Co je to?
Definice výrazu, termínu Popelec. Co znamená odborný pojem Popelec z kategorie Náboženství?

Co je to Popelec? Význam slova

Co znamená termín Popelec? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Popelec je pojem, který se vztahuje k popeleční středě, tedy prvnímu dni postu, po kterém následuje čtyřicetidenní půst. Přesné datum se řídí datem Velikonoc, jde o 46. den předcházející Velikonoční neděli. Popelec je znamenání popelem, které má připomínat pomíjivost pozemského života a obracet pozornost věřících k duchovním hodnotám.
Sypání, popelem, tedy Popelec, bylo původně součástí veřejného pokání. Hříšník, který se dopustil těžkého hříchu, si musel obléknout roucho kajícníka a popelem si posypat hlavu. Poté musel opustit kostel a u vchodu žádat ostatní věřící o modlitbu. Veřejné pokání postupně mizelo, ale tradice sypání popela na hlavu zůstala a rozšířila se na všechny věřící. Muži si popel sypali na hlavu, ženám se dělal křížek na čele. Později se používal popel ze svěcených ratolestí a obřad byl doprovázen zvláštní modlitbou.


Definice výrazu, termínu Popelec. Co znamená odborný pojem Popelec z kategorie Náboženství?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Popelec? Pak se o tuto stránku podělte s vašimi známými a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Popelec je v kategorii Náboženství

Klíčová slova: přesný význam, terminologie, definice, lexikon, wiki, termín, terminus technicus, slovník, synonymum, co znamená, definice pojmu, slovo, formulace, význam, popis, význam slova, informace, odborné názvosloví


Pojem Popelec je v kategorii Náboženství, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Popelec?

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Popeleční středa (lat. dies cinerum nebo feria quarta cinerum) je v římskokatolickém liturgickém kalendáři, starokatolickém, anglikánském, luteránském a kalendáři Církve československé husitské první den postní doby. Následuje čtyřicetidenní půst spolu se šesti nedělemi. Neděle se do postní doby nezapočítávají, poněvadž se za postní dny nepovažují. Z časového hlediska tedy Popeleční středa připadá na 46. den před Velikonoční nedělí. Pro každý rok platí jiné datum Velikonoc, což ovlivňuje i stanovení data Popeleční středy.

Odkazy na jiné weby

Zkusit najít pojem Popelec ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat pojem Popelec na Google.cz

Hledat videa s názvem Popelec na Youtube

Vyhledat heslo Popelec ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Popelec ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít výraz Popelec ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Popelec například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v evropském vyhledávači Qwant, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Popelec? resp. co přesně znamená slovo Popelec? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Popelec, odpověď na dotaz co je to Popelec?. Víte např. kdo to je Petr Spálený? Znáte a víte kdo je Remcal? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Popelec v jiné sekci než Náboženství. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího významy slov, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.