Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Morfin. Co znamená pojem Morfin z kategorie Chemie?

Co to je Morfin? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Morfin?

Morfin je omamná látka, která dostala jméno podle řeckého boha snů Morfea. Jde o alkaloid, který se nachází v opiu, tedy o opiát. Má poměrně široké využití, především v lékařství jako analgetikum a také jako výchozí látka pro výrobu dalších léků. Nehodí se pro dlouhodobé užívání, organizmus si na něj velmi rychle buduje toleranci a dožaduje se vyšších dávek.
Morfin je silné návykový, je zneužíván jako droga a vyrábí se z něj heroin. Proto jsou dána přísná pravidla pro zacházení s ním jak při výrobě, tak použití.


Co je to Morfin? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Morfin. Co znamená pojem Morfin z kategorie Chemie?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Morfin? Pak se o ní podělte s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Morfin je v kategorii Chemie

Klíčová slova: pojem, slovník, heslo, co znamená, odborné názvosloví, Chemie, termín, informace, význam, Chemie, Morfin, popis, co je to Morfin?, wiki, význam slova, odborný výraz, terminologie, názvosloví


Pojem Morfin je v kategorii Chemie, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Morfin píše následující

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Morfin, také morfium, je alkaloid fenanthrenového respektive morfinanového typu, obsažený v opiu, tzv. opiát (opioid přirozeného původu, vyskytující se v opiu vyráběného z rostlin máku). Tvoří přibližně 10 % hmotnosti surového opia.
Používá se primárně v lékařství jako silné analgetikum (lék tišící bolest) a též jako surovina na výrobu dalších opioidů morfinového typu (například kodeinu, ethylmorfinu, hydromorfonu, diamorfinu – známého spíše jako heroin – a folkodinu). Je prototypem silných analgetik (anodyna), taktéž i referenční látkou, k níž se vztahuje účinnost ostatních opioidů. Jeho účinky na organismus i psychiku vyplývají z jeho působení na opioidní receptory především v centrální nervové soustavě. Při užívání se rychle rozvíjí tolerance. To znamená, že k dosažení stejné účinnosti je třeba podávat stále vyšší dávky. S tím souvisí i jeho silná návykovost. Morfin je omamná látka a kromě svého použití v medicíně je též zn

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Zkusit najít slovo Morfin ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Morfin ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Morfin na Youtube

Najít slovo Morfin na Google.cz

Najít výraz Morfin ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Morfin ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Morfin například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Lingea slovnících, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Vybrané odborné pojmy, termíny a slova

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Morfin? resp. co je to Morfin? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Morfin, odpověď na dotaz co je to Morfin?. Víte např. kdo to je Alergolog? Znáte a víte kdo je Anarchista? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto termín Morfin hledat i v jiných kategoriích (než Chemie) U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího slovníková hesla, významy slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si ještě na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po L nebo po Z?