Co je to?
Definice výrazu Umami. Co znamená odborný pojem Umami z kategorie Jídlo?

Co to je Umami? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Umami

Umami je název pro tzv. pátou chuť kromě obvyklých sladké, kyselé, slané a hořké. Název pochází z japonštiny, kde znamená totéž jako chutný.
Umami je receptor, který umí vnímat kyselinu glutamovou a glutamáty obsažené v pokrmech. Tento receptor byl objeven až v roce 2000. Chuť umami lze najít v běžných potravinách již od mateřského mléka.


Co je to Umami? Význam slova, termín, Definice výrazu Umami. Co znamená odborný pojem Umami z kategorie Jídlo?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Umami doporučujeme sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Umami se nachází v sekci Jídlo

Klíčová slova: lexikon, Umami, informace, slovo, co to je, přesný výraz, terminus technicus, wiki, Jídlo, vysvětlení, co je to Umami?, odborný výraz, synonymum, význam, heslo, definice, význam slova, pojem


Pojem Umami je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Umami? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Umami je vedle čtyř základních (lidských) chutí (sladká, hořká, slaná a kyselá) pátou chutí. Název je odvozený z japonštiny (umai, česky chutný, delikátní). Specifický chuťový receptor pro umami taste-mGluR4 byl objeven v roce 2000 a vnímá v jídle obsaženou aminokyselinu kyselinu glutamovou nebo její soli (glutamáty).
Chuť umami je obsažena v potravinách, které konzumujeme běžně. Jedná se například o maso, ryby, sýry a zeleninu (např. zralá rajčata, celer, špenát). První potravina s chutí umami, se kterou se člověk setká, je mateřské mléko.

Linky na jiné informační zdroje

Hledat heslo Umami ve Wikizdrojích

Zkusit najít slovo Umami ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Umami ve Wikimedia Commons

Vyhledat termín Umami na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Umami ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Umami ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Umami například ve Wikislovníku, v projektu slovnik.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve videích na Youtube nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Umami? resp. co přesně označuje termín Umami? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Umami, odpověď na dotaz co je to Umami?. Víte např. kdo to je Luterán? Znáte a víte kdo je Daniel Herman? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy podle různých oborů. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než Jídlo). Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, zajímavosti, významy slov s názvem Co Je To?.

Dokázali byste si vzpomenout jak vypadá vlajka Čadu nebo vlajka Etiopie? Zopakujte si vlajky všech zemí světa!