Co je to?
Výraz, termín, definice slova Abdikace. Co znamená odborný pojem Abdikace z kategorie Politika?

Co je Abdikace?

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Abdikace?

Abdikace je pojem pocházející z latiny, v překladu slovo abdicatio znamená odřeknutí. Obecně jde tedy o odstoupení panovníka, který se vzdává nejvyšší moci. V politice se tento pojem používá pro odstoupení hlavy státu, vzdání se trůnu nebo úřadu ještě před uplynutím funkčního období. Pokud by šlo o odstoupení ministra nebo předsedy vlády, označuje se tento krok jako demise. Abdikace a její postup bývá upravena zákonem a ústavou daného státu.
V České republice se abdikací zabývá ústava, a to abdikací prezidenta státu. Prezident postupuje podle ústavního článku číslo 61, který říká, že prezident se může vzdát svého úřadu a složit ho do rukou předsedy Senátu. Dříve bylo možno abdikovat a funkci odevzdat předsedovi Poslanecké sněmovny. Důvodem pro abdikaci mohou být vážné okolnosti, zdravotní stav nebo politické nepokoje. V současnosti starší panovníci abdikují i ve prospěch následníků trůnu, svých synů nebo jiných příbuzných.


Co je to Abdikace? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Abdikace. Co znamená odborný pojem Abdikace z kategorie Politika?

Omlouváme se za případné chyby, které se mohou vyskytnout na našich webových stránkách. Text vytvořen pro Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Abdikace? Pak se o ní podělte s vašimi přáteli na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Termín Abdikace je v kategorii politika

Klíčová slova: odborné názvosloví, wiki, odborný výraz, význam, terminus technicus, politika, lexikon, přesný výraz, slovník, názvosloví, význam pojmu, formulace, vysvětlení, slovo, co to je, definice pojmu, přesný význam, definice


Pojem Abdikace je v kategorii politika, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Abdikace?

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Abdikace (z lat. abdicatio – odřeknutí) je odstoupení hlavy státu. U předsedů vlád a ministrů se používá pojmu demise.
V České republice je abdikace prezidenta republiky upravena v čl. 61 Ústavy, podle kterého se prezident může vzdát svého úřadu do rukou předsedy Senátu. Do 1. října 2012 šlo o předsedu Poslanecké sněmovny.

Další informační zdroje o slovu Abdikace

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Abdikace ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Abdikace na Youtube

Hledat heslo Abdikace na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Abdikace ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Abdikace ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat výraz Abdikace ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Abdikace například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, ve ruském vyhledávači Yandex, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Nyní už nejspíš víte co znamená Abdikace? resp. jaký je přesný význam slova Abdikace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Abdikace, odpověď na dotaz co je to Abdikace?. Víte např. kdo to je Miles Morales? Znáte a víte kdo je František Kinský? Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Pojmy mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než politika). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie politika, Mladý princ, abdikace, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na přesné vysvětlení slov, významy slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, zajímavosti, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si na barvy estonské státní vlajky nebo Bulharska? Pokud tápete, podívejte se na odpověď sem.