Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Aforismus. Co znamená pojem Aforismus z kategorie Literatura?

Co to je Aforismus? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Aforismus

Aforismus označuje většinou uměle vytvořený literární útvar malého rozsahu. Aforismus se pohybuje mezi prózou, poezií i lidovou slovesností. Může být tvořen jednou větou, která vyjadřuje nějakou hlubší myšlenku.
Aforismus tvoří i metaforické dvojverší nebo krátká básnička. Může jít i o autorské postřehy, osobitý náhled nebo neobvyklý nápad. V aforismu se často setkáte s ironií, humorem, nadsázkou nebo hříčkou. Část oblíbených aforismů zlidověla.


Co je to Aforismus? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Aforismus. Co znamená pojem Aforismus z kategorie Literatura?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Text napsán pro Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vašimi kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Aforismus patří do sekce Literatura

Klíčová slova: wiki, terminus technicus, přesný výraz, Aforismus, definice, formulace, informace, slovo, definice pojmu, význam slova, význam pojmu, terminologie, lexikon, vysvětlení, co znamená, termín, synonymum, slovník


Pojem Aforismus je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Aforismus? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Aforismus je krátký literární útvar zpravidla umělého původu, který existuje na pomezí poezie, prózy a běžné lidové slovesnosti. Obvykle se jedná o krátké rčení, jež je svojí délkou podobné lidovému pořekadlu, někdy se jedná jen o jednu jedinou větu s několika slovy nebo o jednoduché souvětí či zajímavé dvojverší s pěknou metaforou. Na rozdíl od běžného pořekadla však aforismus téměř vždy obsahuje nějakou hlubší myšlenku, závažnější autorův postřeh, neotřelý poetický nápad, osobitý pohled na okolní svět apod. Aforismus je tedy vždy výrazově hlubší a myšlenkově bohatší, než tomu bývá u lidových pořekadel, přísloví a obecných frazeologizmů. Aformismus často pracuje s jazykovým humorem, nadsázkou, persifláží, ironií, paradoxem, protimluvem či slovní recesí - může se jednat o půvabnou slovní hříčku apod.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Najít heslo Aforismus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Aforismus na Youtube

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Aforismus ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít pojem Aforismus ve vyhledávači Qwant

Najít pojem Aforismus ve Wikislovníku

Zkusit najít výraz Aforismus ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Aforismus například v Microsoft Bing, v Google překladači, ve vyhledávači Seznam.cz, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Aforismus? resp. co se přesně ukrývá za slovem Aforismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Aforismus, odpověď na dotaz co je to Aforismus?. Víte např. kdo to je Psychotik? Znáte a víte kdo je Mizera? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte po pojmu Aforismus i v jiných kategoriích (než Literatura). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, významy slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.