Co je to?
Definice výrazu, termínu Vbočený palec. Co znamená odborný pojem Vbočený palec z kategorie Lékařství?

Co je Vbočený palec?

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Vbočený palec?

Vbočený palec je název bolestivé a nevzhledná deformace palce, která nejčastěji postihuje ženy středního věku. Odborně se označuje jako Hallux valgus. Palec jako nejmohutnější prst nohy se vychýlí o více než 15 stupňů, směřuje na rozdíl od normální přímé polohy dovnitř. Příčinou bývá nevhodná obuv nebo rychlý nárůst hmotnosti, například v těhotenství. Problém s vbočeným palcem mívají i lidé, kteří musí pracovat v pevné obuvi a ve stoje.
Příčiny mohou být i vrozené. Deformace neprobíhá jen na palci, ale na celém přednoží. Nártní kost má nevhodný tvar nebo je špatně pohyblivá. Postupně jsou postihovány kloubní chrupavky a na kraji kloubů se objevují kostní výrůstky, které mohou být velice bolestivé. Kůže je zarudlá, chůze bolestivá a nohy se rychle unaví. Palec se postupně vychyluje a směřuje k druhému prstu. Základní kloub palce degeneruje a může se objevit i bolestivý zánět. Často dochází i k artróze. Řešení bývá operativní. Jako prevence vbočeného palce slouží nošení zdravotní obuvi.


Co je to Vbočený palec? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Vbočený palec. Co znamená odborný pojem Vbočený palec z kategorie Lékařství?

Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Text napsán pro Superia.cz

Zaujala vás definice slova Vbočený palec? Pak se o tuto stránku podělte s blízkými na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Pojem Vbočený palec je v kategorii lékařství

Klíčová slova: co je to Vbočený palec?, terminologie, co znamená, Vbočený palec, co to je, lexikon, slovník, názvosloví, heslo, informace, význam slova, terminus technicus, definice, synonymum, přesný výraz, vysvětlení, odborné názvosloví, popis


Pojem Vbočený palec je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Vbočený palec píše následující

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Vychýlení palce z osy směrem ke druhému prstu vzniká v důsledku ochabnutí vazivového a svalového aparátu, které vede i k poklesu podélné a příčné klenby. Tato vada je tedy vždy spojena s vadami klenby. Příčinou bývá nevhodná špičatá obuv, která vychyluje palec z osy a omezuje svalovou činnost. Projevuje se bolestmi kloubu palce, zvláště při chůzi. Vhodnou kloubní mobilizací, cviky a stylem chůze lze stav často zvrátit či udržovat.

Další zdroje informací

Hledat slovo Vbočený palec na Google obrázcích

Zkusit najít frázi Vbočený palec ve vyhledávači Yandex

Hledat slovo Vbočený palec na Google.cz

Vyhledat slovo Vbočený palec ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít pojem Vbočený palec ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Vbočený palec ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Vbočený palec například v Microsoft Bing, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Nyní již víte co je to Vbočený palec? resp. jaká je definice termínu Vbočený palec? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vbočený palec, odpověď na dotaz co je to Vbočený palec?. Víte např. kdo to je Ludvík Vaculík? Znáte a víte kdo je Piarista? Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste hledání i v jiné sekci webu než v lékařství. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Vzpomněli byste si na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po B nebo po M?