Co je to?
Definice výrazu Láčka. Co znamená odborný pojem Láčka z kategorie Příroda?

Co to je Láčka? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Láčka?

Láčka je součástí trávicí soustavy láčkovců. Odborně se označuje jako coelenteron čili dutina gastrovaskulární. Jde o centrální trávicí dutinu, která není průchozí a má pouze jeden ústní otvor, který slouží jak přijímání potravy, tak k jejímu vyvrhnutí. Láčku je možno najít především u žahavců a také u žebernatek. Tato dutina je výplní skoro celého těla a dokonce je protažena až do chapadel. Její funkcí není pouze trávení, ale také rozvod živin. Potravu uchopí chapadla a přepraví ji do ústního otvoru. Odtud pokračuje přes krátký hltan do láčky.
Vnitřek láčky tvoří různé druhy buněk, buňky žláznaté, které odpovídají za vylučování trávicích enzymů, vstřebávací buňky a buňky bičíkaté. Láčka může být rozdělena úplnými nebo neúplnými přepážkami. Na okrajích překážek mohou být vlákna, která potravu posunují. Medúzy mají láčku umístěnou na okraji těla. Trávení v láčce napomáhá trávicí epitel se slizem a enzymy, natrávená potrava se pak přemístí do vakuol. Zbytky, které nebyly stráveny, se vrací zpět do láčky a odtud se ústy dostanou ven.


Definice výrazu Láčka. Co znamená odborný pojem Láčka z kategorie Příroda?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Láčka? Pak se o ní podělte s přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Láčka je v kategorii Příroda

Klíčová slova: Příroda, definice, co je to Láčka?, názvosloví, informace, synonymum, terminus technicus, definice pojmu, termín, odborný výraz, slovník, význam slova, heslo, význam, přesný výraz, lexikon, popis, Láčka


Pojem Láčka je v kategorii Příroda, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Láčka?

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Láčka, též coelenteron nebo gastrovaskulární dutina, je neprůchozí trávicí dutina s jedním přijímacím a zároveň vyvrhovacím ústním otvorem. Vyskytuje se u žahavců a žebernatek. Vyplňuje téměř celé jejich tělo a zasahuje i do chapadel, kromě trávení také rozvádí živiny. Její entoderm je tvořen žláznatými (vylučují trávicí enzymy), vstřebávacími a bičíkatými buňkami. U medúzovců a korálnatců je láčka rozdělena přepážkami (septy) na vícero oddílů. Láčka inspirovala pojmenování láčkovci.

Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Láčka ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Láčka na Youtube

Vyhledat pojem Láčka ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Láčka ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Láčka ve vyhledávači Yandex

Najít pojem Láčka na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Láčka například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Láčka? resp. co označuje slovo Láčka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Láčka, odpověď na dotaz co je to Láčka?. Víte např. kdo to je Gabaj? Znáte a víte kdo je Pometlo? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než Příroda). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, významy slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.