Co je to?
Definice výrazu Holotropní dýchání. Co znamená odborný pojem Holotropní dýchání z kategorie Psychologie?

Co to je Holotropní dýchání? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Holotropní dýchání?

Holotropní dýchání je název metody ze 70. let 20. století. Jejím autorem je Stanislav Grof, psychiatr a psycholog, který tuto metodu vyvinul společně se svou ženou. Jedná se o terapeutický postup, při kterém mají být vyvolány jiné stavy vědomí pomocí velmi intenzivního dýchání či zadržování dechu.
Holotropní dýchání má přinášet zcelující zážitky, podobné účinkům psychotropních látek.


Co je to Holotropní dýchání? Význam slova, termín, Definice výrazu Holotropní dýchání. Co znamená odborný pojem Holotropní dýchání z kategorie Psychologie?

Uvedené informace jsou bez záruky. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Holotropní dýchání? Pak se o ní podělte s přáteli a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Holotropní dýchání patří do sekce Psychologie

Klíčová slova: názvosloví, Psychologie, definice pojmu, terminologie, informace, formulace, heslo, odborné názvosloví, slovo, význam slova, Psychologie, odborný výraz, přesný význam, synonymum, co je to Holotropní dýchání?, definice, význam, slovník


Pojem Holotropní dýchání je v kategorii Psychologie, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Holotropní dýchání píše následující

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Holotropní dýchání je metoda, kterou v polovině 70. let 20. století vyvinul český psychiatr a psychoterapeut Stanislav Grof společně se svou ženou Christinou. Stanislav Grof se rozhodl věnovat výzkumu lidského vědomí, a to zejména jeho mimořádným stavům, vyvolaných například požitím psychotropních látek, jako je LSD. Experimentování s těmito látkami bylo v USA koncem 60. let zakázáno, jelikož se s ním pojila spousta rizik. Grofovi se snažili najít neškodnou a přesto účinnou metodu přinášející holotropní (tj. zcelující) zážitky, jaké někdy přinášelo i užití psychotropních látek.
Manželé Grofovi takovou metodu nalezli a nazvali ji holotropním dýcháním. Tato terapeutická strategie, vzešla z předpokladu možnosti vyvolání jiných stavů vědomí pomocí intenzivního dýchání nebo naopak zadržování dechu. V nejširším slova smyslu je charakteristická pro mnoho různých přístupů, včetně různých šamanských praktik, domorodých léčitelských obřadů, určitých forem hypnózy a jiných psychoterapeutických a duchovních praktik. Experimenty s těmito různými technikami dovedli nakonec manželé Grofovi až k té, dle jejich zkušeností nejúčinnější – prohlubování a zvyšování tempa dechu, jež nazvali holotropním dýcháním.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Holotropní dýchání ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat pojem Holotropní dýchání ve vyhledávači Yandex

Najít slovo Holotropní dýchání ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Holotropní dýchání ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat výraz Holotropní dýchání ve fulltextu Seznam.cz

Hledat termín Holotropní dýchání ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Holotropní dýchání například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Lingea slovnících, v Microsoft Bing, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Vybrané odborné pojmy, termíny a slova

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Holotropní dýchání? resp. co se skrývá pod slovem Holotropní dýchání? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Holotropní dýchání, odpověď na dotaz co je to Holotropní dýchání?. Víte např. kdo to je Miluše Bittnerová? Znáte a víte kdo je Pomocný kuchař? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Psychologie). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na významy slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.