Co je to?
Výraz, termín, definice slova Ganglion. Co znamená odborný pojem Ganglion z kategorie Lékařství?

Co je to Ganglion? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Ganglion?

Nervová uzlina tvořená shlukem nervových buněk se nazývá ganglion. U většiny živočišných druhů tvoří centrální nervovou soustavu právě ganglion. U specifických druhů živočichů se gangliony vůbec nevytváří, mezi nejznámější patří žahavci.
Pokud se zaměříme na lidské tělo, pak se jako ganglia pojmenovávají svazky nervových buněk v periferní nervové soustavě. Mohou se vyskytovat ve stěnách orgánů nebo ve vazivovém pouzdru.


Co je to Ganglion? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Ganglion. Co znamená odborný pojem Ganglion z kategorie Lékařství?

Veškeré texty jsou bez záruky. Text napsán pro Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Ganglion s přáteli a kamarády prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Výraz Ganglion se nachází v sekci lékařství

Klíčová slova: názvosloví, význam slova, formulace, přesný výraz, slovník, Ganglion, synonymum, lexikon, přesný význam, vysvětlení, wiki, terminologie, význam, popis, odborný výraz, pojem, termín, definice pojmu


Pojem Ganglion je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Ganglion? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Ganglion či ganglium je nervová uzlina tvořená shlukem nervových buněk (neuronů). Ganglia se netvoří u živočichů s difúzní (rozptýlenou) nervovou soustavou (žahavci – polypy i medúzy).
Největší ganglion je umístěno v hlavové části těla (tzv. mozkové ganglion). Od něj obyčejně odstupují jeden nebo více nervových pruhů, které se táhnou podélně celým tělem. Na nich se mohou vytvářet další uzliny (ganglia), které se obvykle označují podle orgánu, jenž leží v sousedství (např. ganglion umístěné nad jícnem se nazývá nadjícnové, viz kroužkovci). V uspořádání nervových uzlin existuje velká rozmanitost – co živočišný kmen, to jiné uspořádání. Ganglia většiny živočichů vytvářejí centrální nervovou soustavu.
V lidském těle se za ganglia obvykle považují svazky nervových buněk v periferní nervové soustavě. Vyskytují se ve stěnách orgánů (např. v trávicí soustavě), případně samostatně ve vlastním vazivovém pouzdru.

Pro více informací o heslu Ganglion zkuste navštívit tyto odkazy

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Ganglion ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat termín Ganglion na Google.cz

Najít heslo Ganglion ve Wikislovníku

Vyhledat termín Ganglion ve Wikizdrojích

Zkusit najít výraz Ganglion ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Ganglion na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Ganglion například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Ganglion? resp. co vlastně znamená slovo Ganglion? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Ganglion, odpověď na dotaz co je to Ganglion?. Víte např. kdo to je Pastafarián? Znáte a víte kdo je Žid? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic podle různých oborů. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než lékařství). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, zajímavosti, významy slov s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.