Co je to?
Výraz, termín, definice slova Tečkovací strojek. Co znamená odborný pojem Tečkovací strojek z kategorie Nástroje?

Co je to Tečkovací strojek? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Tečkovací strojek

Tečkovací strojek patří mezi kamenické nástroje. Používá se při kopírování modelů v měřítku1:1. Strojek se upevňuje k dřevěnému základu ve tvaru kříže. Na něm jsou tři bodce. Na modelu musejí být vyznačené základní body modelu, což se dělá většinou sádrou. Aby se zabránilo jejich opotřebení, mohou být ještě vyplechované. K jejich založení se používají kružidla. Na tyto základní body se pak zavěšuje kříž. Tečkovací strojek se upevňuje svěrkou a stavitelným kloubem.
Strojek je tvořen objímkou s posuvnou jehlou. Objímka je směrově nastavitelná, má trojúhelníkový průřez a zarážku, která zabrání průniku až pod povrchovou vrstvu. Jehla strojku směřuje k povrchu kolmo, body se pak označují tužkou a na zakresleném místě se odebere patřičné množství materiálu. Další body se vyznačují nuťákem a tužkou. Musí jich být tolik, aby se podle nich dala vymodelovat kopie.


Co je to Tečkovací strojek? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Tečkovací strojek. Co znamená odborný pojem Tečkovací strojek z kategorie Nástroje?

Provozovatel neručí za aktuálnost a úplnost informací. V textech mohou být věcné a technické nepřesnosti a gramatické či typografické chyby. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Tečkovací strojek s blízkými na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Termín Tečkovací strojek patří do kategorie nástroje

Klíčová slova: pojem, informace, co je to Tečkovací strojek?, definice pojmu, synonymum, přesný výraz, terminus technicus, terminologie, termín, nástroje, odborný výraz, co znamená, definice, heslo, význam pojmu, přesný význam, nástroje, popis


Pojem Tečkovací strojek je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Tečkovací strojek?

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Tečkovací strojek je kamenický nástroj pro kopírování modelu 1:1.
Tečkovací strojek je upevněn na „dřevěném kříži“ s třemi bodci, který se zavěšuje na základní body modelu. Ty jsou většinou nasádrované na povrch modelu a kvůli zamezení opotřebení při častém používání bývají vyplechované. Obvykle se zakládají pomocí kružidel.
Na kříži je upevněn pomocí svěrky a stavitelného kloubu vlastní tečkovací strojek. Je to směrově nastavitelná objímka s posuvnou jehlou, většinou trojúhelníkového průřezu, která má na sobě zarážku, tak, aby nemohlo dojít k vybrání materiálu až pod povrch.

Hledejte v dalších zdrojích

Najít slovo Tečkovací strojek ve Wikizdrojích

Najít termín Tečkovací strojek ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Tečkovací strojek ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít slovo Tečkovací strojek ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat pojem Tečkovací strojek na Google.cz

Najít pojem Tečkovací strojek ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Tečkovací strojek například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr z často hledaných výrazů na tomto webu

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Tečkovací strojek? resp. co znamená slovo Tečkovací strojek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Tečkovací strojek, odpověď na dotaz co je to Tečkovací strojek?. Víte např. kdo to je Hajzlbába? Znáte a víte kdo je Neonacista? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci nástroje Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, slovníková hesla, významy slov, zajímavosti, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Chcete zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem je změna pozadí pracovní plochy. Na naši partnerské stránce naleznete populární tapetu ledovec, romantickou chatrč případně tapety zvířátek.