Co je to?
Definice výrazu, termínu Lepek. Co znamená odborný pojem Lepek z kategorie Chemie?

Co je to Lepek? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Lepek?

Gluten, jinak též známější jako lepek, je směsí dvou bílkovin, jež se spolu se škrobem nacházejí v semenech některých druhů obilovin. Nejmarkantněji je tomu tak v případě pšenice, kde představuje až celých 80% z bílkovinového obsahu. V evropské jídelníčku patří mezi důležité součásti, jelikož bývá obsažen v těstech. U části populace však lepek způsobuje závažné zdravotní komplikace, protože se jedná o alergen.


Co je to Lepek? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Lepek. Co znamená odborný pojem Lepek z kategorie Chemie?

Veškeré texty jsou bez záruky. Text napsán pro Superia.cz

Definici pojmu Lepek sdílejte s kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Lepek je v kategorii Chemie

Klíčová slova: definice, popis, informace, formulace, heslo, wiki, význam slova, synonymum, co je to Lepek?, odborné názvosloví, slovník, názvosloví, slovo, terminologie, vysvětlení, význam pojmu, Chemie, přesný význam


Pojem Lepek je v kategorii Chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Lepek? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Lepek, jinak také gluten, je směs dvou bílkovin, gliadinu a gluteninu, které se nacházejí společně se škrobem v endospermu semen některých obilnin, především pšenice, žita a ječmene. V případě pšenice představuje dokonce až 80 % z bílkovinového obsahu.
Jde o důležitou součást tradiční evropské kuchyně, kvalitou a množstvím lepku (obvykle je udáváno, že čím více lepku a méně škrobu, tím lepší mouka) je dána kvalita pšeničné mouky a kvalita těsta z ní vytvořeného. Dobrý lepek dává těstu pružnost a gumovost, která se projeví i na výsledném pečivu. Množství lepku v mouce se udává v procentech, kvalita lepku je udávána pomocí bezrozměrné veličiny gluten index. Měření lepku je dáno odbornou normou ČSN 461011-9 (461011) Amatérsky se nejčastěji lepek v mouce měří testem, kdy se mouka smíchá s vodou, udělá se váleček a tento se natahuje, dokud nepraskne. Váleček z lepší mouky s vyšším obsahem lepku se podaří natáhnout více.

Pro další informace o termínu Lepek zkuste tyto odkazy

Hledat videa s názvem Lepek na Youtube

Vyhledat výraz Lepek ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Lepek ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít slovo Lepek ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Lepek ve Wikimedia Commons

Hledat termín Lepek na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Lepek například ve Wikislovníku, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikizdrojích, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo Lepek? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Lepek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Lepek, odpověď na dotaz co je to Lepek?. Víte např. kdo to je Jaroslav Kubera? Znáte a víte kdo je Zeť? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů podle různých oborů. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než Chemie. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, významy slov, zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.