Co je to?
Definice odborného termínu, slova Ganglion. Co znamená pojem Ganglion z kategorie Lékařství?

Co je Ganglion?

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Ganglion?

Nervová uzlina tvořená shlukem nervových buněk se nazývá ganglion. U většiny živočišných druhů tvoří centrální nervovou soustavu právě ganglion. U specifických druhů živočichů se gangliony vůbec nevytváří, mezi nejznámější patří žahavci.
Pokud se zaměříme na lidské tělo, pak se jako ganglia pojmenovávají svazky nervových buněk v periferní nervové soustavě. Mohou se vyskytovat ve stěnách orgánů nebo ve vazivovém pouzdru.


Co je to Ganglion? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Ganglion. Co znamená pojem Ganglion z kategorie Lékařství?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vaším okruhem známých osob na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Termín Ganglion patří do sekce lékařství

Klíčová slova: informace, definice pojmu, význam, význam slova, slovník, termín, lexikon, terminus technicus, pojem, co je to Ganglion?, odborný výraz, popis, význam pojmu, lékařství, lékařství, formulace, přesný význam, Ganglion


Pojem Ganglion je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Ganglion?

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Ganglion či ganglium je nervová uzlina tvořená shlukem nervových buněk (neuronů). Ganglia se netvoří u živočichů s difúzní (rozptýlenou) nervovou soustavou (žahavci – polypy i medúzy).
Největší ganglion je umístěno v hlavové části těla (tzv. mozkové ganglion). Od něj obyčejně odstupují jeden nebo více nervových pruhů, které se táhnou podélně celým tělem. Na nich se mohou vytvářet další uzliny (ganglia), které se obvykle označují podle orgánu, jenž leží v sousedství (např. ganglion umístěné nad jícnem se nazývá nadjícnové, viz kroužkovci). V uspořádání nervových uzlin existuje velká rozmanitost – co živočišný kmen, to jiné uspořádání. Ganglia většiny živočichů vytvářejí centrální nervovou soustavu.
V lidském těle se za ganglia obvykle považují svazky nervových buněk v periferní nervové soustavě. Vyskytují se ve stěnách orgánů (např. v trávicí soustavě), případně samostatně ve vlastním vazivovém pouzdru.

Odkazy na jiné weby

Hledat výraz Ganglion ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Ganglion ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Ganglion na Youtube

Najít heslo Ganglion na Google obrázcích

Vyhledat slovo Ganglion ve Wikizdrojích

Najít heslo Ganglion na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Ganglion například ve Wikislovníku, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, v metavyhledávači Info.com nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená Ganglion? resp. co znamená slovo Ganglion? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Ganglion, odpověď na dotaz co je to Ganglion?. Víte např. kdo to je Lucie Neumannová? Znáte a víte kdo je Žid? Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Můžete se proto pokusit najít heslo Ganglion i v jiné sekci než v lékařství. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, významy slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.