Co je to?
Výraz, termín, definice slova Abdikace. Co znamená odborný pojem Abdikace z kategorie Politika?

Co je to Abdikace? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Abdikace?

Abdikace je pojem pocházející z latiny, v překladu slovo abdicatio znamená odřeknutí. Obecně jde tedy o odstoupení panovníka, který se vzdává nejvyšší moci. V politice se tento pojem používá pro odstoupení hlavy státu, vzdání se trůnu nebo úřadu ještě před uplynutím funkčního období. Pokud by šlo o odstoupení ministra nebo předsedy vlády, označuje se tento krok jako demise. Abdikace a její postup bývá upravena zákonem a ústavou daného státu.
V České republice se abdikací zabývá ústava, a to abdikací prezidenta státu. Prezident postupuje podle ústavního článku číslo 61, který říká, že prezident se může vzdát svého úřadu a složit ho do rukou předsedy Senátu. Dříve bylo možno abdikovat a funkci odevzdat předsedovi Poslanecké sněmovny. Důvodem pro abdikaci mohou být vážné okolnosti, zdravotní stav nebo politické nepokoje. V současnosti starší panovníci abdikují i ve prospěch následníků trůnu, svých synů nebo jiných příbuzných.


Co je to Abdikace? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Abdikace. Co znamená odborný pojem Abdikace z kategorie Politika?

Provozovatel neručí za úplnost, pravdivost či aktuálnost informací na těchto webových stránkách. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s blízkými na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Heslo Abdikace se nachází v sekci politika

Klíčová slova: co to je, význam, význam slova, Abdikace, pojem, odborné názvosloví, odborný výraz, politika, slovník, vysvětlení, politika, popis, termín, definice pojmu, terminologie, co znamená, heslo, informace


Pojem Abdikace je v kategorii politika, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu Abdikace lze najít v následujících zdrojích

Najít výraz Abdikace ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Abdikace ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo Abdikace na Google.cz

Zkusit najít výraz Abdikace ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít pojem Abdikace ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít termín Abdikace ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Abdikace například ve Wikislovníku, v Lingea slovnících, v evropském vyhledávači Qwant, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Nyní už nejspíš víte jaký je přesný význam slova Abdikace? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Abdikace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Abdikace, odpověď na dotaz co je to Abdikace?. Víte např. kdo to je Fabio Aru? Znáte a víte kdo je Probošt? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto termín Abdikace hledat i v jiných kategoriích (než politika) Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, slovníková hesla, významy slov, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si na barvy estonské státní vlajky nebo Bulharska? Pokud tápete, podívejte se na odpověď sem.