Co je to?
Výraz, termín, definice slova Valcha. Co znamená odborný pojem Valcha z kategorie Nástroje?

Co je to Valcha? Význam slova

Co znamená termín Valcha? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Valcha se nazývá velmi jednoduchý nástroj, který byl původně určen k praní prádla a dokonce i k výrobě plsti. Původním materiálem pro výrobu valchy bylo dřevo, později se používal plech, sklo a také porcelán. Jedná se o desku, která je vytvarována do žlábků a vlnitých výstupků v rovnoběžném směru. Při praní se prádlo tlačí na žlábky v kolmém směru, rychle se stlačuje a zas uvolňuje. Tak se z prádla odstraňovala špína. Jednalo se o fyzicky velmi náročnou činnost, proto byla později pro praní vyvinuta pračka.
V současnosti se valcha používá jako hudební nástroj. Má drnčivý zvuk, kterého se dosahuje pomocí tyček nebo paliček. Přejížděním přes plochu nebo klepáním se získávají typické zvuky, popřípadě může valcha nahradit bubínek nebo činely.


Co je to Valcha? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Valcha. Co znamená odborný pojem Valcha z kategorie Nástroje?

Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s kolegy na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Termín Valcha je v sekci nástroje

Klíčová slova: definice, odborné názvosloví, odborný výraz, Valcha, co znamená, pojem, přesný význam, popis, slovo, heslo, lexikon, terminologie, slovník, vysvětlení, informace, nástroje, význam pojmu, co je to Valcha?


Pojem Valcha je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co označuje termín Valcha? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Valcha je jednoduchý nástroj, používaný původně k praní textilií. Používala se také k výrobě plsti. Původně bývaly valchy dřevěné, na přelomu 19. a 20. století se začal používat plech, sklo nebo porcelán.
Valcha je deska s přibližně rovnoběžnými vlnitými výstupky a žlábky. Je-li po ní praná textilie tlačena kolmo na směr žlábků, dochází na nerovnostech valchy k jejímu rychlému stlačování a uvolňování. Tím je z ní uvolňována špína. Praní na valše bylo fyzicky velmi namáhavé, proto úlohu pracího náčiní převzala ve 20. století pračka.
Valcha je nyní zpravidla používána jako rytmický hudební nástroj s charakteristickým drnčivým zvukem. K hraní na ní se používají bubenické paličky nebo jiné tyčky, kterými se přejíždí přes zvlnění. Také se do ní klepe, čímž se užívá podobně jako náhrada plechového bubínku resp. činelu.

Pro další informace o termínu Valcha zkuste tyto odkazy

Zkusit najít pojem Valcha ve Wikizdrojích

Vyhledat heslo Valcha ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Valcha ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Valcha ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít termín Valcha na Google.cz

Vyhledat pojem Valcha ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Valcha například ve Wikislovníku, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Právě jste zjistili jaká je definice slova Valcha? resp. co se skrývá pod slovem Valcha? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Valcha, odpověď na dotaz co je to Valcha?. Víte např. kdo to je Ladislav Mrkvička? Znáte a víte kdo je Lesba? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než nástroje). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Dokázali byste si vzpomenout jak vypadá vlajka Čadu nebo vlajka Etiopie? Zopakujte si vlajky všech zemí světa!