koalice se nachází v kategorii politika

Klíčová slova: význam pojmu, odborný výraz, definice, slovník, slovo, co znamená, přesný výraz, heslo, terminus technicus, pojem, terminologie, přesný význam, vysvětlení, odborné názvosloví, názvosloví, význam, termín, co je to Velká koalice?


Pojem Velká koalice je v kategorii politika, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Velká koalice píše následující

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Velkou koalicí je většinou chápáno spojenectví dvou nejsilnějších politických stran, které jsou zpravidla opačných politických ideologií (např. pravice a levice). Pojem velká koalice (tzv. grand coalition) je někdy používán i v širším slova smyslu jako termín označující vlády složené z více než dvou stran, nicméně se pak význam termínu velká koalice úplně ztrácí. To čemu se někdy říká grand coalition se v češtině označuje jako „široká koalice“, či „nadměrná koalice“. Podmínkou velké koalice je tedy spojení dvou velkých politických stran, které jsou ideologicky protikladné a mimo jejich spojení zůstává minimálně jeden další protivník. Toto spojenectví na exekutivní úrovni je uspořádaní v parlamentním systému s více politickými stranami a disponuje nadpoloviční většinou hlasů v legislativním orgánu, kterému je vláda, v níž jsou obě strany zastoupeny, odpovědná. Termín velká koalice je nejběžněji používán v zemích, kde existují dvě dominantní strany s různými ideologickými orientacemi, z nichž žádná ovšem nedisponuje v parlamentu absolutní většinou křesel a několik dalších menších stran, které uspěly ve volbách a mají zastoupení v parlamentu. Obvykle se obě velké strany snaží vytvořit vlastní většinovou vládu s pomocí menších ideově spřízněných stran. Teprve pokud se tato varianta nepodaří, začínají jednat společně o velké koalici. Vzhledem k tomu, že se obě velké strany zpravidla liší v hlavních ideologických otázkách a jsou všeobecně vnímány jako hlavní soupeři, nepatří velká koalice k nejčastějším modelům vládnutí.

Další zdroje informací o slovu Velká koalice

Zkusit najít slovo Velká koalice ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Velká koalice ve vyhledávači Qwant

Najít výraz Velká koalice ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Velká koalice ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Velká koalice na Youtube

Vyhledat heslo Velká koalice ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Velká koalice například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Právě nyní již víte co je to Velká koalice? resp. jaká je definice slova Velká koalice? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Velká koalice, odpověď na dotaz co je to Velká koalice?. Víte např. kdo to je Zmrd? Znáte a víte kdo je Josef Větrovec? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů podle různých oborů. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než politika). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího popisy termínů, zajímavosti, významy slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů je Egypt. Na těchto webových stránkách se o něm dozvíte mnoho zajímavého.