Co je to?
Definice výrazu Umami. Co znamená odborný pojem Umami z kategorie Jídlo?

Co to je Umami? Význam slova

Co znamená termín Umami? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Umami je název pro tzv. pátou chuť kromě obvyklých sladké, kyselé, slané a hořké. Název pochází z japonštiny, kde znamená totéž jako chutný.
Umami je receptor, který umí vnímat kyselinu glutamovou a glutamáty obsažené v pokrmech. Tento receptor byl objeven až v roce 2000. Chuť umami lze najít v běžných potravinách již od mateřského mléka.


Co je to Umami? Význam slova, termín, Definice výrazu Umami. Co znamená odborný pojem Umami z kategorie Jídlo?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Umami doporučujeme sdílet s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Umami se nachází v sekci Jídlo

Klíčová slova: formulace, význam slova, slovo, význam, odborný výraz, význam pojmu, lexikon, pojem, odborné názvosloví, heslo, synonymum, Jídlo, informace, co je to Umami?, Jídlo, definice pojmu, slovník, co znamená


Pojem Umami je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Umami?

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Umami je vedle čtyř základních (lidských) chutí (sladká, hořká, slaná a kyselá) pátou chutí. Název je odvozený z japonštiny (umai, česky chutný, delikátní). Specifický chuťový receptor pro umami taste-mGluR4 byl objeven v roce 2000 a vnímá v jídle obsaženou aminokyselinu kyselinu glutamovou nebo její soli (glutamáty).
Chuť umami je obsažena v potravinách, které konzumujeme běžně. Jedná se například o maso, ryby, sýry a zeleninu (např. zralá rajčata, celer, špenát). První potravina s chutí umami, se kterou se člověk setká, je mateřské mléko.

Linky na další online zdroje

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Umami ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo Umami ve vyhledávači Qwant

Najít pojem Umami ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Umami ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Umami ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít pojem Umami na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Umami například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Lingea slovnících, ve ruském vyhledávači Yandex, ve Wikislovníku nebo v Google překladači.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaká je definice termínu Umami? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Umami? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Umami, odpověď na dotaz co je to Umami?. Víte např. kdo to je Skrblík? Znáte a víte kdo je Karel IV? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Umami v jiné sekci než Jídlo. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, zajímavosti, významy slov, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Dokázali byste si vzpomenout jak vypadá vlajka Čadu nebo vlajka Etiopie? Zopakujte si vlajky všech zemí světa!