Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Humanismus. Co znamená pojem Humanismus z kategorie Filozofie?

Co je Humanismus? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Humanismus?

Humanismus je pojem pocházející z latiny, slovo humanus označuje to, co je lidské. Jedná se o název období v evropských dějinách, které se dotýká hlavně kultury a probíhalo ve 14. až 16. století. V té době vzrostl zájem o kulturu, literaturu, filozofii a dobové materiály z období antiky. Toto období se označuje i jako renesance, ovšem tento název se používá spíše pro umění. Humanismus se týkal spíše vědy a vzdělání.
Kolébkou tohoto směru byla Itálie, jedním z hlavních představitelů byl básník Francesco Petrarca. V 15. století byl humanismus rozšířen v celé západní Evropě. Jeho zastánci se snažili i o reformu vzdělání, napodobovali klasické vzory. Prosazovali propojení ctností a lidského vědění. Odmítali ideály středověku a jako protiklad využili právě antiku. Orientovali se na lidstvo a jeho prospěch, zaměření člověka na pozemský život a jeho intenzivní prožívání.


Co je to Humanismus? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Humanismus. Co znamená pojem Humanismus z kategorie Filozofie?

Neručíme za správnost či přesnost obsahu těchto webových stránek. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Sdílejte text pojmu Humanismus s vašimi známými a kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Termín Humanismus se nachází v kategorii filozofie

Klíčová slova: slovník, co znamená, definice pojmu, informace, význam, terminus technicus, wiki, přesný výraz, názvosloví, definice, synonymum, význam slova, filozofie, odborný výraz, přesný význam, slovo, termín, co to je


Pojem Humanismus je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Humanismus dozvíte následující

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Humanismus (z latinského humanus, lidský) je období evropských kulturních dějin 14. až 16. století, charakteristické obnoveným zájmem o antickou kulturu a filosofii a prací přímo s textovými prameny z minulosti, což byla reakce na spekulativní scholastiku. Humanismus se časově překrývá s renesancí, ale termín renesance se používá spíše pro označení dobového umění, zatímco humanismus označuje tehdejší hlavní směr vědy a vzdělanosti. Humanismus vznikl v Itálii a za jeho prvního představitele se považuje Francesco Petrarca (1304–1374). Myšlenky humanistů se šířily nejdříve po Itálii, kde byla významná centra humanismu Florencie, Řím, Benátky, Neapol, Janov, Mantova, Ferrara a Urbino, a od 15. století i po celé západní Evropě.

Další možné informační zdroje

Hledat videa s názvem Humanismus na Youtube

Najít výraz Humanismus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít termín Humanismus ve vyhledávači Yandex

Najít slovo Humanismus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Humanismus ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Humanismus ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Humanismus například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Google.cz, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Humanismus? resp. jaký je význam pojmu Humanismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Humanismus, odpověď na dotaz co je to Humanismus?. Víte např. kdo to je Radegast? Znáte a víte kdo je Nick Cave? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Pokuste se najít termín Humanismus i v jiné kategorii než v filozofie. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje popisy termínů, významy slov, zajímavosti, definice odborných pojmů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na pozadí vašeho počítače z partnerské stránky. Na výběr máte z mnoha kategorií jako zvířátka nebo příroda.