Co je to?
Definice výrazu Ganglion. Co znamená odborný pojem Ganglion z kategorie Lékařství?

Co to je Ganglion? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Ganglion

Nervová uzlina tvořená shlukem nervových buněk se nazývá ganglion. U většiny živočišných druhů tvoří centrální nervovou soustavu právě ganglion. U specifických druhů živočichů se gangliony vůbec nevytváří, mezi nejznámější patří žahavci.
Pokud se zaměříme na lidské tělo, pak se jako ganglia pojmenovávají svazky nervových buněk v periferní nervové soustavě. Mohou se vyskytovat ve stěnách orgánů nebo ve vazivovém pouzdru.


Co je to Ganglion? Význam slova, termín, Definice výrazu Ganglion. Co znamená odborný pojem Ganglion z kategorie Lékařství?

Veškeré texty jsou bez záruky. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Ganglion doporučujeme sdílet s blízkými na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Ganglion se nachází v sekci Lékařství

Klíčová slova: termín, popis, wiki, Ganglion, definice, co to je, terminologie, slovo, slovník, význam slova, odborný výraz, informace, definice pojmu, odborné názvosloví, formulace, přesný výraz, co je to Ganglion?, přesný význam


Pojem Ganglion je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Ganglion? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Ganglion či ganglium je nervová uzlina tvořená shlukem nervových buněk (neuronů). Ganglia se netvoří u živočichů s difúzní (rozptýlenou) nervovou soustavou (žahavci – polypy i medúzy).
Největší ganglion je umístěno v hlavové části těla (tzv. mozkové ganglion). Od něj obyčejně odstupují jeden nebo více nervových pruhů, které se táhnou podélně celým tělem. Na nich se mohou vytvářet další uzliny (ganglia), které se obvykle označují podle orgánu, jenž leží v sousedství (např. ganglion umístěné nad jícnem se nazývá nadjícnové, viz kroužkovci). V uspořádání nervových uzlin existuje velká rozmanitost – co živočišný kmen, to jiné uspořádání. Ganglia většiny živočichů vytvářejí centrální nervovou soustavu.
V lidském těle se za ganglia obvykle považují svazky nervových buněk v periferní nervové soustavě. Vyskytují se ve stěnách orgánů (např. v trávicí soustavě), případně samostatně ve vlastním vazivovém pouzdru.

Pro více informací o heslu Ganglion zkuste navštívit tyto odkazy

Zkusit najít termín Ganglion na Google.cz

Hledat heslo Ganglion ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat termín Ganglion ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ganglion ve Wikimedia Commons

Zkusit najít výraz Ganglion ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo Ganglion ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Ganglion například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v evropském vyhledávači Qwant, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Ganglion? resp. jaká je definice slova Ganglion? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Ganglion, odpověď na dotaz co je to Ganglion?. Víte např. kdo to je Jan Kraus? Znáte a víte kdo je Žid? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Ganglion v jiné sekci než Lékařství. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.