Co je to?
Definice výrazu, termínu Menhir. Co znamená odborný pojem Menhir z kategorie Stavebnictví?

Co je to Menhir? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Menhir

Menhir je pojmenování pocházející z bretonštiny (kámen – dlouhý). Jedná se o blok, který je zasazen svisle do země a nebývá opracován, pouze připomíná lidskou postavu, někdy i předměty. Menhiry lze nalézt po celém světě. Často mívají i falickou podobu nebo naopak ženské prvky. Mohou být seřazeny do řad nebo uspořádány do kruhů.
Menhir je znám již od neolitických dob. Původní název menhiru byl peulvan, slovo menhir je novějšího data.


Co je to Menhir? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Menhir. Co znamená odborný pojem Menhir z kategorie Stavebnictví?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Menhir doporučujeme sdílet s vašimi kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Menhir se nachází v sekci Stavebnictví

Klíčová slova: názvosloví, slovo, význam pojmu, synonymum, odborné názvosloví, co je to Menhir?, co znamená, Menhir, termín, definice, popis, formulace, význam, terminologie, wiki, přesný výraz, význam slova, co to je


Pojem Menhir je v kategorii Stavebnictví, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Menhir? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Menhir (z bretonštiny men – kámen a hir – dlouhý) je kamenný blok svisle zasazený do země. Vyskytují se po celém světě. Obvykle beze stop opracování, zřídka je naznačená lidská postava, případně oděv a zbraně. Menhirové sochy jsou známé ze severozápadní Francie, Španělska, Korsiky. Mívají falický charakter, ale jsou i místy s ženskými znaky. Někdy tvoří řady alignement nebo kruhy (kromlech). Vznikají od pozdního neolitu do 2. poloviny 1. tisíciletí př. n. l. Slovo menhir je novodobá umělá složenina, používající bretonská slova. V samotné bretonštině se pak pro menhir používá slovo peulvan. Je možné, že české slovo balvan a bretonské peulvan mají společný původ.

Internetové odkazy na vyhledávače

Najít termín Menhir ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít heslo Menhir ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít termín Menhir ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat výraz Menhir ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Menhir ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat termín Menhir ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Menhir například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, ve Wikizdrojích, ve fulltextu Google.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Menhir? resp. co přesně označuje termín Menhir? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Menhir, odpověď na dotaz co je to Menhir?. Víte např. kdo to je Choronzon? Znáte a víte kdo je Venerolog? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů podle různých oborů. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Menhir v jiné sekci než Stavebnictví. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na definice odborných pojmů, zajímavosti, popisy termínů, významy slov, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si ještě na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po L nebo po Z?