Co je to?
Definice výrazu Nefrologie. Co znamená odborný pojem Nefrologie z kategorie Lékařství?

Co je Nefrologie?

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Nefrologie

Nefrologie je specifickým oborem řadícím se do vnitřního lékařství. Jeho úkolem je prevence, zjišťování a léčba narušení činnosti ledvin a jejich onemocnění. Spolupracuje také s urology při léčbě močových cest. Protože ledviny mají mnoho funkcí, musí nefrologie zahrnovat velmi širokou oblast. Ledviny očišťují tělo od metabolických produktů, podílejí se na krvetvorbě a řízení krevního tlaku.
Nefrologii navštěvují pacienti s různým onemocněním ledvin a s takovými nemocemi, které ledvinám znemožňují normálně fungovat. Stará se i o dialýzu, kterou nahrazuje funkce ledvin při jejich selhání. K to mu využívá různých metod, jako jsou například vyšetření moči a krve, zobrazovací metody CT, USG, angiografie, urografie a další metody. O pacienty s dialýzou pečuje nefrologie dlouhodobě. Nejčastějšími diagnózami, se kterými se nefrologové setkávají, jsou glomerulonefritidy, selhání ledvin, infekční onemocnění ledvin, nádory ledvin a stavy po transplantaci ledviny.


Co je to Nefrologie? Význam slova, termín, Definice výrazu Nefrologie. Co znamená odborný pojem Nefrologie z kategorie Lékařství?

Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Napsáno redaktory Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Nefrologie? s vašimi kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Termín Nefrologie je v sekci lékařství

Klíčová slova: odborné názvosloví, vysvětlení, pojem, heslo, význam pojmu, terminologie, wiki, formulace, odborný výraz, terminus technicus, význam, synonymum, význam slova, přesný význam, definice pojmu, termín, informace, názvosloví


Pojem Nefrologie je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Nefrologie? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Nefrologie je odvětví medicíny zabývající se diagnózou a léčbou ledvin, transplantací ledvin a dialýzou. Termín „nefrologie“ byl poprvé užit kolem roku 1960. Předtím byl obor označován jako „ledvinové lékařství“. K lékařům, kteří se oborem zabývali, patří a za zakladatele jsou považováni Richard Bright (1789-1858), Franz Volhard (1872–1950) a Georg Haas (1886–1971).

Zkuste zjistit více informací o slovu Nefrologie v následujících zdrojích

Zkusit najít pojem Nefrologie na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Nefrologie ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Nefrologie ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít pojem Nefrologie na Google.cz

Vyhledat termín Nefrologie ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Nefrologie na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Nefrologie například ve ruském vyhledávači Yandex, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikizdrojích nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Nyní již víte jaká je definice slova Nefrologie? resp. jaká je definice termínu Nefrologie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Nefrologie, odpověď na dotaz co je to Nefrologie?. Víte např. kdo to je Steve Jobs? Znáte a víte kdo je Prognostik? Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste hledat odborný výraz Nefrologie i v jiné sekci než je kategorie lékařství. Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie lékařství, Transfúze lůžko, nefrologie, ilustrační obrázek

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na známé i neznámé pojmy, zajímavosti, definice odborných pojmů, významy slov, popisy termínů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Moderními pojmy jsou slova hipster nebo geek nebo nerd. Víte, co tato slova znamenají?