Co je to?
Definice výrazu Valcha. Co znamená odborný pojem Valcha z kategorie Nástroje?

Co to je Valcha? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Valcha

Valcha se nazývá velmi jednoduchý nástroj, který byl původně určen k praní prádla a dokonce i k výrobě plsti. Původním materiálem pro výrobu valchy bylo dřevo, později se používal plech, sklo a také porcelán. Jedná se o desku, která je vytvarována do žlábků a vlnitých výstupků v rovnoběžném směru. Při praní se prádlo tlačí na žlábky v kolmém směru, rychle se stlačuje a zas uvolňuje. Tak se z prádla odstraňovala špína. Jednalo se o fyzicky velmi náročnou činnost, proto byla později pro praní vyvinuta pračka.
V současnosti se valcha používá jako hudební nástroj. Má drnčivý zvuk, kterého se dosahuje pomocí tyček nebo paliček. Přejížděním přes plochu nebo klepáním se získávají typické zvuky, popřípadě může valcha nahradit bubínek nebo činely.


Co je to Valcha? Význam slova, termín, Definice výrazu Valcha. Co znamená odborný pojem Valcha z kategorie Nástroje?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Valcha s přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Valcha je v kategorii Nástroje

Klíčová slova: Valcha, synonymum, pojem, slovník, terminus technicus, odborný výraz, co to je, význam, formulace, Nástroje, co znamená, význam slova, wiki, vysvětlení, přesný výraz, slovo, definice pojmu, lexikon


Pojem Valcha je v kategorii Nástroje, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Valcha? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Valcha je jednoduchý nástroj, používaný původně k praní textilií. Používala se také k výrobě plsti. Původně bývaly valchy dřevěné, na přelomu 19. a 20. století se začal používat plech, sklo nebo porcelán.
Valcha je deska s přibližně rovnoběžnými vlnitými výstupky a žlábky. Je-li po ní praná textilie tlačena kolmo na směr žlábků, dochází na nerovnostech valchy k jejímu rychlému stlačování a uvolňování. Tím je z ní uvolňována špína. Praní na valše bylo fyzicky velmi namáhavé, proto úlohu pracího náčiní převzala ve 20. století pračka.
Valcha je nyní zpravidla používána jako rytmický hudební nástroj s charakteristickým drnčivým zvukem. K hraní na ní se používají bubenické paličky nebo jiné tyčky, kterými se přejíždí přes zvlnění. Také se do ní klepe, čímž se užívá podobně jako náhrada plechového bubínku resp. činelu.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Vyhledat termín Valcha ve vyhledávači Qwant

Hledat heslo Valcha ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít pojem Valcha ve Wikislovníku

Hledat výraz Valcha ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Valcha ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Valcha ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Valcha například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Valcha? resp. co vlastně znamená slovo Valcha? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Valcha, odpověď na dotaz co je to Valcha?. Víte např. kdo to je Jiří Korn? Znáte a víte kdo je Quentin Tarantino? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte po pojmu Valcha i v jiných kategoriích (než Nástroje). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje přesné vysvětlení slov, významy slov, zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Dokázali byste si vzpomenout jak vypadá vlajka Čadu nebo vlajka Etiopie? Zopakujte si vlajky všech zemí světa!