Co je to?
Výraz, termín, definice slova Bigos. Co znamená odborný pojem Bigos z kategorie Jídlo?

Co je to Bigos? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Bigos?

Bigos je jídlo připravené ze zelí a masa. Jde o jídlo pocházející z Litvy a Běloruska, které se rozšířilo i do dalších zemí. Zvláště populární je bigos v Polsku. Zde se stal tradičním jídlem poté, co ho král Vladislav II. Jagellonský učinil částí svých loveckých hostin. Bigos má více variant a odlišné jsou i způsoby jeho přípravy.
V klasických receptech nechybí hlavně zelí v čerstvé i v kysané podobě, dále klobásy, maso, houby, uzený bůček a z koření pepř, sůl a bobkový list. V Polsku se na závěr přidává ještě lžíce medu. Další možností je přidání červeného vína, sušených švestek, kmínu, majoránky, nového koření nebo trochy rajského protlaku. Nejlepší chuť nemá bigos ihned p uvaření, ale až v dalších dnech. Nejvhodnější přílohou je chléb.


Co je to Bigos? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Bigos. Co znamená odborný pojem Bigos z kategorie Jídlo?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Sepsáno redaktory Superia.cz

Definici slova Bigos můžete sdílet s vašimi kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Bigos je v kategorii Jídlo

Klíčová slova: terminus technicus, význam pojmu, co to je, vysvětlení, slovo, přesný význam, odborné názvosloví, heslo, wiki, slovník, synonymum, definice pojmu, formulace, terminologie, přesný výraz, Jídlo, význam slova, Jídlo


Pojem Bigos je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Bigos? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Bigos [bigos (nikoliv bigoš)] je tradiční polské, běloruské a litevské jídlo ze zelí a masa. Do Polska pravděpodobně přišel spolu s králem Vladislavem II. Jagellem, který toto jídlo podával na jím pořádaných lovech.
Existuje řada verzí a způsobů přípravy tohoto pokrmu. V předpisech se tradičně objevuje čerstvé i kysané zelí, červené maso, klobása, uzený bůček, houby a koření (pepř, sůl, bobkový list). Podle staropolské tradice se ke konci vaření přidává i trochu medu. Další verze dodávají kmín, majoránku, nové koření, sušené švestky, červené víno a dokonce i rajský protlak. Bigos je podobně jako guláš lepší ohřívaný další dny. Obvykle se podává s chlebem.

Bigos v chlebu

Tradiční polský bigos servírovaný v chlebu. Autor: Ratoncito Perez, zdroj: Wikimedia commons, licence: public domain
Tradiční polský bigos servírovaný v chlebu. Autor: Ratoncito Perez, zdroj: Wikimedia commons, licence: public domain


Odkazy na jiné weby

Zkusit najít výraz Bigos ve Wikislovníku

Zkusit najít termín Bigos ve Wikizdrojích

Vyhledat termín Bigos ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat heslo Bigos na Google.cz

Najít heslo Bigos ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Bigos ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Bigos například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, v Microsoft Bing, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Bigos? resp. jaký je význam slova Bigos? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Bigos, odpověď na dotaz co je to Bigos?. Víte např. kdo to je Michal Kempný? Znáte a víte kdo je Ray Charles? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci Jídlo Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na známé i neznámé pojmy, významy slov, zajímavosti, slovníková hesla, definice odborných pojmů, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Pýcha, pytel, pysk ... Víte jak to pokračuje dál? Pokud ne, odpověď naleznete tady.