Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Želatina. Co znamená pojem Želatina z kategorie Jídlo?

Co to je Želatina? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Želatina?

Želatina je označení používané pro klih výrazně jemný a čistý. Želatina se získává vařením masných odpadů s vysokým obsahem kolagenu. Těmi mohou být například kosti, kůže, šlachy a další. Nejdůležitější složkou želatiny je glutin, který má vysokou schopnost rosolovat, vzniká právě z kolagenu při vaření.
Želatina má největší využití v potravinářství a farmacii. Svůj význam má želatina i v průmyslové výrobě.


Co je to Želatina? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Želatina. Co znamená pojem Želatina z kategorie Jídlo?

Možnost chyb vyhrazena. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Želatina se známými na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Želatina je v kategorii Jídlo

Klíčová slova: terminologie, terminus technicus, informace, Jídlo, přesný výraz, synonymum, definice, definice pojmu, termín, co je to Želatina?, význam slova, formulace, názvosloví, význam, lexikon, význam pojmu, Želatina, přesný význam


Pojem Želatina je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Želatina?

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Želatina je velmi čistý a jemný klih, který se získává vyvařením šlach, kůží, kostí a jiných jatečních odpadů bohatých na kolagen. Vařením se kolagen přeměňuje na glutin, což je látka, která má rosolovací schopnost a je nejpodstatnější složkou želatiny. Želatina se používá především v potravinářství k výrobě cukrovinek, dortů ap.
Významné je její průmyslové využití, např. při výrobě fotografické emulze pro negativní i pozitivní materiály se želatina používá jako hmota, ve které jsou rovnoměrně rozpuštěny světlocitlivé prvky a sloučeniny.

Želatinoví medvídci

Oblíbená sladkost - želatinoví medvídci. Autor: Hans Braxmeier, zdroj: Pixabay
Oblíbená sladkost - želatinoví medvídci. Autor: Hans Braxmeier, zdroj: Pixabay


Další informační zdroje

Zkusit najít termín Želatina ve vyhledávači Qwant

Vyhledat slovo Želatina ve Wikizdrojích

Najít heslo Želatina ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Želatina na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Želatina ve Wikimedia Commons

Hledat pojem Želatina ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Želatina například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve fulltextu Google.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Želatina? resp. co znamená výraz Želatina? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Želatina, odpověď na dotaz co je to Želatina?. Víte např. kdo to je Markéta Kutilová? Znáte a víte kdo je Tupec? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Želatina i v jiných kategoriích (než Jídlo). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících slovníková hesla, významy slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.