Co je to?
Definice výrazu, termínu Lepek. Co znamená odborný pojem Lepek z kategorie Chemie?

Co je to Lepek? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Lepek

Gluten, jinak též známější jako lepek, je směsí dvou bílkovin, jež se spolu se škrobem nacházejí v semenech některých druhů obilovin. Nejmarkantněji je tomu tak v případě pšenice, kde představuje až celých 80% z bílkovinového obsahu. V evropské jídelníčku patří mezi důležité součásti, jelikož bývá obsažen v těstech. U části populace však lepek způsobuje závažné zdravotní komplikace, protože se jedná o alergen.


Co je to Lepek? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Lepek. Co znamená odborný pojem Lepek z kategorie Chemie?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Text vytvořen pro server Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s přáteli na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Výraz Lepek patří do sekce chemie

Klíčová slova: definice, význam pojmu, slovo, přesný význam, význam slova, odborné názvosloví, wiki, odborný výraz, chemie, popis, pojem, vysvětlení, termín, synonymum, terminologie, heslo, názvosloví, definice pojmu


Pojem Lepek je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Lepek?

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Lepek, jinak také gluten, je směs dvou bílkovin, gliadinu a gluteninu, které se nacházejí společně se škrobem v endospermu semen některých obilnin, především pšenice, žita a ječmene. V případě pšenice představuje dokonce až 80 % z bílkovinového obsahu.
Jde o důležitou součást tradiční evropské kuchyně, kvalitou a množstvím lepku (obvykle je udáváno, že čím více lepku a méně škrobu, tím lepší mouka) je dána kvalita pšeničné mouky a kvalita těsta z ní vytvořeného. Dobrý lepek dává těstu pružnost a gumovost, která se projeví i na výsledném pečivu. Množství lepku v mouce se udává v procentech, kvalita lepku je udávána pomocí bezrozměrné veličiny gluten index. Měření lepku je dáno odbornou normou ČSN 461011-9 (461011) Amatérsky se nejčastěji lepek v mouce měří testem, kdy se mouka smíchá s vodou, udělá se váleček a tento se natahuje, dokud nepraskne. Váleček z lepší mouky s vyšším obsahem lepku se podaří natáhnout více.

Hledejte výraz Lepek v dalších zdrojích

Najít heslo Lepek ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat termín Lepek ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Lepek ve Wikimedia Commons

Hledat pojem Lepek ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Lepek ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít slovo Lepek ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Lepek například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, ve Wikizdrojích nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Lepek? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Lepek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Lepek, odpověď na dotaz co je to Lepek?. Víte např. kdo to je Jöel Veltman? Znáte a víte kdo je Sommelier? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů podle různých oborů. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je chemie. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na zajímavosti, popisy termínů, definice odborných pojmů, významy slov, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.