Co je to?
Výraz, termín, definice slova Sodomie. Co znamená odborný pojem Sodomie z kategorie Právo?

Co je to Sodomie? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Sodomie

Sodomie je pojem pocházející z oblasti náboženství, kdy označoval takové sexuální chování, které nemohla společnost akceptovat. Šlo například o sex se zvířaty, sexuální styk mezi stejnými pohlavími, anální nebo orální sex. Název sodomie se v té době používala i v právní terminologii pro označení tohoto typu trestného činu. Původ tohoto slova je odvozován od biblického jména města Sodoma. To dle knihy Genesis Bůh zničil za nemravné chování obyvatel města. Údajně se sodomští muži pokusili zneužívat své hosty sexuálně, takže se dopustili prohřešku proti morálce i pohostinnosti.
Pohled na sodomii se v průběhu let měnil, většinou se jednalo o takové způsoby sexuálního chování, jejichž důsledkem nebylo oplodnění, proto byly označovány jako nepřirozené. Katolické náboženství od sebe odlišovalo ještě sodomii dokonalou jako soulož stejnopohlavní, a sodomii nedokonalou, což byla soulož, při které nemohlo dojít k početí. Soulož člověka se zvířetem nebyla pojmenována jako sodomie, nýbrž bestialitas.


Co je to Sodomie? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Sodomie. Co znamená odborný pojem Sodomie z kategorie Právo?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s kamarády na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Výraz Sodomie je v sekci právo

Klíčová slova: definice pojmu, pojem, právo, co to je, přesný výraz, odborný výraz, názvosloví, terminologie, vysvětlení, slovník, význam pojmu, slovo, informace, právo, význam slova, lexikon, odborné názvosloví, terminus technicus


Pojem Sodomie je v kategorii právo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Sodomie? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Sodomie je původně náboženský termín, který označuje společensky neakceptované sexuální chování, např. orální sex, anální sex, stejnopohlavní sexuální styk či sexuální styk se zvířaty (posledně jmenovaný byl též nazýván bestialitou); zejména dříve se užíval i v právu jako označení druhu trestného činu.
Slovo sodomie je odvozeno od názvu biblického města Sodomy, které podle knihy Genesis Hospodin zničil pro hanebné chování jeho obyvatel. Podle Gn 19, 5 (Kral, ČEP) chtěli sodomští muži sexuálně zneužít hosty, což bylo hned dvojí těžké provinění – proti sexuální morálce i pohostinství.
V některých právních systémech minulosti i současnosti byla či je sodomie trestná. V Evropě je vesměs termín považovaný za zastaralý, avšak například v zákonech některých států USA zůstala jako právní termín dosud. Ve středověké a raně novověké Evropě hrozil za sodomii až trest smrti. Běžným způsobem provedení trestu bylo upálení, Marie Terezie zavedla za sodomii popravu stětím. Trest smrti za sodomii zrušil zákoník Josefa II. Constitutio Criminalis Josephina z roku 1787.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Najít pojem Sodomie ve Wikislovníku

Hledat termín Sodomie ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít heslo Sodomie ve fulltextu Seznam.cz

Najít termín Sodomie ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Sodomie ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Sodomie na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Sodomie například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, ve Wikizdrojích, ve fulltextu Google.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Nyní již víte jaká je definice termínu Sodomie? resp. co znamená výraz Sodomie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Sodomie, odpověď na dotaz co je to Sodomie?. Víte např. kdo to je Consuela Morávková? Znáte a víte kdo je Druh? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Sodomie v jiné sekci než právo. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na významy slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si na barvy estonské státní vlajky nebo Bulharska? Pokud tápete, podívejte se na odpověď sem.