Co je to?
Definice výrazu Ceteris paribus. Co znamená odborný pojem Ceteris paribus z kategorie Latina?

Co to je Ceteris paribus? Význam slova

Co znamená termín Ceteris paribus? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Ceteris paribus je pojem pocházející z latiny. V překladu znamená jsou-li ostatní stejné. Jde tedy o předpoklad nebo také podmínku toho, že pokud se bude zkoumat vliv nějakého souboru veličin na určitý výsledek, nezmění se přitom ostatní parametry, budou tedy vyloučeny ostatní vlivy.
Pojem se používá především v ekonomii a společenských vědách, často také při statistických šetřeních, kdy se vliv nechtěných veličin omezuje výběrem náhodných vzorků.


Co je to Ceteris paribus? Význam slova, termín, Definice výrazu Ceteris paribus. Co znamená odborný pojem Ceteris paribus z kategorie Latina?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s vašimi přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Ceteris paribus je v sekci Latina

Klíčová slova: wiki, definice pojmu, Latina, informace, Latina, slovo, názvosloví, odborné názvosloví, definice, význam, přesný význam, termín, terminologie, vysvětlení, Ceteris paribus, co to je, odborný výraz, slovník


Pojem Ceteris paribus je v kategorii Latina, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Ceteris paribus? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Ceteris paribus (lat. „jsou-li ostatní stejné“) znamená podmínku (nebo předpoklad), že se při zkoumání vlivu nějakého parametru (proměnné) na výsledek ostatní parametry nezmění. Může také znamenat předpoklad, za něhož odhadujeme vývoj nějaké veličiny (tj. její závislost na čase, případně na jiné veličině).
Příklad: Při zvýšení reálných mezd se ceteris paribus zvýší také spotřeba.

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Zkusit najít termín Ceteris paribus ve Wikislovníku

Zkusit najít slovo Ceteris paribus ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ceteris paribus ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo Ceteris paribus ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo Ceteris paribus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat pojem Ceteris paribus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Ceteris paribus například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, v evropském vyhledávači Qwant, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Ceteris paribus? resp. jaký je význam slova Ceteris paribus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Ceteris paribus, odpověď na dotaz co je to Ceteris paribus?. Víte např. kdo to je Vica Kerekés? Znáte a víte kdo je Pokémon? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto termín Ceteris paribus hledat i v jiných kategoriích (než Latina) Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, zajímavosti, významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.