Co je to?
Výraz, termín, definice slova Dialog. Co znamená odborný pojem Dialog z kategorie Literatura?

Co je to Dialog? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Dialog?

Dialog je pojmenování původem z řečtiny, kde slovo dialogos označovalo rozmluvu nebo rozhovor většinou dvou, ale někdy i více jedinců. Tato komunikace by měla sloužit k výměně informací. Dialog má i svou literární podobu, využívanou společně s monologem například v divadelních hrách nebo v románech. Účastníci dialogů mají přidělené role. Mluvčí je v komunikaci aktivní a hovoří, posluchač zastává pasivní roli a poslouchá. Účastníci dialogu se v rolích střídají.
Aby šlo skutečně o dialog, musí si role během celého rozhovoru vyměnit nejméně jednou. Pokud by se komunikovalo více lidí, může probíhat více dialogů současně. Dialog by měl být veden s určitým cílem a měnit se pro dosažení tohoto cíle. Často se v něm objevují sliby, připomínky, námitky, manipulace, upozornění, zákazy a podobně. Dialog velmi ovlivňuje počet osob, ovlivňuje průběh a plynulost dialogu. Komunikace může být řízená, spontánní, zprostředkovaná i bezprostřední, verbální bývá doprovázená neverbálními prostředky.


Co je to Dialog? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Dialog. Co znamená odborný pojem Dialog z kategorie Literatura?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Dialog? Pak se o tuto stránku podělte s přáteli na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Výraz Dialog je v kategorii literatura

Klíčová slova: synonymum, terminus technicus, význam slova, informace, význam, wiki, význam pojmu, odborný výraz, literatura, pojem, formulace, přesný výraz, názvosloví, co to je, vysvětlení, co znamená, co je to Dialog?, definice


Pojem Dialog je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co označuje termín Dialog? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Dialog (řecky dialogos, od slovesa dialegomai, rozvažovat, rozmlouvat) je rozhovor dvou nebo více osob, který může vést k nalezení společného stanoviska. Dialog může znamenat také „rozhovor“ fiktivní, psaný, a tedy literární formu, např. v divadle nebo v románu. V současné filosofii se někdy užívá v přeneseném smyslu pro hledání smyslu nebo pravdy skrze řeč a rozhovor (řec. dia, skrze a logos, slovo). Protikladem dialogu je monolog (z řec. monos, jeden). Odlišnost dialogu a monologu je v míře připravenosti. Ve sféře monologů převládají dopředu připravené projevy, s výjimkou improvizovaných monologů. Dialogy jsou naopak spontánní a nepředvídatelné. U rozhovoru více jak dvou osob se používá termín polylog.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Najít výraz Dialog ve vyhledávači Qwant

Hledat výraz Dialog ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Dialog ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít termín Dialog ve Wikislovníku

Najít heslo Dialog na Google.cz

Vyhledat slovo Dialog ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Dialog například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Nyní již víte jaká je definice termínu Dialog? resp. co znamená Dialog? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dialog, odpověď na dotaz co je to Dialog?. Víte např. kdo to je Herobrine? Znáte a víte kdo je Marta Kubišová? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než literatura). U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, významy slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Vzpomněli byste si na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po B nebo po M?