Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Popelec. Co znamená pojem Popelec z kategorie Náboženství?

Co je Popelec? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Popelec

Popelec je pojem, který se vztahuje k popeleční středě, tedy prvnímu dni postu, po kterém následuje čtyřicetidenní půst. Přesné datum se řídí datem Velikonoc, jde o 46. den předcházející Velikonoční neděli. Popelec je znamenání popelem, které má připomínat pomíjivost pozemského života a obracet pozornost věřících k duchovním hodnotám.
Sypání, popelem, tedy Popelec, bylo původně součástí veřejného pokání. Hříšník, který se dopustil těžkého hříchu, si musel obléknout roucho kajícníka a popelem si posypat hlavu. Poté musel opustit kostel a u vchodu žádat ostatní věřící o modlitbu. Veřejné pokání postupně mizelo, ale tradice sypání popela na hlavu zůstala a rozšířila se na všechny věřící. Muži si popel sypali na hlavu, ženám se dělal křížek na čele. Později se používal popel ze svěcených ratolestí a obřad byl doprovázen zvláštní modlitbou.


Co je to Popelec? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Popelec. Co znamená pojem Popelec z kategorie Náboženství?

Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s rodinou a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Výraz Popelec se nachází v kategorii náboženství

Klíčová slova: slovo, odborné názvosloví, vysvětlení, náboženství, pojem, co to je, co znamená, co je to Popelec?, definice, slovník, přesný význam, terminus technicus, Popelec, formulace, definice pojmu, informace, náboženství, význam


Pojem Popelec je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Popelec? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Popeleční středa (lat. dies cinerum nebo feria quarta cinerum) je v římskokatolickém liturgickém kalendáři, starokatolickém, anglikánském, luteránském a kalendáři Církve československé husitské první den postní doby. Následuje čtyřicetidenní půst spolu se šesti nedělemi. Neděle se do postní doby nezapočítávají, poněvadž se za postní dny nepovažují. Z časového hlediska tedy Popeleční středa připadá na 46. den před Velikonoční nedělí. Pro každý rok platí jiné datum Velikonoc, což ovlivňuje i stanovení data Popeleční středy.

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Najít výraz Popelec ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít slovo Popelec ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít výraz Popelec ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Popelec ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Popelec na Youtube

Vyhledat výraz Popelec ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Popelec například ve Wikizdrojích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Google.cz, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Nyní již víte jaká je definice termínu Popelec? resp. co znamená Popelec? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Popelec, odpověď na dotaz co je to Popelec?. Víte např. kdo to je Toe Blake? Znáte a víte kdo je Vlasta Peterková? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste hledat odborný výraz Popelec i v jiné sekci než je kategorie náboženství. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, významy slov, popisy termínů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.