Co je to?
Výraz, termín, definice slova Znárodnění. Co znamená odborný pojem Znárodnění z kategorie Politika?

Co je to Znárodnění? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Znárodnění

Znárodnění znamená převedení privátního vlastnictví do veřejného majetku, většinou do státního. Obecně se provádí převod ve veřejném zájmu a původnímu majiteli se poskytuje náhrada v tržní ceně.
V minulosti za vlády socialistických a komunistických stran probíhalo znárodnění spíše jako konfiskace, tedy bez adekvátních náhrad a mnohdy i násilným způsobem. Do této kategorie spadalo i združstevnění.


Co je to Znárodnění? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Znárodnění. Co znamená odborný pojem Znárodnění z kategorie Politika?

Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Znárodnění? Pak se o ní podělte s partnery, kolegy a kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Termín Znárodnění je v kategorii politika

Klíčová slova: formulace, pojem, terminus technicus, popis, heslo, Znárodnění, význam slova, význam, přesný význam, politika, synonymum, odborné názvosloví, informace, definice, slovo, názvosloví, vysvětlení, co znamená


Pojem Znárodnění je v kategorii politika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Znárodnění? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Znárodnění (nacionalizace), zestátnění (etatizace) nebo vyvlastnění (expropriace) je převod soukromého majetku do veřejného, tj. především státního vlastnictví, ve veřejném zájmu za náhradu v tržní ceně (adekvátní ceně). Jde o úkon opačný k privatizaci. Původním programem socialistických a sociálně demokratických stran byla tzv. socializace, která nemusela mít jen podobu zestátnění, ale i dělnické kontroly či združstevnění. V jiném významu slova se používá jako synonymum konfiskace.
Sporné je vyvlastnění v soukromém zájmu. Všeobecně se připouští, že fakticky existuje.

Pro další informace o termínu Znárodnění zkuste tyto odkazy

Najít heslo Znárodnění na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Znárodnění ve Wikimedia Commons

Hledat termín Znárodnění ve Wikizdrojích

Zkusit najít termín Znárodnění ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít slovo Znárodnění ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Znárodnění na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Znárodnění například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve Wikislovníku nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Právě jste zjistili co znamená Znárodnění? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Znárodnění? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Znárodnění, odpověď na dotaz co je to Znárodnění?. Víte např. kdo to je Nymfa? Znáte a víte kdo je Louis de Funes? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než politika). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na významy slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, slovníková hesla, zajímavosti, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Vzpomněli byste si na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po B nebo po M?