Co je to?
Výraz, termín, definice slova Valcha. Co znamená odborný pojem Valcha z kategorie Nástroje?

Co je Valcha?

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Valcha?

Valcha se nazývá velmi jednoduchý nástroj, který byl původně určen k praní prádla a dokonce i k výrobě plsti. Původním materiálem pro výrobu valchy bylo dřevo, později se používal plech, sklo a také porcelán. Jedná se o desku, která je vytvarována do žlábků a vlnitých výstupků v rovnoběžném směru. Při praní se prádlo tlačí na žlábky v kolmém směru, rychle se stlačuje a zas uvolňuje. Tak se z prádla odstraňovala špína. Jednalo se o fyzicky velmi náročnou činnost, proto byla později pro praní vyvinuta pračka.
V současnosti se valcha používá jako hudební nástroj. Má drnčivý zvuk, kterého se dosahuje pomocí tyček nebo paliček. Přejížděním přes plochu nebo klepáním se získávají typické zvuky, popřípadě může valcha nahradit bubínek nebo činely.


Co je to Valcha? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Valcha. Co znamená odborný pojem Valcha z kategorie Nástroje?

Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Definici slova Valcha můžete sdílet s přáteli a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Termín Valcha je v kategorii nástroje

Klíčová slova: vysvětlení, formulace, definice, odborný výraz, význam slova, Valcha, lexikon, názvosloví, terminologie, slovo, wiki, odborné názvosloví, přesný výraz, přesný význam, význam pojmu, pojem, význam, nástroje


Pojem Valcha je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co označuje termín Valcha? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Valcha je jednoduchý nástroj, používaný původně k praní textilií. Používala se také k výrobě plsti. Původně bývaly valchy dřevěné, na přelomu 19. a 20. století se začal používat plech, sklo nebo porcelán.
Valcha je deska s přibližně rovnoběžnými vlnitými výstupky a žlábky. Je-li po ní praná textilie tlačena kolmo na směr žlábků, dochází na nerovnostech valchy k jejímu rychlému stlačování a uvolňování. Tím je z ní uvolňována špína. Praní na valše bylo fyzicky velmi namáhavé, proto úlohu pracího náčiní převzala ve 20. století pračka.
Valcha je nyní zpravidla používána jako rytmický hudební nástroj s charakteristickým drnčivým zvukem. K hraní na ní se používají bubenické paličky nebo jiné tyčky, kterými se přejíždí přes zvlnění. Také se do ní klepe, čímž se užívá podobně jako náhrada plechového bubínku resp. činelu.

Více informací o pojmu Valcha lze najít v následujících zdrojích

Hledat videa s názvem Valcha na Youtube

Najít slovo Valcha ve Wikizdrojích

Najít pojem Valcha ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít slovo Valcha ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Valcha ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo Valcha ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Valcha například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Lingea slovnících, v Google obrázcích, v Microsoft Bing nebo v Google překladači.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Z předchozího textu jste se dozvěděli co znamená Valcha? resp. co znamená výraz Valcha? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Valcha, odpověď na dotaz co je to Valcha?. Víte např. kdo to je Anton Myrer? Znáte a víte kdo je Oscar Wilde? Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je nástroje. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie nástroje, Paklíč, valcha, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, významy slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Dokázali byste si vzpomenout jak vypadá vlajka Čadu nebo vlajka Etiopie? Zopakujte si vlajky všech zemí světa!