Co je to?
Definice výrazu Valcha. Co znamená odborný pojem Valcha z kategorie Nástroje?

Co to je Valcha? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Valcha?

Valcha se nazývá velmi jednoduchý nástroj, který byl původně určen k praní prádla a dokonce i k výrobě plsti. Původním materiálem pro výrobu valchy bylo dřevo, později se používal plech, sklo a také porcelán. Jedná se o desku, která je vytvarována do žlábků a vlnitých výstupků v rovnoběžném směru. Při praní se prádlo tlačí na žlábky v kolmém směru, rychle se stlačuje a zas uvolňuje. Tak se z prádla odstraňovala špína. Jednalo se o fyzicky velmi náročnou činnost, proto byla později pro praní vyvinuta pračka.
V současnosti se valcha používá jako hudební nástroj. Má drnčivý zvuk, kterého se dosahuje pomocí tyček nebo paliček. Přejížděním přes plochu nebo klepáním se získávají typické zvuky, popřípadě může valcha nahradit bubínek nebo činely.


Co je to Valcha? Význam slova, termín, Definice výrazu Valcha. Co znamená odborný pojem Valcha z kategorie Nástroje?

Texty mohou obsahovat chyby. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Valcha s kolegy na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Valcha patří do kategorie Nástroje

Klíčová slova: wiki, Nástroje, vysvětlení, Valcha, odborné názvosloví, Nástroje, názvosloví, definice pojmu, slovo, co je to Valcha?, definice, pojem, co to je, terminologie, heslo, význam pojmu, přesný výraz, termín


Pojem Valcha je v kategorii Nástroje, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Valcha? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Valcha je jednoduchý nástroj, používaný původně k praní textilií. Používala se také k výrobě plsti. Původně bývaly valchy dřevěné, na přelomu 19. a 20. století se začal používat plech, sklo nebo porcelán.
Valcha je deska s přibližně rovnoběžnými vlnitými výstupky a žlábky. Je-li po ní praná textilie tlačena kolmo na směr žlábků, dochází na nerovnostech valchy k jejímu rychlému stlačování a uvolňování. Tím je z ní uvolňována špína. Praní na valše bylo fyzicky velmi namáhavé, proto úlohu pracího náčiní převzala ve 20. století pračka.
Valcha je nyní zpravidla používána jako rytmický hudební nástroj s charakteristickým drnčivým zvukem. K hraní na ní se používají bubenické paličky nebo jiné tyčky, kterými se přejíždí přes zvlnění. Také se do ní klepe, čímž se užívá podobně jako náhrada plechového bubínku resp. činelu.

Více informací o slovu Valcha doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Vyhledat výraz Valcha ve fulltextu Seznam.cz

Najít výraz Valcha ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat pojem Valcha ve vyhledávači Qwant

Hledat výraz Valcha ve Wikizdrojích

Hledat termín Valcha ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít termín Valcha na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Valcha například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Lingea slovnících.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaká je definice termínu Valcha? resp. jaký je význam pojmu Valcha? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Valcha, odpověď na dotaz co je to Valcha?. Víte např. kdo to je Mizera? Znáte a víte kdo je Quentin Tarantino? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic podle různých oborů. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Nástroje). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na definice odborných pojmů, zajímavosti, významy slov, popisy termínů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Dokázali byste si vzpomenout jak vypadá vlajka Čadu nebo vlajka Etiopie? Zopakujte si vlajky všech zemí světa!