Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Černá díra. Co znamená pojem Černá díra z kategorie Věda?

Co je Černá díra? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Černá díra

Astronomie označuje pojmem černá díra objekt s velmi silnou gravitací. Ta způsobuje zakřivení časoprostoru v okolí černé díry. Ta pohlcuje všechno kolem sebe včetně světla. Existenci černých děr teoreticky předpověděl Albert Einstein ve své obecné teorii relativity.


Co je to Černá díra? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Černá díra. Co znamená pojem Černá díra z kategorie Věda?

Snažili jsme se kontrolovat a ověřovat texty a informace. Přesto se mohlo stát, že je zde nepřesný údaj nebo chyba. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Černá díra? Potom se o definici podělte s kolegy prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Heslo Černá díra se nachází v kategorii věda

Klíčová slova: terminologie, význam pojmu, přesný výraz, slovo, názvosloví, vysvětlení, odborný výraz, věda, synonymum, věda, heslo, co znamená, terminus technicus, pojem, slovník, lexikon, co je to Černá díra?, termín


Pojem Černá díra je v kategorii věda, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Černá díra?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Černá díra je natolik hmotný objekt, že jeho gravitační pole je v jisté oblasti časoprostoru natolik silné, že žádný objekt včetně světla nemůže tuto oblast opustit. Černá díra byla teoreticky předpovězena v obecné teorii relativity publikované v roce 1915 Albertem Einsteinem. Protože ji není možno pozorovat přímo, nemůžeme stanovit korektně nic jako její datum objevu. Avšak můžeme s určitostí říci, že prvním vážným a dnes již prokázaným kandidátem se stala v roce 1971 hvězda v binárním systému v souhvězdí Labutě kryjící se s rentgenovým zdrojem Cygnus X-1. Bylo zjištěno, že jde o těleso, které má příliš velkou hmotu na to být neutronovou hvězdou. Další efekty spojené s pozorováním, především rentgenové záření, byly v perfektní shodě s teoretickou predikcí černé díry. Dnes považujeme za obecně prokázané, že černé díry se nacházejí v centrech galaxií, aktivních galaktických jádrech, kvasarech i v centrech některých kulových hvězdokup.

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Vyhledat výraz Černá díra ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít pojem Černá díra ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat heslo Černá díra ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Černá díra ve Wikimedia Commons

Zkusit najít Černá díra na Google.cz

Hledat termín Černá díra ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Černá díra například ve Wikislovníku, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Lingea slovnících.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Nyní už nejspíš víte co to je Černá díra? resp. jaký je význam pojmu Černá díra? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Černá díra, odpověď na dotaz co je to Černá díra?. Víte např. kdo to je Erik Weisz? Znáte a víte kdo je Sedlák? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto termín Černá díra hledat i v jiných kategoriích (než věda). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, popisy termínů, definice odborných pojmů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?