Co je to?
Odborný výraz, definice slova Utilitarismus. Co znamená slovo Utilitarismus z kategorie Filozofie?

Co je Utilitarismus?

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Utilitarismus?

Utilitarismus je teorie etického charakteru. Vyskytuje se především v anglosaských zemích a zaměřuje se na užitek. Z hlediska mravního jde o jednání, které je užitečné pro vytvoření štěstí a hlavním cílem je blaho celé společnosti. Z psychologického pohledu jsou zkoumány pocity strasti a slasti, porovnávají se a poměřují a vytváří se jejich hierarchie. Blaho je děleno na nižší a vyšší, důrazem jsou duchovní požitky, které jsou však založeny na pocitech vybraných osob.
Zjednodušeně se jedná o umění žít. To je chápáno jako jednotný komplex estetiky, politiky a morálky. Prosazován je zdravý egoismus. Principy utilitarismu se objevují i v dalších teoriích, např. o sociálním státu.


Co je to Utilitarismus? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Utilitarismus. Co znamená slovo Utilitarismus z kategorie Filozofie?

Na informace uvedené na těchto stránkách neposkytujeme záruku. Texty mohou obsahovat nepřesnosti a chyby za které se předem omlouváme. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s vašimi sledujícími na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Pojem Utilitarismus patří do kategorie filozofie

Klíčová slova: přesný výraz, lexikon, informace, pojem, popis, význam pojmu, terminologie, názvosloví, přesný význam, termín, co je to Utilitarismus?, filozofie, definice pojmu, odborný výraz, význam, definice, heslo, wiki


Pojem Utilitarismus je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Utilitarismus?

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Utilitarismus (z latinského utile, utilis, užitečný, česky utilitářství) je rozšířený a vlivný filosofický a etický směr, který chce lidské jednání poměřovat a hodnotit podle toho, kolik užitku (štěstí, blaha, dobra) způsobí, případně kolik zla (utrpení, bolesti, nouze) odstraní. V obou případech hodnotí jednání pouze podle jeho důsledků (konsekvencí) a patří tedy mezi konsekvencialistické směry. Protože hodnotí podle subjektivního hodnocení dobra jako prospěchu, užitku nebo štěstí a naopak zla jako utrpení a bolesti, je to směr eudaimonistický či hedonistický.

Pro další informace o termínu Utilitarismus zkuste tyto odkazy

Hledat slovo Utilitarismus ve vyhledávači Yahoo

Najít termín Utilitarismus ve fulltextu Seznam.cz

Najít pojem Utilitarismus ve vyhledávači Yandex

Hledat termín Utilitarismus ve Wikislovníku

Hledat slovo Utilitarismus ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít heslo Utilitarismus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Utilitarismus například ve fulltextu Google.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, ve Wikizdrojích nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit co je to Utilitarismus? resp. co se přesně ukrývá za slovem Utilitarismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Utilitarismus, odpověď na dotaz co je to Utilitarismus?. Víte např. kdo to je Chrissie Hynde? Znáte a víte kdo je Isla Fisher? Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než filozofie). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie filozofie, žena umělkyně, utilitarismus, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, významy slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Osvěžte si plochu vaše počítače tím, že na ni umístíte nějakou pěknou tapetu. Vyberte si z mnoha kategorií o květin až po tapety aut.