Co je to?
Výraz, termín, definice slova Marxismus. Co znamená odborný pojem Marxismus z kategorie Filozofie?

Co je to Marxismus? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Marxismus?

Marxismus je název filozofického a ekonomického směru, jehož principy vycházely z díla K. Marxe a B. Engelse. Vznikl v polovině 19. století. Navázal na francouzský utopický socializmus, klasickou filozofii a anglickou politickou ekonomii. Jeho podstatou je to, že poměry ve společnosti lze proměnit pomocí změny vlastnických vztahů. K té by mělo dojít pomocí třídního boje, vedeného revoluční formou. Revoluce proletariátu pak osvobodí člověka od útlaku společnosti, nastolí beztřídní společnost a celkově rozvine sílu a schopnost člověka.
Z myšlenek marxizmu pak vycházel marxizmus-leninizmus. Třídní boj je chápán jako hybná síla dějin. Marxizmus měl výrazný vliv na dějiny závěru 19. a celého 20. století.


Co je to Marxismus? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Marxismus. Co znamená odborný pojem Marxismus z kategorie Filozofie?

Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Marxismus? s blízkými na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Termín Marxismus je v sekci filozofie

Klíčová slova: termín, Marxismus, definice, slovo, význam slova, lexikon, informace, odborný výraz, synonymum, terminologie, terminus technicus, definice pojmu, přesný výraz, formulace, wiki, co je to Marxismus?, význam, pojem


Pojem Marxismus je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Marxismus dozvíte následující

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Marxismus je metoda socioekonomické analýzy spojené s ekonomickou, politickou, společenskou teorií a praxí, vycházející z učení Karla Marxe a Friedricha Engelse a dále rozvíjená množstvím jejich následovníků. Klíčovou roli hraje kniha Kapitál (1867), ale i další Marxovy spisy. Největší důraz při zkoumání společnosti a jejího vývoje je marxisty kladen na hospodářské faktory, zejména na výrobní prostředky a na organizaci práce prostřednictvím výrobních vztahů. Marxistická teze historického materialismu tvrdí, že ekonomická základna determinuje politickou a ideologickou nadstavbu. K základním rysům marxistického myšlení patří dále kritika směřovaná vůči kapitalistickým společenským uspořádáním, popisovaným marxisty jako nestabilní, přechodné, a především vykořisťovatelské vinou toho, že výrobní prostředky vlastní menšina, což vede k třídnímu boji. Z toho vycházejí úvahy nad alternativním uspořádáním společnosti (nejprve socialistické, posléze komunistické) a otázka, jak k tomuto novému uspořádání od kapitalismu dospět.

Další možné informační zdroje

Zkusit najít heslo Marxismus ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Marxismus ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Marxismus ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat výraz Marxismus ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Marxismus na Youtube

Zkusit najít pojem Marxismus ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Marxismus například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikizdrojích, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaká je definice slova Marxismus? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Marxismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Marxismus, odpověď na dotaz co je to Marxismus?. Víte např. kdo to je Adriana Krnáčová? Znáte a víte kdo je Pohrobek? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte po pojmu Marxismus i v jiných kategoriích (než filozofie). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, popisy termínů, slovníková hesla, definice odborných pojmů, významy slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Dokázali byste si vzpomenout jak vypadá vlajka Čadu nebo vlajka Etiopie? Zopakujte si vlajky všech zemí světa!