Co je to?
Odborný výraz, definice slova Abdikace. Co znamená pojem Abdikace z kategorie Politika?

Co je Abdikace? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Abdikace?

Abdikace je pojem pocházející z latiny, v překladu slovo abdicatio znamená odřeknutí. Obecně jde tedy o odstoupení panovníka, který se vzdává nejvyšší moci. V politice se tento pojem používá pro odstoupení hlavy státu, vzdání se trůnu nebo úřadu ještě před uplynutím funkčního období. Pokud by šlo o odstoupení ministra nebo předsedy vlády, označuje se tento krok jako demise. Abdikace a její postup bývá upravena zákonem a ústavou daného státu.
V České republice se abdikací zabývá ústava, a to abdikací prezidenta státu. Prezident postupuje podle ústavního článku číslo 61, který říká, že prezident se může vzdát svého úřadu a složit ho do rukou předsedy Senátu. Dříve bylo možno abdikovat a funkci odevzdat předsedovi Poslanecké sněmovny. Důvodem pro abdikaci mohou být vážné okolnosti, zdravotní stav nebo politické nepokoje. V současnosti starší panovníci abdikují i ve prospěch následníků trůnu, svých synů nebo jiných příbuzných.


Co je to Abdikace? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Abdikace. Co znamená pojem Abdikace z kategorie Politika?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Napsáno redaktory Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Abdikace s dalšími lidmi na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Pojem Abdikace se nachází v sekci politika

Klíčová slova: termín, Abdikace, wiki, přesný význam, co je to Abdikace?, odborný výraz, informace, vysvětlení, názvosloví, terminologie, význam slova, co znamená, definice pojmu, slovo, význam, význam pojmu, přesný výraz, slovník


Pojem Abdikace je v kategorii politika, ilustrační obrázek

Co označuje termín Abdikace? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Abdikace (z lat. abdicatio – odřeknutí) je odstoupení hlavy státu. U předsedů vlád a ministrů se používá pojmu demise.
V České republice je abdikace prezidenta republiky upravena v čl. 61 Ústavy, podle kterého se prezident může vzdát svého úřadu do rukou předsedy Senátu. Do 1. října 2012 šlo o předsedu Poslanecké sněmovny.

Další zdroje informací o slovu Abdikace

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Abdikace ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít výraz Abdikace ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Abdikace ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Abdikace na Youtube

Vyhledat heslo Abdikace na Google.cz

Zkusit najít slovo Abdikace ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Abdikace například ve Wikislovníku, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Microsoft Bing, ve Wikizdrojích nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Právě nyní již víte jaký je význam slova Abdikace? resp. co vlastně znamená slovo Abdikace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Abdikace, odpověď na dotaz co je to Abdikace?. Víte např. kdo to je Textař? Znáte a víte kdo je Tereza Černochová? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů podle různých oborů. Můžete se proto pokusit najít heslo Abdikace i v jiné sekci než v politika. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, významy slov, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si na barvy estonské státní vlajky nebo Bulharska? Pokud tápete, podívejte se na odpověď sem.