Co je to?
Definice výrazu, termínu Kapustnica. Co znamená odborný pojem Kapustnica z kategorie Jídlo?

Co je Kapustnica? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Kapustnica?

Kapustnica je název polévky slovenského původu. Jde o hustou polévku, kterou lze podávat jako hlavní jídlo. Základem pro její přípravu je zelí, slovo kapusta na Slovensku znamená právě hlávkové zelí. Tato polévka se vaří v různých ročních obdobích, má různé verze i regionální varianty. Kapustnica může mít podobu určenou pro čas půstu nebo pro období vánoc sváteční variantu. V katolické církevní podobě neobsahuje kapustnica pro Štědrý den maso, zahuštěna bývá rozmačkanými bramborami, smetanou nebo haluškami. Luteráni ve vánoční polévce maso povolují. Tuto polévku i mohli dovolit i v chudších domácnostech, protože zelí bylo v zimě dostupnou a využívanou surovinou, podobně jako další ingredience. Kapustnica se v tradičním provedení připravuje ke konci roku a obsahuje například uzené maso, klobásu a sušené houby.
Recepty se liší podle krajů i vesnic, Slováci jako kapustnicu označují i šťávu z kysaného zelí. Kapustnica je známá i v Čechách, v některých rodinách nahrazují zelí právě kapustou. Někdy se přidávají také sušené švestky. Při přípravě této polévky podle populárního receptu budete potřebovat maso, nejlépe z plece, může být i uzené. Dalšími ingrediencemi jsou cibule, česnek, klobása, smetana, z koření pak sůl, pepř, nové koření, bobkový list a sladká paprika. Zahustit můžete bramborami. Ideální je nechat polévku rozležet, nejlepší je na druhý den. Maso je potřeba uvařit, pokud jde o uzené, tak scedit a znovu povařit. Do vařící vody se k masu přidává zelí , vymačkané a nakrájené. Lák se uchovává pro možné závěrečné ochucení. Poté se přidají další ingredience a vše se vaří cca dvě hodiny. Maso se pak vyjme a nakrájí na kostičky. Polévka se zahustí a ochutí smetanou, pak se přidá maso a dochucuje se. Hotová kapustnica se podává s pečivem, ideálně s chlebem. Je možné také přidat při vaření sušené houby nebo švestky.


Co je to Kapustnica? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Kapustnica. Co znamená odborný pojem Kapustnica z kategorie Jídlo?

Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Sdílejte uvedený text s blízkými prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Termín Kapustnica je v kategorii jídlo

Klíčová slova: slovník, synonymum, názvosloví, význam pojmu, definice pojmu, heslo, pojem, význam, jídlo, co je to Kapustnica?, popis, definice, co znamená, přesný výraz, význam slova, terminus technicus, terminologie, lexikon


Pojem Kapustnica je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Kapustnica? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Kapustnica je tradiční slovenská hustá polévka. Připravuje se z kyselého zelí, podle kterého má pokrm název (kapusta znamená ve slovenštině hlávkové zelí).
Příprava kapustnice se liší podle jednotlivých slovenských regionů i období vaření. Dělí se na postní a sváteční verzi. Do postní katolické vánoční (připravované na Štědrý den) se nedává maso, zahušťuje se například bílými hladkými haluškami, smetanou a rozetřenými bramborami. V luteránské kapustnici na Vánoce najdeme i maso a všechny ostatní složky. Ve sváteční kapustnici lze nalézt například uzené maso a klobásu. Nezbytné jsou sušené houby. Vánoční kapustnica se tradičně připravuje na konci kalendářního roku.
V regionálních recepturách kapustnice existují značné rozdíly. V každém kraji, údolí i vesnici se vaří vánoční kapustnica trochu jinak.
Kapustnica je na Slovensku označení i pro šťávu z kysaného zelí.

Internetové odkazy na vyhledávače

Zkusit najít Kapustnica ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Kapustnica ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Kapustnica ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít výraz Kapustnica ve Wikizdrojích

Zkusit najít heslo Kapustnica ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít heslo Kapustnica ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Kapustnica například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Google překladači.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Kapustnica? resp. co znamená výraz Kapustnica? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kapustnica, odpověď na dotaz co je to Kapustnica?. Víte např. kdo to je Hynek Čermák? Znáte a víte kdo je Karel Richter? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste hledání odborného pojmu Kapustnica i v jiné kategorii než je sekce jídlo. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího slovníková hesla, významy slov, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.