Co je to?
Definice odborného termínu, slova Láčka. Co znamená pojem Láčka z kategorie Příroda?

Co je Láčka?

Co znamená pojem, definice termínu Láčka?

Láčka je součástí trávicí soustavy láčkovců. Odborně se označuje jako coelenteron čili dutina gastrovaskulární. Jde o centrální trávicí dutinu, která není průchozí a má pouze jeden ústní otvor, který slouží jak přijímání potravy, tak k jejímu vyvrhnutí. Láčku je možno najít především u žahavců a také u žebernatek. Tato dutina je výplní skoro celého těla a dokonce je protažena až do chapadel. Její funkcí není pouze trávení, ale také rozvod živin. Potravu uchopí chapadla a přepraví ji do ústního otvoru. Odtud pokračuje přes krátký hltan do láčky.
Vnitřek láčky tvoří různé druhy buněk, buňky žláznaté, které odpovídají za vylučování trávicích enzymů, vstřebávací buňky a buňky bičíkaté. Láčka může být rozdělena úplnými nebo neúplnými přepážkami. Na okrajích překážek mohou být vlákna, která potravu posunují. Medúzy mají láčku umístěnou na okraji těla. Trávení v láčce napomáhá trávicí epitel se slizem a enzymy, natrávená potrava se pak přemístí do vakuol. Zbytky, které nebyly stráveny, se vrací zpět do láčky a odtud se ústy dostanou ven.


Co je to Láčka? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Láčka. Co znamená pojem Láčka z kategorie Příroda?

Zveřejněné texty nemohou sloužit jako stoprocentní zdroj informací a mohou se v nich objevovat faktické chyby. Text vypracovaly autorky pro Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vaším okruhem známých osob na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Termín Láčka patří do sekce příroda

Klíčová slova: slovo, definice pojmu, význam, lexikon, příroda, slovník, význam slova, popis, definice, vysvětlení, co znamená, formulace, význam pojmu, odborné názvosloví, přesný význam, Láčka, informace, terminologie


Pojem Láčka je v kategorii příroda, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Láčka? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Láčka, též coelenteron nebo gastrovaskulární dutina, je neprůchozí trávicí dutina s jedním přijímacím a zároveň vyvrhovacím ústním otvorem. Vyskytuje se u žahavců a žebernatek. Vyplňuje téměř celé jejich tělo a zasahuje i do chapadel, kromě trávení také rozvádí živiny. Její entoderm je tvořen žláznatými (vylučují trávicí enzymy), vstřebávacími a bičíkatými buňkami. U medúzovců a korálnatců je láčka rozdělena přepážkami (septy) na vícero oddílů. Láčka inspirovala pojmenování láčkovci.

Další zdroje informací o slovu Láčka

Zkusit najít pojem Láčka ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat výraz Láčka ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Láčka ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít výraz Láčka ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat heslo Láčka ve Wikizdrojích

Zkusit najít slovo Láčka ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Láčka například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google překladači, v Google obrázcích, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Právě jste zjistili jaká je definice slova Láčka? resp. co přesně označuje termín Láčka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Láčka, odpověď na dotaz co je to Láčka?. Víte např. kdo to je Kliďas? Znáte a víte kdo je Ota Jirák? Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Pojmy mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto zkusit i jinou sekci než je kategorie příroda. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie příroda, Beruška na kytce, láčka, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících slovníková hesla, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.