Co je to?
Definice výrazu Ganglion. Co znamená odborný pojem Ganglion z kategorie Lékařství?

Co to je Ganglion? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Ganglion

Nervová uzlina tvořená shlukem nervových buněk se nazývá ganglion. U většiny živočišných druhů tvoří centrální nervovou soustavu právě ganglion. U specifických druhů živočichů se gangliony vůbec nevytváří, mezi nejznámější patří žahavci.
Pokud se zaměříme na lidské tělo, pak se jako ganglia pojmenovávají svazky nervových buněk v periferní nervové soustavě. Mohou se vyskytovat ve stěnách orgánů nebo ve vazivovém pouzdru.


Co je to Ganglion? Význam slova, termín, Definice výrazu Ganglion. Co znamená odborný pojem Ganglion z kategorie Lékařství?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Ganglion s přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Ganglion je v kategorii Lékařství

Klíčová slova: odborné názvosloví, termín, názvosloví, definice, odborný výraz, vysvětlení, slovo, lexikon, popis, co je to Ganglion?, definice pojmu, terminologie, Lékařství, význam, co to je, synonymum, terminus technicus, přesný výraz


Pojem Ganglion je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Ganglion?

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Ganglion či ganglium je nervová uzlina tvořená shlukem nervových buněk (neuronů). Ganglia se netvoří u živočichů s difúzní (rozptýlenou) nervovou soustavou (žahavci – polypy i medúzy).
Největší ganglion je umístěno v hlavové části těla (tzv. mozkové ganglion). Od něj obyčejně odstupují jeden nebo více nervových pruhů, které se táhnou podélně celým tělem. Na nich se mohou vytvářet další uzliny (ganglia), které se obvykle označují podle orgánu, jenž leží v sousedství (např. ganglion umístěné nad jícnem se nazývá nadjícnové, viz kroužkovci). V uspořádání nervových uzlin existuje velká rozmanitost – co živočišný kmen, to jiné uspořádání. Ganglia většiny živočichů vytvářejí centrální nervovou soustavu.
V lidském těle se za ganglia obvykle považují svazky nervových buněk v periferní nervové soustavě. Vyskytují se ve stěnách orgánů (např. v trávicí soustavě), případně samostatně ve vlastním vazivovém pouzdru.

Jiné informační zdroje o pojmu Ganglion

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Ganglion ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz Ganglion ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Ganglion ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat pojem Ganglion ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ganglion ve Wikimedia Commons

Vyhledat výraz Ganglion na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Ganglion například ve Wikizdrojích, v Lingea slovnících, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Ganglion? resp. jaká je definice termínu Ganglion? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Ganglion, odpověď na dotaz co je to Ganglion?. Víte např. kdo to je Tramp? Znáte a víte kdo je Žid? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je Lékařství. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících zajímavosti, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, popisy termínů, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.