Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Kapustnica. Co znamená pojem Kapustnica z kategorie Jídlo?

Co je Kapustnica? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Kapustnica?

Kapustnica je název polévky slovenského původu. Jde o hustou polévku, kterou lze podávat jako hlavní jídlo. Základem pro její přípravu je zelí, slovo kapusta na Slovensku znamená právě hlávkové zelí. Tato polévka se vaří v různých ročních obdobích, má různé verze i regionální varianty. Kapustnica může mít podobu určenou pro čas půstu nebo pro období vánoc sváteční variantu. V katolické církevní podobě neobsahuje kapustnica pro Štědrý den maso, zahuštěna bývá rozmačkanými bramborami, smetanou nebo haluškami. Luteráni ve vánoční polévce maso povolují. Tuto polévku i mohli dovolit i v chudších domácnostech, protože zelí bylo v zimě dostupnou a využívanou surovinou, podobně jako další ingredience. Kapustnica se v tradičním provedení připravuje ke konci roku a obsahuje například uzené maso, klobásu a sušené houby.
Recepty se liší podle krajů i vesnic, Slováci jako kapustnicu označují i šťávu z kysaného zelí. Kapustnica je známá i v Čechách, v některých rodinách nahrazují zelí právě kapustou. Někdy se přidávají také sušené švestky. Při přípravě této polévky podle populárního receptu budete potřebovat maso, nejlépe z plece, může být i uzené. Dalšími ingrediencemi jsou cibule, česnek, klobása, smetana, z koření pak sůl, pepř, nové koření, bobkový list a sladká paprika. Zahustit můžete bramborami. Ideální je nechat polévku rozležet, nejlepší je na druhý den. Maso je potřeba uvařit, pokud jde o uzené, tak scedit a znovu povařit. Do vařící vody se k masu přidává zelí , vymačkané a nakrájené. Lák se uchovává pro možné závěrečné ochucení. Poté se přidají další ingredience a vše se vaří cca dvě hodiny. Maso se pak vyjme a nakrájí na kostičky. Polévka se zahustí a ochutí smetanou, pak se přidá maso a dochucuje se. Hotová kapustnica se podává s pečivem, ideálně s chlebem. Je možné také přidat při vaření sušené houby nebo švestky.


Odborný termín, výraz, slovo Kapustnica. Co znamená pojem Kapustnica z kategorie Jídlo?

Navzdory veškeré pečlivosti neručíme za úplnost a správnost zveřejněného obsahu. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Kapustnica? Potom se o definici podělte s přáteli na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Výraz Kapustnica se nachází v kategorii jídlo

Klíčová slova: definice pojmu, termín, pojem, vysvětlení, terminologie, význam slova, význam, jídlo, slovo, co znamená, význam pojmu, informace, přesný výraz, přesný význam, odborný výraz, co je to Kapustnica?, co to je, odborné názvosloví


Pojem Kapustnica je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Kapustnica? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Kapustnica je tradiční slovenská hustá polévka. Připravuje se z kyselého zelí, podle kterého má pokrm název (kapusta znamená ve slovenštině hlávkové zelí).
Příprava kapustnice se liší podle jednotlivých slovenských regionů i období vaření. Dělí se na postní a sváteční verzi. Do postní katolické vánoční (připravované na Štědrý den) se nedává maso, zahušťuje se například bílými hladkými haluškami, smetanou a rozetřenými bramborami. V luteránské kapustnici na Vánoce najdeme i maso a všechny ostatní složky. Ve sváteční kapustnici lze nalézt například uzené maso a klobásu. Nezbytné jsou sušené houby. Vánoční kapustnica se tradičně připravuje na konci kalendářního roku.
V regionálních recepturách kapustnice existují značné rozdíly. V každém kraji, údolí i vesnici se vaří vánoční kapustnica trochu jinak.
Kapustnica je na Slovensku označení i pro šťávu z kysaného zelí.

Více informací o pojmu Kapustnica lze najít v následujících zdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Kapustnica ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít termín Kapustnica ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat frázi Kapustnica ve vyhledávači Yandex

Najít pojem Kapustnica ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat slovo Kapustnica ve fulltextu Seznam.cz

Najít slovo Kapustnica ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Kapustnica například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Teď už víte jaká je definice termínu Kapustnica? resp. jaká je definice slova Kapustnica? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kapustnica, odpověď na dotaz co je to Kapustnica?. Víte např. kdo to je Svatý Kilián? Znáte a víte kdo je Moby? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste najít odborný termín i v jiné sekci než v jídlo. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje popisy termínů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, významy slov s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.