Co je to?
Definice výrazu, termínu Lepek. Co znamená odborný pojem Lepek z kategorie Chemie?

Co je to Lepek? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Lepek

Gluten, jinak též známější jako lepek, je směsí dvou bílkovin, jež se spolu se škrobem nacházejí v semenech některých druhů obilovin. Nejmarkantněji je tomu tak v případě pšenice, kde představuje až celých 80% z bílkovinového obsahu. V evropské jídelníčku patří mezi důležité součásti, jelikož bývá obsažen v těstech. U části populace však lepek způsobuje závažné zdravotní komplikace, protože se jedná o alergen.


Co je to Lepek? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Lepek. Co znamená odborný pojem Lepek z kategorie Chemie?

Uvedené informace jsou bez záruky. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Lepek sdílet s přáteli a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Lepek patří do sekce Chemie

Klíčová slova: wiki, terminologie, definice pojmu, odborné názvosloví, co je to Lepek?, formulace, slovo, termín, vysvětlení, význam, Chemie, terminus technicus, co to je, synonymum, slovník, co znamená, význam pojmu, heslo


Pojem Lepek je v kategorii Chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Lepek? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Lepek, jinak také gluten, je směs dvou bílkovin, gliadinu a gluteninu, které se nacházejí společně se škrobem v endospermu semen některých obilnin, především pšenice, žita a ječmene. V případě pšenice představuje dokonce až 80 % z bílkovinového obsahu.
Jde o důležitou součást tradiční evropské kuchyně, kvalitou a množstvím lepku (obvykle je udáváno, že čím více lepku a méně škrobu, tím lepší mouka) je dána kvalita pšeničné mouky a kvalita těsta z ní vytvořeného. Dobrý lepek dává těstu pružnost a gumovost, která se projeví i na výsledném pečivu. Množství lepku v mouce se udává v procentech, kvalita lepku je udávána pomocí bezrozměrné veličiny gluten index. Měření lepku je dáno odbornou normou ČSN 461011-9 (461011) Amatérsky se nejčastěji lepek v mouce měří testem, kdy se mouka smíchá s vodou, udělá se váleček a tento se natahuje, dokud nepraskne. Váleček z lepší mouky s vyšším obsahem lepku se podaří natáhnout více.

Jiné zdroje informací o pojmu Lepek

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Lepek ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít heslo Lepek ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Lepek na Youtube

Vyhledat pojem Lepek ve Wikislovníku

Najít výraz Lepek ve vyhledávači Qwant

Vyhledat výraz Lepek ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Lepek například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Google překladači, v Microsoft Bing, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Lepek? resp. co vlastně znamená slovo Lepek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Lepek, odpověď na dotaz co je to Lepek?. Víte např. kdo to je Diktátor? Znáte a víte kdo je Snacha? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto termín Lepek hledat i v jiných kategoriích (než Chemie) U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, významy slov, slovníková hesla, zajímavosti, popisy termínů s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.