Co je to?
Odborný výraz, definice slova Humanismus. Co znamená pojem Humanismus z kategorie Filozofie?

Co je to Humanismus? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Humanismus?

Humanismus je pojem pocházející z latiny, slovo humanus označuje to, co je lidské. Jedná se o název období v evropských dějinách, které se dotýká hlavně kultury a probíhalo ve 14. až 16. století. V té době vzrostl zájem o kulturu, literaturu, filozofii a dobové materiály z období antiky. Toto období se označuje i jako renesance, ovšem tento název se používá spíše pro umění. Humanismus se týkal spíše vědy a vzdělání.
Kolébkou tohoto směru byla Itálie, jedním z hlavních představitelů byl básník Francesco Petrarca. V 15. století byl humanismus rozšířen v celé západní Evropě. Jeho zastánci se snažili i o reformu vzdělání, napodobovali klasické vzory. Prosazovali propojení ctností a lidského vědění. Odmítali ideály středověku a jako protiklad využili právě antiku. Orientovali se na lidstvo a jeho prospěch, zaměření člověka na pozemský život a jeho intenzivní prožívání.


Co je to Humanismus? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Humanismus. Co znamená pojem Humanismus z kategorie Filozofie?

Provozovatel neručí za aktuálnost, správnost a přesnost informací uvedených na tomto webu. Text napsán pro Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Humanismus můžete samozřejmě sdílet se známými na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Termín Humanismus je v sekci filozofie

Klíčová slova: wiki, význam slova, definice pojmu, Humanismus, filozofie, definice, filozofie, přesný výraz, vysvětlení, terminus technicus, slovo, popis, názvosloví, informace, odborný výraz, přesný význam, lexikon, význam pojmu


Pojem Humanismus je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Humanismus dozvíte následující

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Humanismus (z latinského humanus, lidský) je období evropských kulturních dějin 14. až 16. století, charakteristické obnoveným zájmem o antickou kulturu a filosofii a prací přímo s textovými prameny z minulosti, což byla reakce na spekulativní scholastiku. Humanismus se časově překrývá s renesancí, ale termín renesance se používá spíše pro označení dobového umění, zatímco humanismus označuje tehdejší hlavní směr vědy a vzdělanosti. Humanismus vznikl v Itálii a za jeho prvního představitele se považuje Francesco Petrarca (1304–1374). Myšlenky humanistů se šířily nejdříve po Itálii, kde byla významná centra humanismu Florencie, Řím, Benátky, Neapol, Janov, Mantova, Ferrara a Urbino, a od 15. století i po celé západní Evropě.

Hledejte pojem Humanismus v následujících vyhledávačích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Humanismus ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít pojem Humanismus na Google.cz

Vyhledat termín Humanismus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat termín Humanismus ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít termín Humanismus ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Humanismus ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Humanismus například ve videích na Youtube, v Google překladači, v evropském vyhledávači Qwant, ve vyhledávači Seznam.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Humanismus? resp. jaká je definice termínu Humanismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Humanismus, odpověď na dotaz co je to Humanismus?. Víte např. kdo to je Klára Dostálová? Znáte a víte kdo je Vezír? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než filozofie). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího přesné vysvětlení slov, popisy termínů, slovníková hesla, významy slov, zajímavosti, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na pozadí vašeho počítače z partnerské stránky. Na výběr máte z mnoha kategorií jako zvířátka nebo příroda.