Co je to?
Výraz, termín, definice slova Humanismus. Co znamená odborný pojem Humanismus z kategorie Filozofie?

Co je to Humanismus? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Humanismus?

Humanismus je pojem pocházející z latiny, slovo humanus označuje to, co je lidské. Jedná se o název období v evropských dějinách, které se dotýká hlavně kultury a probíhalo ve 14. až 16. století. V té době vzrostl zájem o kulturu, literaturu, filozofii a dobové materiály z období antiky. Toto období se označuje i jako renesance, ovšem tento název se používá spíše pro umění. Humanismus se týkal spíše vědy a vzdělání.
Kolébkou tohoto směru byla Itálie, jedním z hlavních představitelů byl básník Francesco Petrarca. V 15. století byl humanismus rozšířen v celé západní Evropě. Jeho zastánci se snažili i o reformu vzdělání, napodobovali klasické vzory. Prosazovali propojení ctností a lidského vědění. Odmítali ideály středověku a jako protiklad využili právě antiku. Orientovali se na lidstvo a jeho prospěch, zaměření člověka na pozemský život a jeho intenzivní prožívání.


Co je to Humanismus? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Humanismus. Co znamená odborný pojem Humanismus z kategorie Filozofie?

Neručíme za správnost a aktuálnost uvedených informací. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Humanismus sdílet s kolegy na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Termín Humanismus patří do sekce filozofie

Klíčová slova: popis, co znamená, vysvětlení, slovník, terminus technicus, význam pojmu, formulace, filozofie, odborné názvosloví, lexikon, význam slova, význam, názvosloví, přesný výraz, definice pojmu, informace, terminologie, co je to Humanismus?


Pojem Humanismus je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Humanismus? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Humanismus (z latinského humanus, lidský) je období evropských kulturních dějin 14. až 16. století, charakteristické obnoveným zájmem o antickou kulturu a filosofii a prací přímo s textovými prameny z minulosti, což byla reakce na spekulativní scholastiku. Humanismus se časově překrývá s renesancí, ale termín renesance se používá spíše pro označení dobového umění, zatímco humanismus označuje tehdejší hlavní směr vědy a vzdělanosti. Humanismus vznikl v Itálii a za jeho prvního představitele se považuje Francesco Petrarca (1304–1374). Myšlenky humanistů se šířily nejdříve po Itálii, kde byla významná centra humanismu Florencie, Řím, Benátky, Neapol, Janov, Mantova, Ferrara a Urbino, a od 15. století i po celé západní Evropě.

Více informací o pojmu Humanismus lze najít v následujících zdrojích

Hledat výraz Humanismus ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít termín Humanismus ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Humanismus na Youtube

Hledat heslo Humanismus ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Humanismus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít slovo Humanismus ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Humanismus například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Lingea slovnících, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Právě jste zjistili jaká je definice slova Humanismus? resp. co přesně znamená slovo Humanismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Humanismus, odpověď na dotaz co je to Humanismus?. Víte např. kdo to je Gabriela Beňačková? Znáte a víte kdo je Animista? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto termín Humanismus hledat i v jiných kategoriích (než filozofie) U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na zajímavosti, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na pozadí vašeho počítače z partnerské stránky. Na výběr máte z mnoha kategorií jako zvířátka nebo příroda.