Co je to?
Výraz, termín, definice slova Utilitarismus. Co znamená odborný pojem Utilitarismus z kategorie Filozofie?

Co je to Utilitarismus? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Utilitarismus?

Utilitarismus je teorie etického charakteru. Vyskytuje se především v anglosaských zemích a zaměřuje se na užitek. Z hlediska mravního jde o jednání, které je užitečné pro vytvoření štěstí a hlavním cílem je blaho celé společnosti. Z psychologického pohledu jsou zkoumány pocity strasti a slasti, porovnávají se a poměřují a vytváří se jejich hierarchie. Blaho je děleno na nižší a vyšší, důrazem jsou duchovní požitky, které jsou však založeny na pocitech vybraných osob.
Zjednodušeně se jedná o umění žít. To je chápáno jako jednotný komplex estetiky, politiky a morálky. Prosazován je zdravý egoismus. Principy utilitarismu se objevují i v dalších teoriích, např. o sociálním státu.


Co je to Utilitarismus? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Utilitarismus. Co znamená odborný pojem Utilitarismus z kategorie Filozofie?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Text napsán pro Superia.cz

Definici pojmu Utilitarismus sdílejte s kolegy na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Výraz Utilitarismus je v kategorii filozofie

Klíčová slova: význam slova, vysvětlení, co znamená, odborné názvosloví, odborný výraz, Utilitarismus, přesný význam, slovník, synonymum, lexikon, wiki, heslo, definice, terminologie, informace, popis, filozofie, co je to Utilitarismus?


Pojem Utilitarismus je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Utilitarismus dozvíte následující

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Utilitarismus (z latinského utile, utilis, užitečný, česky utilitářství) je rozšířený a vlivný filosofický a etický směr, který chce lidské jednání poměřovat a hodnotit podle toho, kolik užitku (štěstí, blaha, dobra) způsobí, případně kolik zla (utrpení, bolesti, nouze) odstraní. V obou případech hodnotí jednání pouze podle jeho důsledků (konsekvencí) a patří tedy mezi konsekvencialistické směry. Protože hodnotí podle subjektivního hodnocení dobra jako prospěchu, užitku nebo štěstí a naopak zla jako utrpení a bolesti, je to směr eudaimonistický či hedonistický.

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Vyhledat výraz Utilitarismus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat termín Utilitarismus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat heslo Utilitarismus na Google.cz

Hledat slovo Utilitarismus ve Wikislovníku

Zkusit najít výraz Utilitarismus ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Utilitarismus ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Utilitarismus například ve vyhledávači Seznam.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v projektu slovnik.cz.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo Utilitarismus? resp. co znamená Utilitarismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Utilitarismus, odpověď na dotaz co je to Utilitarismus?. Víte např. kdo to je Ivo Jahelka? Znáte a víte kdo je Antonín Novotný? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic podle různých oborů. Proto případně zapátrejte po pojmu Utilitarismus i v jiných kategoriích (než filozofie). U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího popisy termínů, definice odborných pojmů, významy slov, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Osvěžte si plochu vaše počítače tím, že na ni umístíte nějakou pěknou tapetu. Vyberte si z mnoha kategorií o květin až po tapety aut.