Co je to?
Odborný výraz, definice slova Morfin. Co znamená slovo Morfin z kategorie Chemie?

Co je Morfin? Definice pojmu

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Morfin?

Morfin je omamná látka, která dostala jméno podle řeckého boha snů Morfea. Jde o alkaloid, který se nachází v opiu, tedy o opiát. Má poměrně široké využití, především v lékařství jako analgetikum a také jako výchozí látka pro výrobu dalších léků. Nehodí se pro dlouhodobé užívání, organizmus si na něj velmi rychle buduje toleranci a dožaduje se vyšších dávek.
Morfin je silné návykový, je zneužíván jako droga a vyrábí se z něj heroin. Proto jsou dána přísná pravidla pro zacházení s ním jak při výrobě, tak použití.


Co je to Morfin? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Morfin. Co znamená slovo Morfin z kategorie Chemie?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Pojem Morfin patří do kategorie chemie

Klíčová slova: termín, heslo, přesný výraz, názvosloví, význam slova, formulace, co je to Morfin?, Morfin, synonymum, význam pojmu, co to je, slovník, slovo, odborný výraz, lexikon, definice pojmu, odborné názvosloví, co znamená


Pojem Morfin je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Morfin? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Morfin, také morfium, je alkaloid fenanthrenového respektive morfinanového typu, obsažený v opiu, tzv. opiát (opioid přirozeného původu, vyskytující se v opiu vyráběného z rostlin máku). Tvoří přibližně 10 % hmotnosti surového opia.
Používá se primárně v lékařství jako silné analgetikum (lék tišící bolest) a též jako surovina na výrobu dalších opioidů morfinového typu (například kodeinu, ethylmorfinu, hydromorfonu, diamorfinu – známého spíše jako heroin – a folkodinu). Je prototypem silných analgetik (anodyna), taktéž i referenční látkou, k níž se vztahuje účinnost ostatních opioidů. Jeho účinky na organismus i psychiku vyplývají z jeho působení na opioidní receptory především v centrální nervové soustavě. Při užívání se rychle rozvíjí tolerance. To znamená, že k dosažení stejné účinnosti je třeba podávat stále vyšší dávky. S tím souvisí i jeho silná návykovost. Morfin je omamná látka a kromě svého použití v medicíně je též zn

Další zdroje informací o slovu Morfin

Vyhledat výraz Morfin ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Morfin ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Morfin ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Morfin na Youtube

Vyhledat slovo Morfin ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít výraz Morfin na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Morfin například ve Wikizdrojích, v Google překladači, v Microsoft Bing, v evropském vyhledávači Qwant nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Právě nyní již víte co je to Morfin? resp. co znamená výraz Morfin? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Morfin, odpověď na dotaz co je to Morfin?. Víte např. kdo to je Herbert Hoover? Znáte a víte kdo je Eliška Balzerová? Jednotlivá slova můžou mít několik významů podle různých oborů. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než chemie). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na popisy termínů, zajímavosti, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, významy slov s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si ještě na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po L nebo po Z?