Co je to?
Definice výrazu, termínu Popelec. Co znamená odborný pojem Popelec z kategorie Náboženství?

Co je to Popelec? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Popelec?

Popelec je pojem, který se vztahuje k popeleční středě, tedy prvnímu dni postu, po kterém následuje čtyřicetidenní půst. Přesné datum se řídí datem Velikonoc, jde o 46. den předcházející Velikonoční neděli. Popelec je znamenání popelem, které má připomínat pomíjivost pozemského života a obracet pozornost věřících k duchovním hodnotám.
Sypání, popelem, tedy Popelec, bylo původně součástí veřejného pokání. Hříšník, který se dopustil těžkého hříchu, si musel obléknout roucho kajícníka a popelem si posypat hlavu. Poté musel opustit kostel a u vchodu žádat ostatní věřící o modlitbu. Veřejné pokání postupně mizelo, ale tradice sypání popela na hlavu zůstala a rozšířila se na všechny věřící. Muži si popel sypali na hlavu, ženám se dělal křížek na čele. Později se používal popel ze svěcených ratolestí a obřad byl doprovázen zvláštní modlitbou.


Definice výrazu, termínu Popelec. Co znamená odborný pojem Popelec z kategorie Náboženství?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Napsáno redaktory Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet se známými na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Popelec patří do kategorie Náboženství

Klíčová slova: heslo, informace, termín, názvosloví, odborný výraz, slovo, wiki, význam pojmu, popis, Popelec, význam slova, co znamená, pojem, formulace, význam, přesný význam, synonymum, lexikon


Pojem Popelec je v kategorii Náboženství, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Popelec?

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Popeleční středa (lat. dies cinerum nebo feria quarta cinerum) je v římskokatolickém liturgickém kalendáři, starokatolickém, anglikánském, luteránském a kalendáři Církve československé husitské první den postní doby. Následuje čtyřicetidenní půst spolu se šesti nedělemi. Neděle se do postní doby nezapočítávají, poněvadž se za postní dny nepovažují. Z časového hlediska tedy Popeleční středa připadá na 46. den před Velikonoční nedělí. Pro každý rok platí jiné datum Velikonoc, což ovlivňuje i stanovení data Popeleční středy.

Další možné informační zdroje

Hledat výraz Popelec ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat slovo Popelec ve Wikislovníku

Vyhledat termín Popelec ve vyhledávači Qwant

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Popelec ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít slovo Popelec ve Wikizdrojích

Najít termín Popelec ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Popelec například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Google.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Popelec? resp. co přesně označuje termín Popelec? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Popelec, odpověď na dotaz co je to Popelec?. Víte např. kdo to je Rošťák? Znáte a víte kdo je Remcal? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů v závislosti na oboru a kontextu. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je Náboženství. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkazu na konkrétní podstránku tohoto projektu. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.