Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Aforismus. Co znamená pojem Aforismus z kategorie Literatura?

Co to je Aforismus? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Aforismus

Aforismus označuje většinou uměle vytvořený literární útvar malého rozsahu. Aforismus se pohybuje mezi prózou, poezií i lidovou slovesností. Může být tvořen jednou větou, která vyjadřuje nějakou hlubší myšlenku.
Aforismus tvoří i metaforické dvojverší nebo krátká básnička. Může jít i o autorské postřehy, osobitý náhled nebo neobvyklý nápad. V aforismu se často setkáte s ironií, humorem, nadsázkou nebo hříčkou. Část oblíbených aforismů zlidověla.


Co je to Aforismus? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Aforismus. Co znamená pojem Aforismus z kategorie Literatura?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Sdílejte uvedený text s vašimi přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Aforismus je v kategorii Literatura

Klíčová slova: odborný výraz, co je to Aforismus?, heslo, lexikon, formulace, co znamená, definice, význam slova, termín, odborné názvosloví, co to je, pojem, názvosloví, slovník, terminologie, přesný výraz, slovo, terminus technicus


Pojem Aforismus je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Co označuje termín Aforismus? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Aforismus je krátký literární útvar zpravidla umělého původu, který existuje na pomezí poezie, prózy a běžné lidové slovesnosti. Obvykle se jedná o krátké rčení, jež je svojí délkou podobné lidovému pořekadlu, někdy se jedná jen o jednu jedinou větu s několika slovy nebo o jednoduché souvětí či zajímavé dvojverší s pěknou metaforou. Na rozdíl od běžného pořekadla však aforismus téměř vždy obsahuje nějakou hlubší myšlenku, závažnější autorův postřeh, neotřelý poetický nápad, osobitý pohled na okolní svět apod. Aforismus je tedy vždy výrazově hlubší a myšlenkově bohatší, než tomu bývá u lidových pořekadel, přísloví a obecných frazeologizmů. Aformismus často pracuje s jazykovým humorem, nadsázkou, persifláží, ironií, paradoxem, protimluvem či slovní recesí - může se jednat o půvabnou slovní hříčku apod.

Další zdroje informací

Zkusit najít pojem Aforismus ve vyhledávači Yandex

Hledat pojem Aforismus ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat výraz Aforismus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít heslo Aforismus ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Aforismus ve Wikimedia Commons

Najít slovo Aforismus ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Aforismus například v Microsoft Bing, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co znamená slovo Aforismus? resp. jaká je definice slova Aforismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Aforismus, odpověď na dotaz co je to Aforismus?. Víte např. kdo to je Robert Plaga? Znáte a víte kdo je Mizera? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Literatura). U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje slovníková hesla, významy slov, popisy termínů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.