Co je to?
Definice výrazu Robusta. Co znamená odborný pojem Robusta z kategorie Nápoje?

Co je Robusta?

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Robusta

Robusta čili kávovník statný (Coffea canephra) je druh kávovníku pocházející ze střední a také západní Afriky. Uznáván jako kávovník je však až od 18. století. Nemá tak výraznou vůni a chuť jako arabica, ale má dvakrát větší množství kofeinu. Na trhu s kávou zastupuje přibližně 25 procent produkce. Později se robusta objevila také v jihovýchodní Asii, v současnosti je velkým producentem také Vietnam. Jeho pěstování a výroba kávy jsou levnější. Nemá vysoké nároky, dobře roste při vyšších teplotách do 30 stupňů a dostatku vláhy. Daří se jí při nadmořské výšce od 200 do 600 metrů. Pro vysoký obsah kofeinu je také rostlina odolnější vůči škůdcům.
Robusta je vysoká, keře mají kolem 10 metrů. Podmínkou pro plození je opylování. Plody dozrají do 11 měsíců, jsou však drobné a mají nižší kvalitu. Sklizeň je však větší než u jiných kávovníků. Zrna jsou vypuklá a zaoblená, s rovnou rýhou uprostřed zrnka. Barva je světle zelená až nahnědlá nebo našedlá. Tvar zůstává stejný i po upražení. Chuť je výrazně nahořklá, silná a zemitá.


Co je to Robusta? Význam slova, termín, Definice výrazu Robusta. Co znamená odborný pojem Robusta z kategorie Nápoje?

Informace obsažené na našich webových stránkách byly pečlivě zkontrolovány. I přesto však nepřebíráme odpovědnost za případné chyby. Text vypracovaly autorky pro Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s kolegy, přáteli a partnery na sociálních sítích jako je Facebook, Pinterest, Síť X nebo Reddit. Stačí kliknout na tlačítko Sdílet.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Termín Robusta je v sekci nápoje

Klíčová slova: terminologie, Robusta, nápoje, co je to Robusta?, definice pojmu, co to je, přesný význam, slovník, odborné názvosloví, termín, co znamená, odborný výraz, formulace, wiki, lexikon, přesný výraz, heslo, popis


Pojem Robusta je v kategorii nápoje, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Robusta dozvíte následující

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Kávovník statný (Coffea canephora, syn.Coffea robusta), též známý jako kávovník robusta, je stálezelený druh z čeledi mořenovité (Rubiaceae), dorůstající 6–12 m výšky. Pochází z tropických deštných lesů povodí řeky Kongo a dnes se pěstuje všude v tropech a subtropech. Má tužší, mírně vlnité, eliptické, jasně zelené, až 30 cm dlouhé listy. Bílé až narůžovělé květy vyrůstají ze svazečků v úžlabí listů. Plodem je asi 1,5 cm velká peckovice obsahující 2 semena o obsahu kofeinu 1,5–3,3 %. Proto se kávovník statný pěstuje jako pochutina pro výrobu kávy. I když je všeobecně rozšířený mýtus, že kvalita této kávy je nižší než u kávovníku arabského (Coffea arabica) celosvětově má mnoho oblíbenců. A proto také kávovník statný zabírá podstatně nižší plochy než k. arabský. Coffea canephora (robusta) je rostlina z čeledi mořenovité Rubiaceae. Z hlediska produkce kávy je druhým nejvýznamnějším druhem.

Další zdroje informací

Zkusit najít pojem Robusta ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat slovo Robusta ve vyhledávači Qwant

Najít termín Robusta ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Robusta ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Robusta ve Wikimedia Commons

Najít výraz Robusta ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Robusta například ve Wikislovníku, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, ve fulltextu Google.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaká je definice slova Robusta? resp. jaký je význam slova Robusta? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Robusta, odpověď na dotaz co je to Robusta?. Víte např. kdo to je Tereza Brodská? Znáte a víte kdo je Guru Jára? Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Pojmy mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto hledat termín Robusta hledat i v jiných kategoriích (než nápoje). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie nápoje, Pomerančový koktejl, robusta, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na významy slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Osvěžte si plochu vaše počítače tím, že na ni umístíte nějakou pěknou tapetu. Vyberte si z mnoha kategorií o květin až po tapety aut.