Co je to?
Definice výrazu, termínu Popelec. Co znamená odborný pojem Popelec z kategorie Náboženství?

Co je to Popelec? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Popelec?

Popelec je pojem, který se vztahuje k popeleční středě, tedy prvnímu dni postu, po kterém následuje čtyřicetidenní půst. Přesné datum se řídí datem Velikonoc, jde o 46. den předcházející Velikonoční neděli. Popelec je znamenání popelem, které má připomínat pomíjivost pozemského života a obracet pozornost věřících k duchovním hodnotám.
Sypání, popelem, tedy Popelec, bylo původně součástí veřejného pokání. Hříšník, který se dopustil těžkého hříchu, si musel obléknout roucho kajícníka a popelem si posypat hlavu. Poté musel opustit kostel a u vchodu žádat ostatní věřící o modlitbu. Veřejné pokání postupně mizelo, ale tradice sypání popela na hlavu zůstala a rozšířila se na všechny věřící. Muži si popel sypali na hlavu, ženám se dělal křížek na čele. Později se používal popel ze svěcených ratolestí a obřad byl doprovázen zvláštní modlitbou.


Definice výrazu, termínu Popelec. Co znamená odborný pojem Popelec z kategorie Náboženství?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Popelec? Potom se o definici podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Popelec se nachází v kategorii Náboženství

Klíčová slova: terminologie, formulace, co znamená, Náboženství, přesný výraz, přesný význam, informace, Náboženství, názvosloví, lexikon, význam pojmu, pojem, co je to Popelec?, vysvětlení, slovo, definice pojmu, terminus technicus, wiki


Pojem Popelec je v kategorii Náboženství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Popelec? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Popeleční středa (lat. dies cinerum nebo feria quarta cinerum) je v římskokatolickém liturgickém kalendáři, starokatolickém, anglikánském, luteránském a kalendáři Církve československé husitské první den postní doby. Následuje čtyřicetidenní půst spolu se šesti nedělemi. Neděle se do postní doby nezapočítávají, poněvadž se za postní dny nepovažují. Z časového hlediska tedy Popeleční středa připadá na 46. den před Velikonoční nedělí. Pro každý rok platí jiné datum Velikonoc, což ovlivňuje i stanovení data Popeleční středy.

Jiné doporučené zdroje informací

Hledat videa s názvem Popelec na Youtube

Vyhledat výraz Popelec ve Wikislovníku

Najít pojem Popelec ve Wikizdrojích

Hledat heslo Popelec ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Popelec ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Popelec ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Popelec například ve fulltextu Google.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Microsoft Bing nebo v Lingea slovnících.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Popelec? resp. jaká je definice slova Popelec? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Popelec, odpověď na dotaz co je to Popelec?. Víte např. kdo to je Harley Quinn? Znáte a víte kdo je Bill Clinton? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Náboženství). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na významy slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, zajímavosti, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.