Co je to?
Definice odborného termínu, slova Bigos. Co znamená pojem Bigos z kategorie Jídlo?

Co je to Bigos? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Bigos

Bigos je jídlo připravené ze zelí a masa. Jde o jídlo pocházející z Litvy a Běloruska, které se rozšířilo i do dalších zemí. Zvláště populární je bigos v Polsku. Zde se stal tradičním jídlem poté, co ho král Vladislav II. Jagellonský učinil částí svých loveckých hostin. Bigos má více variant a odlišné jsou i způsoby jeho přípravy.
V klasických receptech nechybí hlavně zelí v čerstvé i v kysané podobě, dále klobásy, maso, houby, uzený bůček a z koření pepř, sůl a bobkový list. V Polsku se na závěr přidává ještě lžíce medu. Další možností je přidání červeného vína, sušených švestek, kmínu, majoránky, nového koření nebo trochy rajského protlaku. Nejlepší chuť nemá bigos ihned p uvaření, ale až v dalších dnech. Nejvhodnější přílohou je chléb.


Co je to Bigos? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Bigos. Co znamená pojem Bigos z kategorie Jídlo?

Přes veškeré přiměřené úsilí tomu, aby informace na těchto stránkách byly správné, jejich přesnost nelze stoprocetně zaručit. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Bigos? Pak se o tuto stránku podělte s vašimi známými a kamarády na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Termín Bigos je v kategorii jídlo

Klíčová slova: co to je, jídlo, terminus technicus, slovník, význam slova, heslo, terminologie, informace, co je to Bigos?, definice pojmu, odborný výraz, wiki, slovo, synonymum, lexikon, formulace, definice, přesný význam


Pojem Bigos je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Bigos? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Bigos [bigos (nikoliv bigoš)] je tradiční polské, běloruské a litevské jídlo ze zelí a masa. Do Polska pravděpodobně přišel spolu s králem Vladislavem II. Jagellem, který toto jídlo podával na jím pořádaných lovech.
Existuje řada verzí a způsobů přípravy tohoto pokrmu. V předpisech se tradičně objevuje čerstvé i kysané zelí, červené maso, klobása, uzený bůček, houby a koření (pepř, sůl, bobkový list). Podle staropolské tradice se ke konci vaření přidává i trochu medu. Další verze dodávají kmín, majoránku, nové koření, sušené švestky, červené víno a dokonce i rajský protlak. Bigos je podobně jako guláš lepší ohřívaný další dny. Obvykle se podává s chlebem.

Bigos v chlebu

Tradiční polský bigos servírovaný v chlebu. Autor: Ratoncito Perez, zdroj: Wikimedia commons, licence: public domain
Tradiční polský bigos servírovaný v chlebu. Autor: Ratoncito Perez, zdroj: Wikimedia commons, licence: public domain


Linky na další online zdroje

Vyhledat pojem Bigos ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat heslo Bigos ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Bigos na Youtube

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Bigos ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít termín Bigos ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít frázi Bigos ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Bigos například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v nabídce zboží na Heureka.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Lingea slovnících.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Právě jste zjistili jaká je definice slova Bigos? resp. co se skrývá pod slovem Bigos? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Bigos, odpověď na dotaz co je to Bigos?. Víte např. kdo to je Ondřej Tomek? Znáte a víte kdo je Nick Cave? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Zkuste hledat odborný výraz Bigos i v jiné sekci než je kategorie jídlo. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, zajímavosti, definice odborných pojmů, popisy termínů, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

Pýcha, pytel, pysk ... Víte jak to pokračuje dál? Pokud ne, odpověď naleznete tady.