Co je to?
Definice výrazu, termínu Lepek. Co znamená odborný pojem Lepek z kategorie Chemie?

Co je to Lepek? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Lepek

Gluten, jinak též známější jako lepek, je směsí dvou bílkovin, jež se spolu se škrobem nacházejí v semenech některých druhů obilovin. Nejmarkantněji je tomu tak v případě pšenice, kde představuje až celých 80% z bílkovinového obsahu. V evropské jídelníčku patří mezi důležité součásti, jelikož bývá obsažen v těstech. U části populace však lepek způsobuje závažné zdravotní komplikace, protože se jedná o alergen.


Co je to Lepek? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Lepek. Co znamená odborný pojem Lepek z kategorie Chemie?

Chyby vyhrazeny. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte text pojmu Lepek s vašimi známými a kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Lepek se nachází v kategorii Chemie

Klíčová slova: Lepek, popis, vysvětlení, Chemie, názvosloví, co znamená, přesný význam, wiki, terminologie, termín, slovník, co to je, terminus technicus, Chemie, význam slova, formulace, význam, co je to Lepek?


Pojem Lepek je v kategorii Chemie, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Lepek můžete dozvědět následující

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Lepek, jinak také gluten, je směs dvou bílkovin, gliadinu a gluteninu, které se nacházejí společně se škrobem v endospermu semen některých obilnin, především pšenice, žita a ječmene. V případě pšenice představuje dokonce až 80 % z bílkovinového obsahu.
Jde o důležitou součást tradiční evropské kuchyně, kvalitou a množstvím lepku (obvykle je udáváno, že čím více lepku a méně škrobu, tím lepší mouka) je dána kvalita pšeničné mouky a kvalita těsta z ní vytvořeného. Dobrý lepek dává těstu pružnost a gumovost, která se projeví i na výsledném pečivu. Množství lepku v mouce se udává v procentech, kvalita lepku je udávána pomocí bezrozměrné veličiny gluten index. Měření lepku je dáno odbornou normou ČSN 461011-9 (461011) Amatérsky se nejčastěji lepek v mouce měří testem, kdy se mouka smíchá s vodou, udělá se váleček a tento se natahuje, dokud nepraskne. Váleček z lepší mouky s vyšším obsahem lepku se podaří natáhnout více.

Jiné doporučené zdroje informací

Najít výraz Lepek na Google.cz

Najít pojem Lepek ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Lepek ve Wikimedia Commons

Najít slovo Lepek ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít heslo Lepek ve Wikizdrojích

Hledat pojem Lepek ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Lepek například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co to je Lepek? resp. jaký je přesný význam slova Lepek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Lepek, odpověď na dotaz co je to Lepek?. Víte např. kdo to je Kristen Stewart? Znáte a víte kdo je Snacha? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je Chemie. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících zajímavosti, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, významy slov s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.