Co je to?
Definice výrazu Sarkazmus. Co znamená odborný pojem Sarkazmus z kategorie Český jazyk?

Co je Sarkazmus?

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Sarkazmus?

Sarkazmus je zvláštní forma mluveného projevu, kdy je používán opačný nebo protikladný význam k vyslovení toho, co má mluvčí opravdu na mysli. Sarkazmus se tedy používá v situacích, kdy se něco říká, ale myslí se něco jiného. Sarkazmus může být považován za vtipný, když se používá v neformálních nebo přátelských situacích, ale může být také velmi urážlivý, když se používá v situacích konfliktních nebo nepřátelských. Používá se často k vyjádření kritiky nebo nesouhlasu a bývá spojen s negativními emocemi, jako jsou rozhořčení, zlost, frustrace, nebo skepse.
Sarkazmus je někdy zaměňován za ironii, ale jedná se o dvě odlišné věci. Ironie je založena na použití slov, která mají opačný význam od toho, co je vyjádřením myšleno, zatímco sarkazmus se soustředí na zdůraznění protikladu mezi tím, co je řečeno, a tím, co je ve skutečnosti myšleno. Využití sarkazmu je široké. Používá se v mnoha různých situacích, v literatuře, filmu, televizi, politice a každodenním životě.


Co je to Sarkazmus? Význam slova, termín, Definice výrazu Sarkazmus. Co znamená odborný pojem Sarkazmus z kategorie Český jazyk?

Navzdory veškeré pečlivosti neručíme za úplnost a správnost zveřejněného obsahu. Text napsán pro Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Sarkazmus? s vašimi kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Výraz Sarkazmus je v sekci Český jazyk

Klíčová slova: definice pojmu, slovník, odborný výraz, co to je, slovo, terminologie, význam, co je to Sarkazmus?, pojem, přesný výraz, informace, Český jazyk, co znamená, význam pojmu, definice, terminus technicus, odborné názvosloví, lexikon


Pojem Sarkazmus je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Co označuje termín Sarkazmus? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Sarkazmus (řec. doslova „řezání do masa“) označuje kousavou, zraňující řeč, obvykle vyjadřující i jisté pohrdání. Na rozdíl od ironie, která se dovolává porozumění, chce být pochopena, sarkazmus spíše komunikaci přerušuje a odmítá. K sarkazmu patří kus cynismu zmírněného jen tím, že se k někomu obrací a vyslovuje.
Podobně jako ironické, může se i sarkastické použití nějakého slova vyznačit uvozovkami.
Řeč může být sarkastická jen v určité situaci a souvislosti. Např. člověk, který právě upustil klíče do kanálu, může sarkasticky poznamenat: „Úžasný!“

Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Sarkazmus ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Sarkazmus ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Sarkazmus ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít Sarkazmus na Google obrázcích

Zkusit najít výraz Sarkazmus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít termín Sarkazmus ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Sarkazmus například ve Wikizdrojích, v Google překladači, v metavyhledávači Info.com, ve fulltextu Yahoo.com nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co znamená slovo Sarkazmus? resp. co to je Sarkazmus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Sarkazmus, odpověď na dotaz co je to Sarkazmus?. Víte např. kdo to je Erika Stárková? Znáte a víte kdo je Jaroslav Bašta? Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste najít odborný termín i v jiné sekci než v Český jazyk. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie Český jazyk, mapa ČR, sarkazmus, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na zajímavosti, významy slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Chcete se dozvědět kdo slaví svátek (jmeniny) na Slovensku, v Polsku, Německu nebo v České republice? Pak se podívejte na web obsahující kalendář svátků.