Co je to?
Výraz, termín, definice slova Despocie. Co znamená odborný pojem Despocie z kategorie Politika?

Co je to Despocie? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Despocie?

Despocie je označení pro jeden z politických systémů státu. Jde o takové zřízení, ve kterém vládne jeden vládce, tzv. despota, což bylo původně čestné označení pro syny císařů říše Východořímské a také guvernéry provincií. Označení pochází z 12. století, jeho autorem byl Alexius III. Protože v období středověku byla velmi pomalá komunikace, mohli se guvernéři stát samovládci a často svou neomezenou moc zneužívali, takže jejich vláda se postupně stala tyranskou. Proto se z původně čestného označení stalo hanlivější pojmenování pro tyranského absolutního vládce.
V současnosti se takto označují představitelé totalitních režimů nebo diktatur. V takovém případě jde o jednotlivce nebo malou skupinku lidí, kteří se považují za nadřazené všem zákonům i ústavám. Při jakémkoli rozhodování má pak poslední právě tento vladař. Přeneseně se pak jako despota označuje také člověk, který je krutý a při rozhodování se chová nadřazeně a nutí své okolí, aby jednalo a chovalo se podle jeho příkazů.


Co je to Despocie? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Despocie. Co znamená odborný pojem Despocie z kategorie Politika?

Provozovatel neručí za to, že informace uvedené na portálu, nebo na stránkách na které portál odkazuje, jsou správné, úplné a aktuální. Sepsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte uvedený text s vašimi přáteli na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Heslo Despocie je v kategorii politika

Klíčová slova: definice, definice pojmu, synonymum, politika, slovo, význam, význam slova, přesný význam, Despocie, termín, lexikon, politika, odborný výraz, wiki, terminologie, informace, názvosloví, co je to Despocie?


Pojem Despocie je v kategorii politika, ilustrační obrázek

Co označuje termín Despocie? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Despocie (z řec. despotés, hospodář, pán, panovník) je krajní forma nebo způsob autokratické vlády, která poddaným nepřiznává žádná práva a zachází s nimi jako se svým majetkem, subjekt má zpravidla neomezenou moc, kterou utlačuje lid a omezuje jeho práva.

Další informační zdroje o slovu Despocie

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Despocie ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít slovo Despocie ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Despocie na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Despocie ve Wikimedia Commons

Vyhledat výraz Despocie ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít pojem Despocie ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Despocie například v evropském vyhledávači Qwant, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Google překladači.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Nyní už nejspíš víte co to je Despocie? resp. co označuje slovo Despocie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Despocie, odpověď na dotaz co je to Despocie?. Víte např. kdo to je Pohrobek? Znáte a víte kdo je Hotař? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je politika. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na významy slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, zajímavosti, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na plochu tabletu, počítače nebo chytrého telefonu. Na výběr máte z mnoha pěkných tapet - např. západu slunce nebo populární vodopád s duhou.